Gospodarka
2016-12-12 | 06:30
Giełda
K. Wołowicz (BPS TFI): Rosnące rentowności na rynkach obligacji zagrożeniem dla stabilności polskiego budżetu
Przy obecnych rentownościach koszt obsługi polskiego długu publicznego przekracza ten zapisany w ustawie budżetowej na 2017 rok – zauważa Krzysztof Wołowicz z BPS TFI. Ekspert ostrzega, że jeśli sytuacja w najbliższym czasie nie ulegnie stabilizacji, to Polska może mieć problem z pozyskaniem taniego finansowania dla swojego długu publicznego. Szans na uspokojenie upatruje natomiast przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych.
2016-12-09 | 06:50
Prawo
Raport WEI: Inwestycje zagraniczne w Polsce hamują. Niepewna sytuacja w kraju zaczyna odstraszać zagraniczny kapitał
Z danych GUS wynika, że inwestycje zagraniczne w III kwartale tego roku skurczyły się o 7,7 proc. Zdaniem ekspertów z Warsaw Enterprise Institute wpływ na zachowanie inwestorów ma wewnętrzna sytuacja w Polsce. W ostatnim czasie niepokój budzić mogły rządowe zapowiedzi repolonizacji banków, nowych obciążeń podatkowych, zwiększonych wydatków socjalnych, demontażu OFE oraz spadek notowań kursu złotego i zapowiedzi obniżenia polskiego ratingu. To przekłada się na niestabilność Polski w oczach inwestorów i zniechęca ich do lokowania kapitału nad Wisłą.
2016-12-08 | 07:00
Gospodarka
P. Szulec (Pioneer Pekao): W przyszłym roku tempo wzrostu światowej gospodarki może być wyższe od oczekiwań
W 2017 roku tempo wzrostu globalnego PKB może okazać się wyższe od oczekiwań – przewiduje Piotr Szulec z Pioneer Pekao Investments. Na taki scenariusz wskazują lepsze od oczekiwań dane makroekonomiczne płynące w ostatnim czasie z Chin, Stanów Zjednoczonych oraz strefy euro. Głównym czynnikiem ryzyka będzie natomiast sytuacja geopolityczna na świecie związana m.in. z planowanymi na 2017 rok wyborami we Francji oraz Niemczech.
2016-12-08 | 07:00
Rynki zagraniczne
EBC: globalnym gospodarkom grozi wzrost deficytu i spowolnienie gospodarcze wielkich krajów rozwijających się
Brexit, zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich czy przegrana premiera Włoch w referendum zachwiały względnym poczuciem stabilności, jakie udało się odbudować po ostatnim kryzysie finansowym. Jednym z czynników ryzyka, które faktycznie mogą zdestabilizować światową gospodarkę, jest możliwe przyzwolenie na rozluźnienie dyscypliny fiskalnej i ponowne problemy z najbardziej zadłużonymi krajami, takimi jak np. Grecja.
2016-12-06 | 07:00
Waluty
M. Leściorz (CMC Markets): Słaby złoty rodzi zagrożenie dla stabilności koniunktury gospodarczej w Polsce
Osłabienie złotego względem dolara, euro czy franka może być kontynuowane i stanowić zagrożenie dla stabilności polskiej gospodarki – ostrzega Maciej Leściorz z CMC Markets. Dodaje, że tani złoty to dla zagranicznych inwestorów oraz funduszy inwestycyjnych zachęta do wycofywania kapitału z naszego rynku. Na osłabieniu waluty korzystają tylko polscy eksporterzy.
2016-12-06 | 06:40
Transport
Zbliża się szczyt sezonu dla firm kurierskich. W okresie przedświątecznym notują one nawet 50-proc. wzrost zamówień
Z roku na rok Polacy coraz więcej zakupów przedświątecznych robią w sklepach internetowych. Dlatego grudzień to gorący okres dla firm kurierskich. Ruch paczkowy rośnie wówczas o 30 proc., a tuż przed samymi świętami nawet o 50 proc. – podkreśla dyrektor DHL Parcel Polska. Przygotowania do świąt trwają w firmach kurierskich już od połowy roku. Dzięki dodatkowo zatrudnianym pracownikom i przygotowaniu infrastruktury technicznej są one w stanie dostarczyć na czas prezenty zamawiane nawet w ostatnich dniach przed świętami.
2016-12-05 | 07:05
Waluty
M. Wołos: W grudniu możliwa stabilizacja złotego. Długoterminowo będzie jednak słabł, najmocniej do dolara
Listopad przyniósł znaczące osłabienie złotego do wszystkich głównych walut. Najbardziej jednak rośnie względem polskiej waluty dolar. Zdaniem Marka Wołosa tendencja ta będzie kontynuowana w przyszłym roku, choć sam grudzień powinien przynieść stabilizację.
2016-12-05 | 07:00
Przemysł
M. Kiepas: Słabe wyniki polskiej gospodarki. Wzrost PKB za cały 2016 rok może w efekcie nie przekroczyć 3 proc.
Wyniki produkcji przemysłowej to kolejny negatywny sygnał świadczący o tym, że wzrost gospodarczy w IV kwartale prawdopodobnie nas rozczaruje, a w całym 2016 roku może być niższy niż 3 proc. – ocenia Marcin Kiepas, główny analityk easyMarkets. Polski sektor przemysłowy notuje coraz gorsze wskaźniki przy coraz lepszych w strefie euro. Spada liczba zamówień i kontraktów eksportowych. W III kw. tempo wzrostu eksportu było niższe od importu.
2016-12-05 | 06:45
Gospodarka
M. Grzesiak: Firmy muszą się bardziej otworzyć na zmianę. Sprzedaż i zarządzanie mogą poprawić zewnętrzni doradcy
Firmy muszą się zmieniać, by móc utrzymać się na rynku. Ale konieczna jest otwartość właścicieli na zmiany – podkreśla Mateusz Grzesiak, uznany psycholog biznesu. Młodzi przedsiębiorcy chętnie korzystają z usług zewnętrznych doradców, którzy obiektywnie pomogą znaleźć słabe strony firmy, poprawić sprzedaż i sposób zarządzania. Bardziej sceptyczni są właściciele firm rodzinnych – obawiają się dopuszczenia do zarządzania osób spoza firmy.
2016-12-02 | 07:10
Waluty
K. Wołowicz: Dobre wyniki amerykańskiego rynku pracy mogą wpłynąć na podwyżkę stóp procentowych. Dużo będzie jednak zależeć od polityki gospodarczej Donalda Trumpa
Amerykański rynek pracy jest w coraz lepszej formie. Spada bezrobocie, liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła do najniższego poziomu od 43 lat. Te dane zdaniem ekspertów powinny przekonać amerykański bank centralny do konieczności podwyższenia stóp procentowych. Pewna wydaje się podwyżka o 25 pkt proc. jeszcze w grudniu – ocenia Krzysztof Wołowicz, główny ekonomista BPS TFI SA. Ewentualne podwyżki w 2017 roku będą zależeć od polityki gospodarczej Donalda Trumpa.
2016-12-02 | 06:55
Regionalne - Podkarpackie
Autosan będzie dostarczał komponenty do systemu obrony powietrznej Patriot. To szansa na nowe miejsca pracy
Polska Grupa Zbrojeniowa i należący do niej Autosan podpisały list intencyjny z amerykańską firmą Raytheon, która produkuje systemy obrony powietrznej Patriot. Dla spółki z Sanoka to szansa na rozwój w skali świata. Zdaniem szefa MON Antoniego Macierewicza ta współpraca może przybliżyć porozumienie w sprawie programu Wisła, którego celem jest zakup systemu obrony przeciwrakietowej dla Polski.
2016-12-02 | 06:50
Regionalne - Podlaskie
M. Morawiecki: branża meblarska to perła polskiej gospodarki. Ma szansę stać się europejskim numerem jeden
Według prognoz tegoroczna wartość eksportu mebli przekroczy 41,64 mld zł. Polskie firmy bardzo dobrze radzą sobie na zagranicznych rynkach. – To perła polskiej gospodarki, która z trzeciej pozycji może awansować na lidera – ocenia wicepremier Mateusz Morawiecki. Firma Forte, jeden z największych krajowych eksporterów, zamierza umocnić swoją pozycję i zainwestuje blisko 700 mln zł w nową halę magazynową, zakład produkcji płyt wiórowych i fabrykę mebli w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Stworzy w regionie około tysiąca nowych miejsc pracy.
2016-12-01 | 06:40
Inwestycje
M. Faber: Polski rynek giełdowy budzi zainteresowanie inwestorów. Może być alternatywą dla amerykańskiej giełdy
Pochodzący ze Szwajcarii inwestor i ekonomista, zwolennik austriackiej szkoły ekonomii, przedkładającej mechanizmy wolnego rynku nad regulacyjne działanie państwa Marc Faber postrzega warszawską giełdę jako interesujące miejsce do inwestowania. Ekonomista uważa, że z perspektywy racjonalnej wyceny polski rynek finansowy może być alternatywą dla amerykańskiej giełdy. Nie sądzi jednak, by GPW w Warszawie masowo przyciągnęła globalnych inwestorów.
2016-11-30 | 07:00
Energetyka
Brak regulacji wstrzymuje rozwój OZE. Traci na tym także crowdfunding udziałowy, coraz popularniejsza w Polsce forma inwestowania
Opłacalność produkcji energii z OZE jest znikoma. Od blisko roku wszystkie odnawialne źródła energii stoją przez paraliż związany z niewdrożeniem aktów prawnych, które regulują ten rynek – wskazuje Maciej Musiał z Pracowni Finansowej. Inwestorzy czekają na wprowadzenie systemu aukcyjnego, który pozwoli na sprawniejsze pozyskiwanie funduszy z crowdfundingu, coraz popularniejszej formie inwestowania w OZE.
2016-11-30 | 07:00
Giełda
J. K. Bielecki: wygrana Trumpa oznacza przynajmniej częściowy powrót USA do ekonomii podażowej
W reakcji na wybór Donalda Trumpa na amerykańskiego prezydenta główne indeksy nowojorskiej giełdy osiągnęły historyczne maksima. Inwestorzy wierzą, że zmiana na szczytach władzy oznacza niższe podatki dla przedsiębiorców oraz zachęty do inwestowania ze strony państwa. Zagrożeniem może być jednak rosnąca inflacja, która już dziś jest na najwyższym od 2014 roku poziomie.