Mówi: | Konrad Białas |
Funkcja: | główny ekonomista |
Firma: | TMS Brokers |
K. Białas (TMS): Brexit dołuje funta, dobre dane nie pomagają
Po deklaracji brytyjskiej premier Theresy May, która zapowiedziała w niedzielę, że procedura wyjścia Wielkiej Brytanii z UE rozpocznie się w ciągu sześciu miesięcy, a przedterminowe wybory są wykluczone, funt zanurkował do poziomów niewidzianych od 2009 roku. Zdaniem Konrada Białasa z TMS Brokers, po deklaracji brytyjskiej premier bardziej realne wydaje się widmo twardego brexitu, co powoduje, że funt słabnie nawet wbrew dobrym danym makroekonomicznym.
– Jeżeli chodzi o funta, to widzimy znowu wzrost nerwowości związanej z brexitem – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Konrad Białas, główny ekonomista TMS Brokers – Weekend przyniósł informację ze strony premier Theresy May, że procedura brexitu zostanie rozpoczęta najpóźniej w marcu przyszłego roku.
Po czerwcowym referendum, w którym 53 proc. Brytyjczyków opowiedziało się za wyjściem ze Wspólnoty, spekulowano, kiedy rozpoczną się negocjacje i czy najpierw odbędą się rozmowy ws. ustalenia zasad przyszłego handlu między Wielką Brytanią a Unią. Większość ekonomistów zgadzała się, że najkorzystniejszy byłby miękki wariant rozstania z UE, ale nie z Europejskim Obszarem Gospodarczym, i funkcjonowanie Wielkiej Brytanii wśród europejskich krajów na takich zasadach jak Norwegia czy Islandia.
Jednak brytyjska premier zasygnalizowała, że jej kraj zamierza prowadzić własną politykę imigracyjną, co może poważnie utrudnić porozumienie z pozostałymi krajami UE i osłabić pozycję Wielkiej Brytanii w negocjacjach. Na opuszczenie Unii kraj ten będzie miał dwa lata od uruchomienia procedury (pkt 50. Traktatu Lizbońskiego), czyli najpóźniej w kwietniu 2019 roku wyspiarze powinni się znaleźć poza Unią.
– Natomiast jej stanowisko oparte bardziej o utrzymanie kontroli nad imigracją wskazuje, że to będzie tzw. twardy brexit, czyli trudne negocjacje z ostrymi stanowiskami, które mogą odciąć Wielką Brytanię od jednolitego rynku europejskiego, tak że zaszkodzą gospodarce – wskazuje Białas.
W efekcie tych wydarzeń brytyjski funt spadł we wtorek poniżej dołków z 2013 roku, schodząc poniżej 1,141 euro za jednego funta. Od początku roku brytyjska waluta straciła do euro już niemal 16 proc., przy czym największy spadek nastąpił po ogłoszeniu wyników referendum z 23 czerwca.
– Obserwujemy, że funt wyraźnie traci na wartości, nie pomagają nawet lepsze dane o aktywności biznesu, które pokazują, że jednak gospodarka na razie radzi sobie zdecydowanie lepiej niż się w najgorszych scenariuszach obawiano – zauważa główny ekonomista TMS Brokers. – Natomiast niepewność polityczna i konsekwencje, jakie mogą być dla biznesu po okresie negocjacyjnym, w tym momencie najmocniej uderzają w brytyjską walutę.
Brytyjski PMI (wskaźnik nastrojów menedżerów logistyki) w przemyśle wyniósł we wrześniu 55,4 pkt i był lepszy od sierpniowego, który i tak zrewidowano nieznacznie w górę, o 1 pkt. Zdecydowanie wyprzedził też prognozy, według których miał sięgnąć 52,1 pkt.
Czytaj także
- 2025-02-18: Instytucje unijne przyglądają się kryzysowi politycznemu w Serbii. Kolejny miesiąc potężnych demonstracji
- 2025-02-12: Europejski Bank Centralny ma być lepiej przygotowany na przyszłe szoki inflacyjne. Walka o stabilność cen powinna być głównym celem
- 2025-02-11: Nowe inicjatywy KE będą odpowiedzią na kryzys konkurencyjności. Pomóc ma przemysł zielonych technologii
- 2025-02-18: Europejski przemysł czeka na Clean Industrial Deal. Dekarbonizacja jest potrzebna, ale innymi metodami
- 2025-01-30: Za rok USA oficjalnie wycofają się z porozumienia paryskiego. To nie musi oznaczać rezygnacji z zielonych inwestycji
- 2025-01-24: Waldemar Buda: Brakuje jasnej deklaracji w sprawie zajęcia się sprawą Mercosuru w tym półroczu. Nie są planowane też zmiany w Planie Migracyjnym
- 2025-01-29: M. Kobosko: UE i USA są najbliższymi partnerami. Obciążenia celne byłyby fatalne dla tych relacji
- 2025-01-22: T. Bocheński: Współpraca z Donaldem Trumpem może być bardzo trudna. Interes amerykański będzie stawiany na pierwszym miejscu
- 2025-02-05: Na skrajnie prawicową AfD chce głosować co piąty Niemiec. Coraz więcej zwolenników ma jej polityka migracyjna i energetyczna
- 2025-01-29: Europoseł PiS: Trump tak przyspiesza Amerykę, że my zostaniemy w tyle. Wszystko przez „kaganiec pseudoekologiczny”