Rynki zagraniczne
2016-10-05 | 07:00
Waluty
K. Białas (TMS): Brexit dołuje funta, dobre dane nie pomagają
Po deklaracji brytyjskiej premier Theresy May, która zapowiedziała w niedzielę, że procedura wyjścia Wielkiej Brytanii z UE rozpocznie się w ciągu sześciu miesięcy, a przedterminowe wybory są wykluczone, funt zanurkował do poziomów niewidzianych od 2009 roku. Zdaniem Konrada Białasa z TMS Brokers, po deklaracji brytyjskiej premier bardziej realne wydaje się widmo twardego brexitu, co powoduje, że funt słabnie nawet wbrew dobrym danym makroekonomicznym.
2016-09-30 | 07:00
Rynki zagraniczne
M. Kachniewski (SEG): unia rynków kapitałowych spowoduje odpływ emitentów z polskiego rynku
Pomysł wprowadzenia unii rynków kapitałowych, która ułatwiałaby przepływ kapitału i inwestycji między rynkami, ma być w zamierzeniach Unii Europejskiej wdrożony do 2019 roku. Zdaniem prezesa Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych wprowadzenie tej idei w życie spowoduje zaniechanie finansowania małych i innowacyjnych firm na rynkach peryferyjnych, konieczność kolejnych regulacji ze strony unijnych urzędników i dalszy odpływ i tak kulejącego kapitału z polskiego parkietu.
2016-09-29 | 07:00
Waluty
J. Borowski: ostatnie wypowiedzi Donalda Trumpa obniżają wiarygodność Rezerwy Federalnej i są bardzo niedobre
Listopadowe wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w coraz większym stopniu oddziałują na rynki finansowe. Poglądy gospodarcze kandydatki demokratów Hillary Clinton są w zasadzie znane, wystawionego przez republikanów Donalda Trumpa – niekoniecznie. Zdaniem Jakuba Borowskiego z banku Crédit Agricole jego wypowiedzi podczas ostatniej debaty telewizyjnej były bardzo niedobre, bo de facto podważały wiarygodność amerykańskiej Rezerwy Federalnej.
2016-09-27 | 07:00
Waluty
M. Wołos: znaczna część ewentualnej grudniowej decyzji FED dotyczącej poziomu stóp procentowych w USA jest już w cenie amerykańskiej waluty
Po utrzymaniu przez Rezerwę Federalną we wrześniu stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych na niezmienionym poziomie inwestorzy spodziewają się grudniowej podwyżki. Według Marka Wołosa, głównego ekonomisty Domu Maklerskiego Athena Investments, taka decyzja nie musi wcale oznaczać trwałego i silnego umocnienia amerykańskiej waluty. Inwestowanie w funta brytyjskiego natomiast jest wciąż obarczone dużym ryzykiem.
2016-09-23 | 06:30
Rynki zagraniczne
Intive chce się skupić na tworzeniu elastycznych aplikacji cyfrowych i rozwinąć ich sprzedaż na całym świecie
Intive, spółka utworzona w wyniku połączenia działających w obszarze produktów cyfrowych firm SMT Software, BLStream oraz Kupferwerk, chce się skupiać na elastycznych technologiach. Nowe przedsiębiorstwo specjalizuje się w produkcji aplikacji, w których liczy się zarówno wygląd, jak i funkcjonalność. Firma swoje produkty opiera na modelach Agile oraz Scrum zapewniających szybką reakcję użytkownika na zmieniające się warunki zewnętrzne.
2016-09-22 | 07:15
Rynki zagraniczne
Globalna polityka i decyzje banków centralnych blokują wzrosty na GPW
Z technicznego punktu widzenia spółki na polskiej giełdzie są niedowartościowane, a Warszawski Indeks Giełdowy ma potencjał wzrostu nawet o 9 proc. Inwestorzy wstrzymują się jednak z bardziej ryzykownymi zakupami do czasu rozstrzygnięcia wyborów w USA i referendum we Włoszech. Działania banków centralnych także nie stanowią dostatecznej zachęty do opuszczenia bezpiecznych przystani.
2016-09-22 | 07:05
Rynki zagraniczne
A. Krześniak: koniunktura w strefie euro powinna się stabilizować. Rośnie prawdopodobieństwo utrzymania łagodnej polityki monetarnej przez EBC
Ostatnie słabsze dane z europejskiej gospodarki świadczą o tym, że koniunktura w strefie euro jest umiarkowana. Rośnie zatem prawdopodobieństwo utrzymania stóp procentowych Eurolandu na dotychczasowym poziomie. Zdaniem Arkadiusza Krześniaka z Deutsche Bank Polska gospodarka Starego Kontynentu wchodzi w okres stabilizacji ze wzrostem na dosyć umiarkowanym poziomie.
2016-09-20 | 07:00
Rynki zagraniczne
Intive zapowiada podwojenie zatrudnienia do 2019 roku. Poszukiwani będą przede wszystkim specjaliści IT i inżynierowie oprogramowań
Intive, firma działająca na rynku specjalistycznych rozwiązań informatycznych, zapowiada podwojenie zatrudnienia. Do końca 2019 roku w firmie ma pracować blisko 2,5 tys. osób. Inżynierowie oprogramowania, m.in. w zakresie technologii Java i JavaScript, a także UX i UI designerzy oraz project managerzy i scrum masterzy zostaną zatrudnieni w 9 lokalizacjach w Polsce i dwóch w Niemczech. Firma zakłada wzrost przychodów na poziomie 25 proc. rocznie i zapowiada inwestycje na rynkach niemieckim i amerykańskim.
2016-09-20 | 07:00
Rynki zagraniczne
Ł. Wardyn: Niemiecka giełda w stagnacji. Wyraźnym wzrostom szkodzą słabsze od oczekiwań dane i kłopoty Deutsche Banku
Wrzesień przywitał europejskich inwestorów gorszymi danymi z niemieckiego rynku i wahaniami na giełdach. Frankfurcki indeks Dax, który przez kilka pierwszych sesji miesiąca rósł, zbliżając się do tegorocznego rekordu z połowy sierpnia, w czasie kilku kolejnych dni stracił ponad 400 punktów, schodząc do wartości najniższych od półtora miesiąca. Brak jednak sygnału do mocniejszej wyprzedaży.
2016-09-15 | 06:50
Polityka
Prof. W. Bokajło: Zwycięstwo Hillary Clinton to pewność kontynuacji dotychczasowej polityki. Donald Trump to gorszy wybór dla Polski i Europy
Lepszym scenariuszem dla Polski byłaby wygrana Hillary Clinton – przekonuje prof. dr hab. Wiesław Bokajło z Wyższej Szkoły Bankowej. Zwycięstwo kandydatki demokratów oznacza kontynuację dotychczasowej polityki i współpracę z Unią Europejską, na czym zyska również Polska. Donald Trump w Białym Domu oznacza politykę nieobliczalną. Kandydat republikanów zapowiada zacieśnienie współpracy z Rosją i dobre relacje ze światowymi potęgami. Polska to dla niego kraj peryferyjny.
2016-09-14 | 07:00
Rynki zagraniczne
Wielton szykuje ekspansję na nowe rynki
Po udanych ubiegłorocznych akwizycjach we Francji i Włoszech producent naczep i przyczep Wielton planuje podbój kolejnych rynków i wprowadzenie nowych produktów. Pierwsze półrocze było wyjątkowo udane dla spółki dzięki nie tylko wspomnianym przejęciom, lecz także świetnej koniunkturze na rynku transportowym.
2016-09-14 | 06:00
Rynki zagraniczne
Warszawskie indeksy mogą jeszcze w tym roku wzrosnąć o 4–5 proc.
Pierwszy tydzień września był korzystny dla GPW. Warszawski indeks giełdowy jest zdecydowanie bliżej tegorocznego szczytu z przełomu marca i kwietnia niż styczniowego czy płytszego lipcowego dołka. Do końca roku ma szansę pobić dotychczasowy tegoroczny rekord, choć po drodze niewykluczone są spadki. Trudniejsze zadanie ma przed sobą WIG20, choć i tu nie można wykluczyć 5-proc. wzrostów.
2016-09-07 | 07:10
Rynki zagraniczne
Comarch zapowiada rozwój działalności na zagranicznych rynkach. Dywersyfikacja pozwoli na uniezależnienie się od sytuacji na polskim rynku
Opóźnienia sektora publicznego do finansowania projektów informatycznych ze środków unijnych wpływają negatywnie na branżę IT. Mimo to Comarch w pierwszym półroczu zanotował wzrost przychodów ze sprzedaży i zysk netto. – Dzięki działalności na rynkach zagranicznych, nie jesteśmy tak bardzo uzależnieni od sytuacji na polskim rynku, a w najbliższym czasie chcemy jeszcze zwiększyć naszą obecność na międzynarodowych rynkach – zapowiada Konrad Tarański, wiceprezes i dyrektor finansowy grupy Comarch.
2016-09-05 | 07:10
Waluty
S. Dębowski: największym ryzykiem dla amerykańskiego rynku akcji jest wygrana Donalda Trumpa
Według Goldman Sachs szanse na grudniową podwyżkę stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych wynoszą obecnie 80 proc. Zdaniem Sławomira Dębowskiego z portalu news.globtrex.com do takiego posunięcia nie dojdzie raczej podczas wrześniowego posiedzenia komitetu Rezerwy Federalnej. Największym ryzykiem dla amerykańskiego rynku akcji pozostaje możliwość wygranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich.
2016-09-01 | 06:57
Rynki zagraniczne
W 2017 r. możliwy rynek niedźwiedzia w USA. Spadki indeksów amerykańskich pociągną za sobą inne giełdy
Wzrosty na amerykańskich giełdach, które biją kolejne rekordy, mogą się wkrótce skończyć, uważa główny analityk news.globtrex.com Sławomir Dębowski. Spółki są już drogie, a analiza techniczna wskazuje na możliwość sporej przeceny. Sygnałem do niej może być rozstrzygnięcie wyborów prezydenckich, które odbędą się w listopadzie.