Gospodarka
2016-08-31 | 06:35
Finanse
Średni czas oczekiwania na zapłatę faktury spada. Firmy jednak wciąż borykają się z zaległymi należnościami
Średnio 3 miesiące wynosi okres przeterminowania należności. To 17 dni krócej niż w I kwartale – wynika z badania „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”. Odsetek przeterminowanych faktur spadł do 20,8 proc., wciąż jednak z problemem tym walczy wiele firm. Co więcej, odsetek firm, które deklarują coraz częstsze problemy z otrzymaniem zapłaty wzrósł z 11,5 do 13,7 proc. Rozwiązaniem w takiej sytuacji mogą być usługi faktoringowe.
2016-08-30 | 07:00
Przemysł
T. Kaczor (BGK): W drugiej połowie roku produkcja przemysłowa będzie rosnąć w tempie ok. 5 proc.
To dobra sytuacja na rynku pracy i wyniki koniunktury konsumenckiej, a nie spadek produkcji przemysłowej, czy słabsze wskaźniki PMI są najlepszym odbiciem kondycji polskiej gospodarki – przekonuje Tomasz Kaczor z Banku Gospodarstwa Krajowego. Najniższa od 25 lat stopa bezrobocia i stabilny zastrzyk gotówki w postaci programu „Rodzina 500 plus” sprawiają, że Polacy optymistycznie oceniają obecną sytuację finansową. Zdaniem głównego ekonomisty BGK mimo pesymistycznych lipcowych danych w drugiej połowie roku można się spodziewać 4,5-proc. wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu.
2016-08-30 | 07:00
Obligacje
Podwyżka stóp w USA odbije się na notowaniach na GPW i koszcie obsługi długu Polski
Po spotkaniu bankierów centralnych w Jackson Hole podwyżka stóp procentowych w tym roku wydaje się bardziej prawdopodobna niż przed nim. Wbrew wcześniejszemu przekonaniu, nie jest wykluczona nawet już we wrześniu. Zdaniem Romana Przasnyskiego z Gerda Broker w dłuższej perspektywie nie będzie to miało większego wpływu na polską gospodarkę, ale krótkoterminowo może spowodować spadki na GPW i wzrost rentowności polskich obligacji.
2016-08-30 | 06:43
Bankowość
Tylko co trzeciemu Polakowi udaje się kontrolować swoje finanse. Zarządzanie budżetem dla wielu wiąże się z dużym stresem
Polacy są mniej emocjonalni, a bardzie racjonalni w zarządzaniu swoimi finansami – wynika z globalnego badania GfK przeprowadzonego dla Nationale-Nederlanden. Ze względu na niechęć do ryzyka i brak odpowiedniej wiedzy chętniej oszczędzamy niż inwestujemy. Ponad połowa Polaków w różowych barwach widzi swoją finansową przyszłość, jednak tylko ok. 30 proc. twierdzi, że ma swój budżet pod kontrolą. Niezależnie od sytuacji majątkowej zarządzanie finansami wiąże się ze stresem.
2016-08-29 | 06:50
Waluty
Banki centralne z antypodów mogą ciąć stopy procentowe
RPP na razie deklaruje, że co najmniej przez kilka miesięcy nie zmieni poziomu stóp, trwa oczekiwanie na drugą podwyżkę w Stanach po dość jastrzębim wystąpieniu Janet Yellen w Jackson Hole. EBC, Szwajcarski Bank Narodowy i Bank Japonii nie bardzo mają już pole manewru do obniżania stóp. Jeśli jest jakiś rejon rozwiniętego świata, w którym można się spodziewać ruchu w dół, to jest nim Australia i Nowa Zelandia. Bankierzy wstrzymują się jednak z luzowaniem polityki ze względu na rosnące ceny nieruchomości.
2016-08-29 | 06:35
Prawo
W 2020 roku nakłady na badania i rozwój mają sięgnąć 1,7 proc. PKB. Pomogą rozwiązania z małej i dużej ustawy o innowacyjności
Zwiększenie nakładów na badania i rozwój z 0,94 proc. do 1,7 proc. PKB będzie możliwe, ale trzeba do tego zachęcić prywatne firmy – wskazuje wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Dzięki proponowanym zmianom w przepisach inwestycje w innowacje mają być bardziej opłacalne. Rząd chce także ułatwić współpracę biznesu z nauką. O ile mała ustawa, która wejdzie w życie w przyszłym roku, ma charakter punktowy, o tyle duża, nad którą trwają prace, zdecydowanie bardziej systemowy.
2016-08-26 | 07:10
Waluty
T. Kaczor (BGK): W ciągu kilku tygodni złoty powinien się umocnić wobec euro
Sympozjum w Jackson Hole, oczekiwane słowa Janet Yellen i związane z nimi oczekiwania na podwyżkę stóp lub jej brak oraz kondycja polskiej gospodarki oddziałują na polską walutę w różnych kierunkach. Patrząc od początku roku, różnice wobec głównych walut nie są znaczące, jednak trudno przewidzieć kierunek kolejnych ruchów. Według głównego ekonomisty BGK w ciągu kilku tygodni złoty ma szanse na umocnienie wobec euro. Relacja do dolara bardziej zależy od wskazań amerykańskiej gospodarki.
2016-08-26 | 07:05
Gospodarka
Prof. R. Bugaj: Struktury zadłużenia państwa nie zmieni się z dnia na dzień i bez żadnego ryzyka
Budowa polskiego kapitału to jeden z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego, którego projekt poddawany jest obecnie konsultacjom. Zakłada on między innymi zmniejszenie polskiego zadłużenia zagranicznego, które obciąża budżet państwa. Zdaniem prof. Ryszarda Bugaja zamiana długu zagranicznego na krajowy byłaby korzystna dla kraju, ale jest trudna do przeprowadzenia w krótkim terminie.
2016-08-26 | 06:55
Transport
Polska chce wzmacniać współpracę z krajami Trójmorza. Zyska na tym gospodarka i wzrośnie bezpieczeństwo
Potencjał współpracy państw Trójmorza, czyli położonych między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym, nie jest w pełni wykorzystywany – oceniają eksperci. Jej zacieśnienie może mieć szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa regionu i dla rozwoju gospodarczego tych krajów. Dlatego w proces ten angażują się zarówno politycy, jak i przedstawiciele biznesu. Okazją do tego będzie kolejna już edycja Baltic Business Forum, które we wrześniu odbędzie się w Świnoujściu.
2016-08-25 | 06:00
Obligacje
Fitch Polska: rynek obligacji korporacyjnych w Polsce będzie rósł dynamicznie
Po II kwartale roku wartość polskiego rynku papierów nieskarbowych sięgnęła niemal 154 mld zł. Najmocniej w II kwartale wrosła wartość obligacji firm, banków i wreszcie samorządów. Według Fitch Polska wiele czynników powoduje, że rynek tych instrumentów nadal będzie rósł w szybkim tempie.
2016-08-24 | 07:10
Waluty
Dalsze umocnienie złotego mało prawdopodobne. Kurs do euro powinien być bliższy 4,30 niż 4,20
Poziom niższy niż 4,20 za euro wydaje się mniej prawdopodobny niż wzrost powyżej 4,30 – ocenia Rafał Sadoch z Domu Maklerskiego mBanku. Jego zdaniem skokowe umocnienie złotego w połowie sierpnia było jedynie wynikiem zmiany koncepcji dotyczącej przewalutowania kredytów frankowych. Analityk zaznacza, że w 2017 roku będzie wiele czynników ryzyka, które mogą spowodować, że deficyt budżetowy przekroczy 3 proc. To zaś będzie mieć negatywny wpływ na notowania krajowej waluty.
2016-08-24 | 07:05
Waluty
T. Kaczor (BGK): Rynki nie doceniają możliwości podwyżki stóp za oceanem
Cztery tygodnie zostały do kolejnego posiedzenia Fed, na którym mogą wzrosnąć stopy procentowe za oceanem. Tymczasem po publikacji gołębich w wydźwięku minutek z ostatniego posiedzenia FOMC rynki są coraz bardziej przekonane, że Rezerwa Federalna w tym roku stóp już nie zmieni. Zdaniem głównego ekonomisty BGK choć we wrześniu podwyżki z dużym prawdopodobieństwem nie będzie, to zaskoczenie może przyjść w grudniu.
2016-08-23 | 06:55
Bankowość
R. Parvi (WSB): Stopy procentowe w Polsce mogą pójść w górę w pierwszej połowie 2017 roku
Rośnie prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA. Analitycy oceniają, że nastąpi to w grudniu. Wpływają na to coraz lepsze wyniki z tamtejszego rynku pracy. Gdyby Rada Polityki Pieniężnej podobnie jak Fed brała pod uwagę głównie spadek bezrobocia, a nie inflację, to też coraz częściej mówiono by o podwyżkach stóp procentowych. Zdaniem dra Rafała Parviego z Wyższej Szkoły Bankowej mimo wszystko takiego ruchu można się spodziewać dopiero w I półroczu 2017.
2016-08-22 | 06:55
Edukacja
Ulgi podatkowe dla przedsiębiorców i zachęty dla naukowców. MNiSW chce dodatkowo premiować uczelnie za współpracę z biznesem
Dzięki przyjętej przez rząd małej ustawie o innowacyjności ma przyspieszyć współpraca między uczelniami a przedsiębiorcami. Firmy będą mogły liczyć na ulgi podatkowe, a uczelnie – na dodatkowe środki i ułatwienia w prowadzeniu innowacyjnej działalności. Spadek polskich uczelni do piątej setki światowego rankingu to dowód na to, że potrzeba reform – przekonuje minister nauki i szkolnictwa wyższego.
2016-08-19 | 06:40
Rynki zagraniczne
Najbliższy tydzień powinien przynieść dalsze rekordy na Wall Street
Amerykańskie indeksy powróciły do wzrostów, w kilka tygodni uzyskując wysokie jednocyfrowe bądź nawet dwucyfrowe wyniki. Druga po tej z grudnia ub.r. podwyżka stóp uważana jest za mało prawdopodobną już we wrześniu, a przed wystąpieniem szefowej Fed w Jackson Hole i danymi o PKB za II kwartał , które oczekiwane są w przyszły piątek, nie widać na horyzoncie wydarzeń, które mogłyby zagrozić bykom podczas kolejnych kilku sesji. Nowe rekordy za oceanem są więc prawdopodobne.