Bankowość
2016-07-11 | 06:40
Bankowość
Opłacalne stało się korzystanie z leasingu z wysoką wartością wykupu. Może to obniżyć miesięczną ratę za auto o blisko 70 proc.
Zarówno w przypadku kredytu, jak i leasingu coraz popularniejsze staje się pokrycie kosztów zakupu samochodu w oparciu o wysoką wartość wykupu. Taka operacja może obniżyć poziom miesięcznej raty za auto o nawet 70 proc. W pierwszym kwartale tego roku za pomocą leasingu firmy sfinansowały inwestycje o łącznej wartości 13 mld zł, o 23 proc. wyższej niż rok wcześniej.
2016-07-07 | 06:55
Bankowość
Polskie firmy mają problem z nieterminowymi płatnościami od kontrahentów. Mimo to większość nie zabezpiecza się przed taką ewentualnością
Większość polskich firm ma problemy z opóźnieniami w płatnościach za wystawione przez siebie faktury. W przypadku małych podmiotów o relatywnie niskich obrotach mogą one być przyczyną utraty płynności finansowej, a w ostateczności nawet bankructwa. Większość firm nie podejmuje jednak żadnych kroków, aby przygotować się na kłopoty spowodowane brakiem pieniędzy. Najskuteczniejszym narzędziem, dostępnym nawet dla małych firm, jest faktoring.
2016-07-06 | 07:00
Waluty
Sektor bankowy w dobrej sytuacji. Największym zagrożeniem ustawa frankowa
Po pierwszym kwartale tego roku wynik finansowy sektora bankowego wyniósł 3,5 mld zł i był o 15,7 proc. niższy niż w tym samym okresie rok wcześniej. Zdaniem Kamila Stolarskiego z Haitong Banku sytuacja banków jest obecnie bardzo dobra. Zagrozić jej mogą tylko nieroztropne decyzje dotyczące kredytów frankowych. Propozycja Związku Banków Polskich nie rozwiązuje jednak problemu.
2016-07-06 | 06:45
Bankowość
Mieszkanie Plus ma szansę zmniejszyć problemy mieszkaniowe i napędzić gospodarkę
Program Mieszkanie Plus rozpędzi polską gospodarkę – uważa Mariusz Adamiak, dyrektor biura strategii rynkowych PKO Banku Polskiego. Jego zdaniem rządowy projekt wspierający rodziny o niskich i średnich dochodach nie tylko zmniejszy problemy mieszkaniowe w kraju, lecz także pozytywnie wpłynie na PKB.
2016-07-01 | 06:40
Bankowość
Banki wydają 1–3 proc. swoich przychodów na druk i zarządzanie dokumentami. Jest duże pole do oszczędności
W pełni cyfrowe biuro to jeszcze odległa przyszłość – podkreślają przedstawiciele firmy Lexmark. Dziś blisko 40 proc. procesów w bankach wciąż opiera się na papierowych wersja dokumentów. Zarządzanie dokumentacją i drukiem to dla instytucji finansowych znaczny koszt. Światowe trendy wskazują, że przeznaczają one na to 1–3 proc. swoich przychodów. Usprawnienia w tym procesie mogą więc przynieść znaczne oszczędności. Są też konieczne ze względu na coraz większą mobilność klientów i pracowników.
2016-06-28 | 07:00
Bankowość
Banca Farmafactoring spodziewa się w Polsce znaczącego wzrostu inwestycji publicznych. Nadal chce inwestować w przejętą spółkę Magellan
Po nabyciu giełdowej spółki Magellan włoski Banca Farmafactoring chce inwestować w kupione przedsiębiorstwo. Zdaniem Massimiliano Belinghera, prezesa BFF, polski rynek jest bardzo atrakcyjny. Czekają go inwestycje publiczne dużej skali, również w służbie zdrowia. Obszarem ekspansji mają być też inne rynki Środkowo-Wschodniej Europy, za które odpowiedzialny będzie Magellan.
2016-06-28 | 06:45
Bankowość
Cyfrowa rewolucja w bankowości. Zmieniają się sposoby komunikacji z klientem oraz kanały świadczenia usług
Tradycyjne formy kontaktu z bankiem tracą na rzecz mobilnych. Klienci chcą przez smartfony sprawdzać stan konta, robić przelew i kupować produkty. Eksperci oceniają, że płatności mobilne, które są dziś popularne wśród klientów indywidualnych, wkrótce wejdą także do firm. Nowe technologie pozwalają także dostosowywać ofertę dla klienta do jego indywidualnych potrzeb. Do tego w coraz większym stopniu wykorzystują zaawansowane algorytmy i technologię big data. Kluczowym problemem jest zapewnienie przy tym wszystkim bezpieczeństwa klientów, ich danych osobowych i środków.
2016-06-28 | 06:40
Finanse
Przedsiębiorców wracających w wyniku brexitu do Polski czekają problemy z biurokracją oraz dostępem do kapitału
Według szacunków na Wyspach Brytyjskich przebywa przeszło 800 tys. Polaków. Od 2007 roku powstało tam 40 tys. krajowych podmiotów gospodarczych. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może spowodować trudności na tamtejszym rynku pracy, co może oznaczać, że Polacy będą chcieli wrócić do kraju. Ci, którzy planują tu wystartować z własnym biznesem, muszą być jednak przygotowani na znacznie większe bariery biurokratyczne oraz problemy z dostępem do kapitału.
2016-06-27 | 06:55
Bankowość
Poprawia się sytuacja w segmencie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw
Po pogorszeniu nastrojów w sektorze MŚP w I kwartale roku teraz widać ich znaczącą poprawę – wynika z Barometru EFL. Bardziej optymistyczne są prognozy dotyczące sprzedaży produktów i usług. Statystyki GUS pokazują też, że systematycznie rośnie liczba nowych firm, a zahamowany został spadek liczby zamykanych. Przyspieszenie rozwoju firm powoduje zwiększone zapotrzebowanie na usługi finansowe.
2016-06-22 | 06:45
Bankowość
Prof. G. Ancyparowicz: RPP na razie wstrzymuje się ze zmianami stóp. Będzie reagować elastycznie
Od marca 2015 roku stopy procentowe pozostają na najniższym w historii poziomie. Wymiana większości składu Rady Polityki Pieniężnej nie zmieniła na razie polityki tego gremium. Zdaniem prof. Grażyny Ancyparowicz, członkini RPP, inflacja powróci na rynek najpóźniej w przyszłym roku, więc dokonana obecnie obniżka stóp, która zadziałałaby mniej więcej w tym samym czasie, byłaby niewskazana.
2016-06-21 | 06:55
Handel
Polski rynek kapitałowy otwarty na chińskich inwestorów
Warszawa staje się centrum finansowym dla Europy Środkowej i Wschodniej. Rośnie również jej znaczenie na globalnej mapie inwestycji chińskich. Warszawska Giełda Papierów Wartościowych i Haitong Bank podpisali umowę o współpracy, która pozwoli na nawiązanie relacji między chińskimi firmami i instytucjami finansowymi a uczestnikami polskiego rynku kapitałowego. W przyszłości ma się zwiększyć napływ inwestycji z Państwa Środka. Jak zapowiada prezes Haitong Banku, José Maria Ricciardi, azjatyccy inwestorzy przyglądają się m.in. takim sektorom jak energetyka, transport i usługi finansowe.
2016-06-21 | 06:40
Bankowość
5 mln Polaków ma na smartfonie aplikację bankową. Banki w Polsce tylko częściowo radzą sobie z mobilną obsługą klienta
Ponad 14 mln Polaków aktywnie korzysta z bankowości internetowej, a blisko 5 mln ma na swoim smartfonie zainstalowaną aplikację bankową. Jak wynika z badania firmy Deloitte, banki nie potrafią jednak wykorzystać w pełni potencjału kanałów cyfrowych. Proste jest założenie rachunku, trudniej natomiast dokonywać codziennych operacji i kupować nowe produkty. Pod względem intuicyjności kanał mobilny dawno już wyprzedził internetowy. Zdaniem ekspertów przewaga będzie rosła.
2016-06-16 | 07:00
Bankowość
Bank Zachodni WBK rozwija multikanałowe centrum kontaktu. Miesięcznie z 9 kanałów korzysta łącznie 460 tys. Klientów
Klienci coraz częściej korzystają ze zdalnych kanałów w bankowości. W BZ WBK 90 proc. interakcji z klientami następuje za pomocą multikanałowej platformy. Coraz więcej osób decyduje się także na zakup produktów i usług za jej pośrednictwem.
2016-06-16 | 06:45
Bankowość
Termin wprowadzenia dyrektywy MiFID przesunięty. Instytucje finansowe nie są gotowe technologicznie na nowe unijne przepisy
Termin wdrożenia kluczowej dyrektywy MiFID II został przełożony na styczeń 2018 roku. Nowe przepisy dotyczące rynku finansowego, które mają zwiększyć przejrzystość i bezpieczeństwo klientów, wymagają nierzadko przebudowy systemów informatycznych. Polskie instytucje finansowe nie są na to jeszcze odpowiednio przygotowane.
2016-06-13 | 06:45
Bankowość
Firmy zaciągają coraz więcej kredytów. Ich koszt może być niższy nawet o 40 proc.
Eksperci uważają, że niekorzystne otoczenie nie wpływa na razie na aktywność sektora bankowego wobec przedsiębiorstw. W tym roku akcja kredytowa kierowana do firm ma się zwiększyć o 12 proc. Najbardziej spowolni dynamika przyznawania pożyczek hipotecznych. Banki potrzebują nowych źródeł dochodów, dlatego zdaniem ekspertów koszty obsługi finansowania podczas negocjacji można obniżyć nawet o 40 proc.