Waluty
2017-07-06 | 06:50
Polityka
Wizyta Donalda Trumpa w Polsce może zwrócić uwagę inwestorów na polską gospodarkę. Na giełdzie i walutach raczej nie zrobi wrażenia
To pierwsza wizyta w Polsce prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Eksperci podkreślają, że z politycznego punktu widzenia to sukces polskiej dyplomacji, z gospodarczego – szansa na zwrócenie uwagi zagranicznych inwestorów na sukces ekonomiczny Polski odniesiony w ostatnich kilkunastu latach. Zdaniem Jarosława Janeckiego, głównego ekonomisty Société Générale, wizyta ta nie przełoży się jednak na notowania złotego czy akcji polskich spółek.
2017-05-22 | 06:50
Finanse
Po spadkach na giełdzie sytuacja na jakiś czas się poprawi. W dłuższym okresie czeka nas pogorszenie sytuacji na rynkach finansowych
Zarówno w krótkim, jak i w długim terminie perspektywy dla rynków finansowych są niekorzystne, choć prawdopodobnie szczyty obecnej hossy są jeszcze przed nami. Lata 2018–2019 mogą się okazać okresem bessy – ocenia Adam Łaganowski, dyrektor sprzedaży w Opoka TFI. Najmniej ryzykowne może się okazać inwestowanie w złoto i gotówka. Ekspert podkreśla, że długoterminowe kupowanie akcji na niektórych międzynarodowych rynkach, zwłaszcza w USA, jest obecnie nieracjonalne i ryzykowne.
2017-01-31 | 07:00
Waluty
TMS Brokers: W pierwszej połowie roku złoty będzie się osłabiał. W drugim półroczu dobra sytuacja gospodarcza powinna umocnić polską walutę
W pierwszej połowie 2017 roku na kurs złotego dominujący wpływ będą mieć czynniki zewnętrzne. Umacniająca się gospodarka amerykańska i niepokoje polityczne w Europie osłabią polską walutę – ocenia Konrad Białas, główny ekonomista TMS Brokers. W drugiej połowie roku powinny wziąć górę czynniki lokalne. Przyspieszenie wzrostu gospodarczego, rosnące inwestycje i konsumpcja napędzana programem Rodzina 500 plus mogą wzmocnić krajową walutę.
2017-01-30 | 07:00
Waluty
DM EFIX: w pierwszym i drugim kwartale 2017 r. można oczekiwać dalszego umacniania się dolara wobec euro
Wybór Donalda Trumpa na stanowisko prezydenta oraz oczekiwania trzech podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych w tym roku mogą spowodować dalszy wzrost kursu dolara wobec euro. Zdaniem Olafa Kowalskiego z Domu Maklerskiego EFIX nie jest wykluczone, że dobre wskaźniki europejskiej gospodarki i związane z tym oczekiwania dotyczące podobnego ruchu ze strony EBC w połowie roku doprowadzą do modyfikacji tego trendu na korzyść europejskiej waluty.
2017-01-23 | 07:00
Waluty
Funt najtańszy od połowy lat 80. DM EFIX: w tym roku będzie na poziomie 1,21–1,30 do dolara
Siedem miesięcy temu Brytyjczycy zdecydowali w referendum o opuszczeniu Unii Europejskiej. Od tamtej pory funt osłabił się do dolara o ponad 17,5 proc., z poziomu 1,5 do nieco ponad 1,2. Zdaniem Olafa Kowalskiego z Domu Maklerskiego EFIX najprawdopodobniej utrzyma się na tym poziomie przez cały rok.
2017-01-18 | 07:00
Waluty
EFIX DM: W tym roku kurs franka szwajcarskiego może spaść do 3,92 zł. Poziom 3,50 jest mało prawdopodobny
Realnym celem na 2017 rok jest poziom 3,92 za franka szwajcarskiego. Poziom 3,50 technicznie jest możliwy, ale uzależniony od splotu korzystnych czynników makroekonomicznych dla Polski – ocenia Tomasz Marek, członek zarządu EFIX Dom Maklerski. W ostatnich tygodniach frank szwajcarski tanieje. Od ponad 20 miesięcy różnica nie przekracza jednak 30 gr. Jeśli uda się pokonać dolne ograniczenie, czyli 3,92, to możliwe są dalsze spadki. Jak jednak podkreśla ekspert, jest to wariant zbyt optymistyczny.
2017-01-17 | 07:00
Waluty
J. Nikorowski (BM BGŻ BNP Paribas): Nie spodziewam się w następnych kwartałach obniżania stóp procentowych w Polsce
Mimo osłabienia tempa wzrostu gospodarczego i osłabienia inwestycji Rada Polityki Pieniężnej nie zdecyduje się prawdopodobnie na obniżkę stóp. Jest mało prawdopodobne, by taki ruch pobudził inwestycje mimo obniżenia kosztu pieniądza, a era deflacji właśnie się zakończyła.
2017-01-16 | 07:00
Waluty
Funt brytyjski może się okazać czarnym koniem rynku walutowego. Szczególnie jeśli UE będzie musiała pójść na ustępstwa ws. brexitu
Po pełnym niespodziewanych rozstrzygnięć 2016 roku nadszedł czas dalszego umacniania dolara oraz euro. Czarnym koniem rynku walutowego może się okazać funt, zwłaszcza gdyby Unia Europejska musiała pójść na ustępstwa w umowie ws. brexitu.
2017-01-12 | 06:55
Bankowość
Rzecznik Finansowy: przybywa skarg dotyczących inwestycji na rynku walutowym
Do Biura Rzecznika Finansowego, który wspiera klientów instytucji rynku finansowego, wpływa coraz więcej skarg dotyczących inwestycji na rynku walutowym. Forex traktowany jest jako alternatywa dla lokat bankowych, których oprocentowanie wciąż spada, ale klienci nie do końca wiedzą, jak ten rynek działa – mówi Agnieszka Wachnicka. Nieumiejętne inwestowanie może się zaś skończyć utratą środków.
2017-01-09 | 07:00
Waluty
Złoty będzie pod presją dolara i wydarzeń politycznych
Polska waluta wciąż pozostaje słaba w stosunku do głównych walut. Zdaniem Andrzeja Kiedrowicza z KOI Capital niewykluczone są dalsze spadki, nawet o kilkadziesiąt groszy, jeśli dolar będzie kontynuował marsz w górę, a sytuacja polityczna w Polsce niekorzystnie odbije się na budżecie.
2017-01-03 | 07:00
Waluty
Ł. Bugaj (DM BOS): Złoty będzie słabszy do dolara. Amerykańskie podwyżki stóp procentowych najmocniej odbiją się na spółkach importujących w dolarze
Rok 2017 ma przynieść trzy podwyżki stóp procentowych za oceanem. To zdecydowane zacieśnienie polityki przez Fed, bo w ostatnim czasie podniesiono stopy zaledwie dwukrotnie, i to w odstępie roku. Zaowocowało to dalszym umacnianiem się dolara i zdaniem ekspertów można się spodziewać kontynuacji tego trendu. Zyskają na tym nieliczne polskie spółki zarabiające za oceanem, stracą importerzy, np. spółki odzieżowe płacące w dolarach za produkcję w Azji.
2017-01-02 | 07:00
Waluty
A. Dakowicz (AgioFunds TFI): Złoty jest niedoszacowany. W 2017 r. polska waluta może się umocnić nawet o 5 proc.
Zdaniem analityków polska waluta jest obecnie mocno niedoszacowana, ale w przyszłym roku jej notowania powinny się poprawiać. Jak przewiduje Adam Dakowicz, prezes funduszu AgioFunds TFI, złoty może zyskać do końca przyszłego roku nawet 5 proc. Dodaje przy tym, że w 2017 roku raczej nie należy się spodziewać podwyżek stóp procentowych. Ewentualnych zmian RPP może dokonywać dopiero w ostatnim kwartale przyszłego roku.
2017-01-02 | 07:00
Waluty
K. Stolarski (Haitong Bank): rok 2016 był dla ekonomii na świecie lepszy od oczekiwań
Decyzja o brexicie oraz wybór Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych to według analityka Haitong Bank dwa najważniejsze wydarzenia 2016 roku. Dla Polski oznaczały one przede wszystkim osłabienie się złotego. Nad Wisłą negatywnie zaskoczył PKB, a wśród jego składowych inwestycje. Indeksy zachowywały się jednak lepiej niż przed rokiem.
2016-12-28 | 06:55
Handel
Słaby złoty sprzyja eksporterom. Dla przedsiębiorców to dobry moment na zagraniczną ekspansję
Osłabienie złotego względem zagranicznych walut sprzyja polskim eksporterom. Informacje NBP potwierdzają, że konkurencyjność cenowa i opłacalność polskiego eksportu utrzymują się na wysokim poziomie. W opinii ekspertów to idealny moment na to, żeby rozszerzyć działalność o nowe rynki zagraniczne albo rozpocząć ekspansję. Pierwszym krokiem powinno być zabezpieczenie się od ryzyka transakcji w handlu międzynarodowym.
2016-12-23 | 07:00
Waluty
Prezes BTFG Audit: Dla inwestorów w 2017 roku najważniejsze będzie powstrzymanie spadających wskaźników makroekonomicznych i wzrost produkcji
Stan ekonomiczny gospodarki, produkcja przemysłowa i poziom inwestycji będą mieć największe znaczenie dla inwestorów w 2017 roku – ocenia Adam Ruciński, prezes zarządu BTFG Audit. Według ekonomistów wzrost PKB w 2017 roku będzie oscylował wokół 3 proc. Istotne będzie jednak powstrzymanie spadających wskaźników makroekonomicznych i wzrost produkcji przemysłowej. Zdaniem eksperta brakuje przesłanek, które mogłyby skłonić Radę Polityki Pieniężnej do podniesienia stóp procentowych w przyszłym roku.