Gospodarka
2016-08-02 | 06:55
Obligacje
Wprowadzenie przez Ministerstwo Rozwoju zmian dotyczących OFE może dać polskiej giełdzie impuls do wzrostów
Zaproponowane przez ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego zastąpienie OFE przez konta emerytalne oraz Fundusz Rezerwy Demograficznej teoretycznie mogą dać impuls do wzrostów polskiej giełdzie. Mają bowiem oznaczać inwestycje w akcje i obligacje korporacyjne. Plan wicepremiera obarczony jest jednak ryzykiem, czy kolejne miliardy złotych nie znikną w dziurze budżetowej.
2016-08-01 | 07:05
Waluty
J. Borowski: program „Rodzina 500 plus” wywoła umiarkowany impuls popytowy
Między innymi dzięki wyższym wpływom z VAT sytuacja budżetu państwa jest dobra. W tym roku nie zabraknie więc pieniędzy na sfinansowanie np. programu „Rodzina 500 plus”. Jak jednak zwraca uwagę Jakub Borowski, główny ekonomista Crédit Agricole, towarzyszący mu impuls popytowy będzie umiarkowany. Program jednak w krótkim terminie umocni złotego.
2016-07-28 | 07:00
Waluty
Prof. R. Bugaj: Europa dwóch prędkości mniej groźna dla Polski niż udział w strefie euro
Posiadanie własnej waluty zamortyzowało wpływ światowego kryzysu na polską gospodarkę i tak samo może być buforem w nadchodzących latach. Zdaniem ekonomisty prof. Ryszarda Bugaja brak członkostwa w strefie euro grozi wprawdzie wpadnięciem do grupy krajów europejskich drugiej prędkości, ale oznacza to mniej niekorzystnych zjawisk i konsekwencji niż w razie przystąpienia do Eurolandu.
2016-07-28 | 06:55
Gospodarka
P. Kowalski (Fitch Polska): Rating Polski ma perspektywę stabilną. Szanse na jego zmianę lub nie są takie same
Utrzymanie przez Fitch Ratings perspektywy oceny wiarygodności kredytowej Polski na niezmienionym poziomie świadczy o tym, że agencja spodziewa się, że zarówno czynniki negatywne, jak i pozytywne mogą się zbilansować w najbliższych miesiącach. Zdaniem Piotra Kowalskiego, prezesa polskiego oddziału Fitch, podczas kolejnej oceny kluczową rolę będzie odgrywać kwestia konsolidacji finansów publicznych.
2016-07-27 | 06:41
Bankowość
J. Borowski: tempo wzrostu akcji kredytowej w tym roku będzie wolniejsze, wyniesie około 6 proc.
Podatek bankowy skonsumował około jednej trzeciej wyniku finansowego krajowych instytucji finansowych. Mimo tego całoroczne wpływy z tego tytułu prawdopodobnie będą o około 1,5 mld zł niższe, niż założono w budżecie. Zdaniem Jakuba Borowskiego, ekonomisty, nowa danina uderzyła w kondycję sektora. Ale nie na tyle, aby nie mógł on nadal kredytować polskiej gospodarki. Tempo akcji kredytowej dla całego sektora szacuje się w tym roku na ok. 6 proc.
2016-07-26 | 07:00
Rynki zagraniczne
Hiszpańska gospodarka staje na nogi, ale światowe niepokoje mogą ją podciąć
Od przeszło dwóch i pół roku hiszpański sektor usług nieprzerwanie rośnie, co miesiąc pokazując wskaźnik nastrojów powyżej 50 pkt. Pierwsze półrocze zamknęło się rekordowym wynikiem dzięki wzrostowi aktywności biznesowej, rosnącej liczbie nowych firm i miejsc pracy. Analitycy podkreślają jednak, że optymizm hiszpańskich przedsiębiorców i oparte na nim zaufanie zmierzone zostały w większości przed referendum w Wielkiej Brytanii. Przyszłotygodniowe dane za lipiec pokażą, na ile te dobre nastroje były trwałe.
2016-07-26 | 06:50
Prawo
Zerowy VAT, podatek obrotowy i rozszerzenie SSE mają uratować polski przemył stoczniowy. Nowa ustawa pomoże im konkurować z producentami z Azji
Przyjęta właśnie przez parlament ustawa stoczniowa pomoże uratować polski przemysł stoczniowy. Ułatwienia podatkowe i regulacje dotyczące specjalnych stref ekonomicznych mają uruchomić kapitał obrotowy w stoczniach i umożliwić im produkcję na terenach przez ostatnie lata leżących odłogiem – tłumaczy Paweł Brzezicki, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Nowe przepisy mają wejść w życie od stycznia 2017 roku. Dzięki nim polskie stocznie będą miały większe szanse na międzynarodowym rynku.
2016-07-26 | 06:40
Waluty
Na koniec roku dolar będzie kosztował kilkanaście groszy powyżej 4 złotych
Po decyzji agencji Fitch, która wbrew prognozom nie obniżyła perspektywy ratingu Polski, złoty lekko się umocnił. Dolar natomiast po kilku dniach jest już niemal w tej samej cenie co przed decyzją. Amerykańska waluta ma duże szanse podrożeć do końca roku o kilkanaście groszy. Wartość euro z kolei zależeć będzie od rozstrzygnięć, które dziś są niewiadomą.
2016-07-25 | 06:55
Przemysł
Prof. S. Gomułka: Niska aktywność inwestycyjna firm będzie się jeszcze utrzymywać. Powodem jest przełom perspektyw unijnych oraz nieufność przedsiębiorców wobec rządu
W trakcie pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku pierwszy raz od 2013 roku zmniejszył się popyt inwestycyjny przedsiębiorstw. Zdaniem prof. Stanisława Gomułki, głównego ekonomisty Business Centre Club, podobnie będzie w tym kwartale. Przyczyną jest przełom unijnych perspektyw finansowych oraz duża nieufność przedsiębiorców wobec wprowadzonych i planowanych decyzji rządu.
2016-07-21 | 06:50
Inwestycje
Inwestorzy zagraniczni wrócą na polską giełdę, gdy wyjaśni się sprawa kredytów frankowych
Niepewność jest głównym czynnikiem odstraszającym zagraniczny kapitał od polskiej giełdy – uważa Jarosław Niedzielewski z Investors TFI. Czynniki ryzyka związane ze zmianą władzy jednak powoli znikają. Podatek bankowy obowiązuje od lutego, we wrześniu wejdzie w życie podatek od sprzedaży detalicznej. Jedyną poważniejszą niewiadomą pozostaje kwestia przewalutowania kredytów frankowych. Gdy i ona się rozstrzygnie, inwestorzy powrócą nad Wisłę.
2016-07-21 | 06:00
Rynki zagraniczne
Prof. R. Bugaj: nie możemy liczyć na to, że w wyniku brexitu Warszawa zajmie miejsce londyńskiego City
Komentując decyzję Brytyjczyków dotyczącą wyjścia ich kraju z Unii Europejskiej, wicepremier Mateusz Morawiecki zaprosił wielkie korporacje finansowe do Warszawy. Według prof. Ryszarda Bugaja nie należy się jednak spodziewać od nich pozytywnej odpowiedzi. Krajowa giełda mimo dużego rozwoju w ostatnich latach jest bardzo słaba. Do tego dochodzi kwestia tradycji oraz przyzwyczajenia.
2016-07-21 | 06:00
Gospodarka
J. Borowski: Za obniżenie wieku emerytalnego zapłaci młode pokolenie
Obniżka wieku emerytalnego zgodnie z popartym przez rząd prezydenckim projektem bez warunku wypracowania stażu pracy oznacza koszty rządu 10–15 mld zł rocznie. Eksperci alarmują, że w dodatku będą one narastać, bo obywatele żyją coraz dłużej, emerytów będzie więc przybywać szybciej niż osób pracujących. A to musi oznaczać wyższe opodatkowanie przyszłych pokoleń – uważa Jakub Borowski z Crédit Agricole.
2016-07-20 | 07:00
Gospodarka
Prof. S. Gomułka: powrót do wzrostu cen w przyszłym roku jest możliwy, ale nie pewny
Założenia budżetu na 2017 rok przewidują średnioroczną inflację na poziomie 1,3 proc. Także najnowszy Raport o inflacji NBP zakłada z 50-proc. prawdopodobieństwem wzrost cen w przedziale 0,3–2,2 proc. Oznaczałoby to koniec trzyletniego okresu deflacji, która rozpoczęła się w połowie 2014 roku. Zdaniem prof. Stanisława Gomułki założenia ministra finansów i banku centralnego są realne, ale mogą się również okazać wygórowane.
2016-07-20 | 06:55
Rekomendacje
Prezes Fitch Polska: Polska gospodarka ma solidne fundamenty. Obawy budzą propozycje rozwiązań w sprawie kredytów walutowych
Stabilne fundamenty gospodarki, w tym wciąż wysoki wzrost PKB, oraz dobra mimo nowego podatku sytuacja sektora bankowego były głównym powodem utrzymania oceny wiarygodności kredytowej Polski przez agencję Fitch. Według Piotra Kowalskiego, prezesa jej polskiego oddziału, obecnie największe obawy analityków budzą propozycje uregulowania zadłużenia frankowiczów.
2016-07-19 | 07:00
Gospodarka
Innowacje nie zawsze oznaczają całkiem nowe technologie. Najważniejsze jest ich wykorzystanie zgodne z potrzebami konsumentów
Innowacyjne pomysły firm, na których można zarobić, niekoniecznie dotyczyć muszą największych i najbogatszych koncernów, wyposażonych w laboratoria na najwyższym poziomie. Innowacyjność nie musi się bowiem wiązać z wynalezieniem nowej technologii, lecz z pomysłowym wykorzystaniem już istniejących tak, by zaspokajały potrzeby konsumentów. Tak postąpił np. Apple.