Gospodarka
2016-07-19 | 06:30
Rekomendacje
Ł. Bugaj: inwestorzy powinni wybierać akcje firm uzależnionych od krajowej gospodarki, a unikać tych obciążonych ryzykiem regulacyjnym i politycznym
Zmiany polityczne spowodowały, że pod presją na warszawskiej giełdzie znajduje się sektor finansowy oraz firmy energetyczne. Zdaniem Łukasza Bugaja z Domu Maklerskiego BOŚ inwestorzy powinni obecnie zwracać uwagę na spółki, których sytuacja jest związana z krajową gospodarką bądź eksporterów, unikać natomiast przedsiębiorstw obciążonych ryzykiem regulacyjnym i politycznym.
2016-07-18 | 07:00
Waluty
Stabilizuje się sytuacja na rynkach finansowych po brexicie. Dla złotego i polskich obligacji większym zagrożeniem mogą być najbliższe decyzje o likwidacji OFE czy przewalutowaniu kredytów
Brexit w niewielkim stopniu wpłynął na polski rynek finansowy. Rentowność 10-letnich obligacji wynosi 3,26 i jak oceniają eksperci, nie należy się spodziewać ich wyprzedaży. Złoty, który osłabił się po wynikach referendum, powoli się stabilizuje. Większy wpływ na kursy walut i rentowność obligacji w dalszej perspektywie będą mieć wewnętrzne decyzje Polski, m.in. o przewalutowaniu kredytów czy ewentualnej likwidacji OFE.
2016-07-15 | 07:10
Obligacje
Prof. R. Bugaj: Negatywne opinie o Polsce mogą się stać samosprawdzającą się przepowiednią
Agencja Fitch podejmie dziś decyzję ws. ratingu Polski. Większość ekonomistów jest zdania, że sam rating nie ulegnie obniżeniu, natomiast agencja zmieni jego perspektywę ze stabilnej na negatywną, co będzie sygnałem, że rating może zostać obniżony w przyszłości. Zdaniem prof. Ryszarda Bugaja faktem jest, że opinie agencji ratingowych o Polsce mają znaczenie dla inwestorów, a to może się obrócić przeciwko naszemu krajowi. Zwłaszcza, że na podjęte przez rząd zobowiązania może zabraknąć pieniędzy.
2016-07-15 | 06:45
Prawo
Sukcesja firm na nowych zasadach. Trwają konsultacje propozycji przepisów Ministerstwa Rozwoju
Jednoosobowa działalność gospodarcza dziś zwykle umiera wraz ze śmiercią właściciela. Resort rozwoju chce to zmienić i proponuje nowe zasady sukcesji. W niezakłóconym działaniu firmy ma pomóc prokurent spadkowy, który zyska m.in. czasową możliwość posługiwania się numerami NIP czy REGON zmarłego przedsiębiorcy. Plan jest ambitny – oceniają eksperci. Nowe regulacje są jednak konieczne ze względu na rosnącą skalę problemu.
2016-07-14 | 06:55
Prawo
Start-upy w formie prostych spółek akcyjnych. Ministerstwo Rozwoju chce uprościć zakładanie i prowadzenie innowacyjnych firm
Resort rozwoju proponuje start-upom nowy typ działalności – prostą spółkę akcyjną, która będzie łączyć zalety spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej. Prosta, elastyczna i pozbawiona wygórowanych wymogów finansowych forma prawna działalności powinna się przyczynić do rozwoju przedsiębiorczości. Ma też zapobiegać eksportowaniu polskich pomysłów poza granice kraju.
2016-07-14 | 06:40
Gospodarka
Rynek pracy zaczyna należeć do pracownika. Prawdopodobna presja na wzrost wynagrodzeń
Bezrobocie w Polsce systematycznie spada. Rząd w swojej prognozie założył, że pod koniec przyszłego roku wyniesie niewiele ponad 8 proc. Rynek pracy zaczyna zatem należeć do zatrudnionych, których głos podczas negocjowania umów zaczyna się liczyć bardziej niż pracodawców. Możliwa jest zatem presja na wzrost wynagrodzeń.
2016-07-13 | 07:10
Rynki zagraniczne
Prof. S. Gomułka: Polsce obecnie nie grozi wyjście z UE, ale nastroje nacjonalistyczne mogą zmarginalizować jej rolę we Wspólnocie
Po zaskakującym wyniku referendum w Wielkiej Brytanii pojawiają się głosy o możliwym opuszczeniu Unii Europejskiej przez kolejne kraje. Wzrost nastrojów pronarodowych obserwowany jest w dużej części krajów UE, także w tych, które na członkostwie we Wspólnocie korzystają, jak Polska czy Węgry. Zdaniem prof. Stanisława Gomułki, głównego ekonomisty BCC, może to skutkować odbieraniem Polski jako kraju, który straci sympatię do UE, jak tylko przestanie czerpać z niej korzyści finansowe. A to z kolei może spowodować, że z głosem Warszawy Bruksela będzie się liczyć coraz mniej.
2016-07-13 | 07:00
Giełda
Quercus TFI spodziewa się zmiennych nastrojów na giełdzie. Na rynku będą dominować kilkutygodniowe fale wzrostowe i spadkowe
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Quercus przewiduje w drugiej połowie tego roku duże wahania na rynku giełdowym. Spółka będzie starała się je wykorzystywać, stawiając na właściwy dobór walorów i poszukując okazji inwestycyjnych zarówno w kraju, jak i za granicą. Zdaniem Sebastiana Buczka, szefa towarzystwa, konsolidacja OFE może spowodować, że część Polaków zacznie inwestować na innych rynkach.
2016-07-13 | 06:45
Przemysł
5 mld zł rocznie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na rozwój nowoczesnego przemysłu
Inicjatywy Narodowego Centrum Badan i Rozwoju będą spójne z rządowym Planem na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, który ma na celu budowę przemysłu nowych technologii – podkreśla dyrektor Centrum. Łącznie trafi na nie ok. 5 mld zł rocznie. Zadaniem NCBiR jest likwidacja luk kompetencyjnych, tak by przemysł angażował się w innowacyjne projekty. Pośrednio ma również nastąpić aktywizacja ośrodków akademickich.
2016-07-13 | 06:40
Obligacje
M. Petka-Zagajewska: Fitch utrzyma rating Polski na obecnym poziomie. Podwyżka jest raczej wykluczona, brakuje też przesłanek do obniżki
Fitch Ratings, której ocenę wiarygodności kredytowej Polski poznamy w tym tygodniu, nie dysponuje raczej informacjami sugerującymi jednoznacznie wejście w życie szkodliwych dla krajowej gospodarki rozwiązań – uważa Marta Pełka-Zagajewskiej z Raiffeisen Polbank. Jej zdaniem agencja utrzyma raczej rating na niezmienionym poziomie. Może jedynie obniżyć jego perspektywę.
2016-07-13 | 06:00
Rynki zagraniczne
Investors TFI: po rekordach na S&P 500 czas na szczyty na NASDAQ-u
Równo rok po ostatnich rekordach i niespełna miesiąc po brytyjskim referendum ws. opuszczenia Unii Europejskiej amerykański indeks S&P 500 wspina się na wciąż nowe szczyty. Zdaniem Jarosława Niedzielewskiego z Investors TFI w najbliższych miesiącach spodziewać się można wzrostu wartości spółek technologicznych z NASDAQ-u.
2016-07-12 | 07:00
Inwestycje
A. Lis (Altus TFI): Inwestorzy nieco bardziej optymistyczni niż na początku roku
Rząd zapewnia, że deficyt budżetowy w 2017 roku nie przekroczy 3 proc. PKB, tempo rozwoju gospodarki przyspieszy do 3,9 proc., a ceny wzrosną o 1,3 proc. wobec roku 2016. Eksperci podkreślają, że realizacja takiego scenariusza w dużej mierze zależeć będzie od wielu czynników zewnętrznych, zwłaszcza od uszczelnienia systemu podatkowego i chęci firm do inwestowania.
2016-07-11 | 07:10
Giełda
Krajowy rynek kapitałowy przestaje być barometrem gospodarki. Na giełdzie zbyt duży udział mają spółki Skarbu Państwa
W ciągu ostatnich pięciu lat główny indeks giełdowy WIG20 spadł o prawie 40 proc. W tym samym czasie krajowa gospodarka znacznie się rozwinęła. Zdaniem Adama Rucińskiego z BTFG Audit rynek kapitałowy w Polsce przestaje być barometrem stanu gospodarki. Zbyt poważny udział na giełdzie mają spółki Skarbu Państwa, w których kluczowe decyzje podejmowane są przez rządzących polityków.
2016-07-11 | 06:45
Waluty
Najnowsza ocena agencji Fitch nie powinna zmienić ratingu Polski. Spodziewane umocnienie złotego
Dobra sytuacja gospodarcza sprawia, że rating Polski nie powinien zostać w najbliższym czasie obniżony – przekonuje Krzysztof Opolski z Uniwersytetu Warszawskiego. Dużo będzie jednak zależeć od realizacji programu gospodarczego i ewentualnego wzrostu deficytu finansów publicznych. Również złotówka powinna się powoli umacniać. Wahania kursów walut będą mniejsze, niż po decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu Unii Europejskiej.
2016-07-08 | 07:10
Obligacje
Domknięcie przyszłorocznego budżetu stoi pod dużym znakiem zapytania. Inflacja i deficyt będą mieć ogromny wpływ na postrzeganie Polski przez międzynarodowe rynki finansowe
W przyszłym roku w budżecie zabraknie tegorocznych jednorazowych przychodów, wzrosną natomiast wydatki. Zdaniem Rafała Sadocha, analityka z Domu Maklerskiego mBanku, aby zrealizować rządowe i prezydenckie projekty konieczne jest uszczelnienie systemu fiskalnego, przede wszystkim w zakresie podatku VAT. Dodatkowe dochody budżetu z tytułu nowych podatków nie będą w stanie bowiem pokryć wszystkich nowych kosztów.