Bankowość
2016-03-24 | 06:45
Handel
Inwestorzy zagraniczni powoli wracają na polski rynek giełdowy
Od kilku tygodni analitycy zaczynają dostrzegać stopniowy powrót inwestorów zagranicznych nad Wisłę. Choć statystyki GPW jeszcze tego nie pokazują (w lutym obroty spadły względem stycznia mimo większej liczby dni sesyjnych), widać rosnącą przewagę kupujących nad sprzedającymi. Jeśli uda się uniknąć kłopotów związanych z domknięciem budżetu na 2017 rok, to trend ten ma szansę na utrwalenie.
2016-03-23 | 07:00
Handel
Polska w ogonie Europy pod względem płatności bezgotówkowych. Przeszkodą w rozwoju rynku jest słabe ubankowienie społeczeństwa
Gotówka w obrocie w Polsce stanowi 7,4 proc. PKB. To wprawdzie mniej niż średnia dla strefy euro, ale znacznie więcej niż w Szwecji, Danii czy Wielkiej Brytanii, gdzie wskaźnik ten jest o ponad połowę niższy. W parze z upodobaniem do posługiwania się gotówką idzie wysoka liczba punktów przyjmujących wpłaty gotówkowe i niewielki udział płatności bezgotówkowych w obrocie.
2016-03-21 | 06:40
Bankowość
Ailleron chce kontynuować intensywną ekspansję zagraniczną. W portfelu ma już niemal 60 proc. zaplanowanych na ten rok zamówień
Skandynawia, Niemcy, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Singapur i Malezja to kraje, w których działa już jeden z trzech flagowych produktów firmy Ailleron – LiveBank. Plany obejmują rozszerzenie usługi na 10 kolejnych krajów, włącznie z Chinami. Trwają rozmowy o kolejnych po Commerzbanku wdrożeniach na rynku niemieckim, a także m.in. w Grecji.
2016-03-16 | 06:50
Waluty
Decyzja Fedu przejściowo osłabi dolara. Złoty może powrócić do poziomu 4 zł za euro
Decyzja ws. stóp procentowych oraz makroekonomiczne projekcje Komitetu Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej, które rynek pozna w środę wieczorem, powinny w krótkim czasie osłabiać dolara do euro – uważa Adam Dakowicz, prezes AgioFunds TFI. Jego zdaniem polityka Fed będzie łagodniejsza niż wcześniej oczekiwano. Jednocześnie zaznacza, że dla eksporterów czy importerów kurs EUR/USD powinien w dłuższym terminie pozostać neutralny. Złoty ma natomiast szansę umocnić się w tym roku o przynajmniej 15 groszy.
2016-03-14 | 06:53
Bankowość
Rewolucja w bankowości przyspiesza. LiveBank z nowym pomysłem na weryfikację tożsamości klienta
Ponad milion złotych z sześciu pozyskanych z ubiegłorocznej emisji spółka Ailleron (dawny Wind Mobile) zainwestowała w rozwój sprzedaży zagranicznej, zwłaszcza swojego flagowego produktu LiveBank. Azja, Niemcy i rozwijające się rynki europejskie to główne cele wirtualnego banku.
2016-03-10 | 06:35
Handel
Banki i spółki energetyczne przez ostatni rok ciążyły polskiej giełdzie. WIG20 dopiero wrócił do poziomu z przełomu roku
Ponad 25 proc. stracił indeks WIG20 od maja ubiegłego roku. W przypadku indeksu szerokiego rynku WIG spadek był nieco mniejszy i wyniósł 18 proc. Wszystko to mimo wzrostów z ostatniego miesiąca. Choć polska gospodarka urosła w ubiegłym roku o 3,6 proc., co jest jednym z lepszych wyników w Europie, to inwestorzy wciąż obawiają się obciążeń, jakie na polski sektor bankowy, energetyczny i handlowy może nałożyć rząd. A są to sektory dla polskiej giełdy bardzo istotne.
2016-03-09 | 06:55
Bankowość
PKO Bank Polski wprowadzi kredyty hipoteczne o stałej stopie oprocentowania. Klienci zyskają większą stabilność
Po wejściu w życie znowelizowanej ustawy o listach zastawnych największy polski bank zamierza wprowadzić w tym roku do oferty oparte na tym instrumencie kredyty hipoteczne o stałej stopie oprocentowania. PKO Bank Polski chce też usprawniać bankowość mobilną, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa, oraz inwestować w szkolenia personelu i modernizację placówek.
2016-03-07 | 07:15
Bankowość
Spadek sprzedaży kredytów dla przedsiębiorstw nie tylko z powodu podatku bankowego. Wpłynie na to także niechęć firm do zaciągania pożyczek
Podatek bankowy zmniejszy możliwości pożyczkowe banków, jednak największą przeszkodą stojącą na drodze do finansowania przedsiębiorstw jest nie tyle wstrzemięźliwość banków, ile niewielki popyt na kredyty ze strony samych firm – uważa prof. Jerzy Osiatyński, członek RPP.
2016-03-01 | 06:00
Bankowość
Prawdopodobieństwo obniżenia stóp na marcowym posiedzeniu RPP jest niewielkie
Choć przed rozpoczęciem wymiany członków Rady Polityki Pieniężnej rynek spodziewał się obniżki stóp procentowych nawet w I kwartale roku, to perspektywa takiego ruchu oddala się w czasie. Z wypowiedzi nowo wybranych członków RPP trudno wyczytać skłonność do szybkiego luzowania polityki pieniężnej.
2016-02-29 | 06:00
Bankowość
Upadek Deutsche Banku jest mało prawdopodobny
Mimo bardzo złych wyników Deutsche Banku za 2015 rok nie należy się obawiać jego upadku. Na straty złożyły się głównie kary sądowe, a sam bank przechodzi restrukturyzację. By odzyskać zaufanie rynku, zarząd zdecydował się na niewypłacanie sobie premii rocznej i zmniejszenie przeznaczonego na ten cel budżetu dla innych pracowników. Zapowiedział też wcześniejszy wykup obligacji, na co giełdy zareagowały wzrostami.
2016-02-26 | 07:05
Bankowość
Prof. J. Osiatyński: Być może RPP powinna pomyśleć o zmianie nastawienia w polityce pieniężnej. Dalsze obniżanie stóp jest niewskazane
Pomimo przedłużającej się deflacji Rada Polityki Pieniężnej nie powinna dalej obniżać stóp procentowych uważa – prof. Jerzy Osiatyński, członek RPP. Jedną z przyczyn jest fakt, że to nie brak dostępu do kredytów hamuje inwestycje firm. Drugą jest troska o stabilność i tak obciążonego już systemu bankowego.
2016-02-26 | 07:00
Bankowość
Rosnąca niechęć do podejmowania ryzyka wspiera notowania złota. Cena kruszcu jest obecnie najwyższa od 12 miesięcy
Od początku roku złoto zanotowało przeszło 15-procentowy wzrost. Jego cena jest obecnie najwyższa od 12 miesięcy. Inwestorzy za jedną uncję płacą ponad 1237 dol. Notowania złota wspiera wzrost awersji do ryzyka na rynkach finansowych – głównie w sektorze bankowym. Zarząd niemieckiego Deutsche Banku poinformował, że w zeszłym roku jego strata wyniosła prawie 7 mld euro. Rynki boją się, że problemy banku przełożą się na inne instytucje i szukają bezpiecznych przystani. Jedną z nich jest złoto.
2016-02-24 | 06:00
Bankowość
Ustawa frankowa to nie tylko ryzyko wyższych kosztów dla klientów. Niektóre banki mogą trafić na sprzedaż
Jeśli ustawa o pomocy frankowiczom wejdzie w życie w postaci proponowanej przez Kancelarię Prezydenta, to banki mogą stracić nawet 44 mld złotych – wynika z wyliczeń NBP. To z kolei będzie skutkowało dalszą obniżką ratingów kredytowych, po tym jak na początku lutego agencja S&P zmieniła perspektywę dla całego sektora bankowego ze stabilnej na negatywną. Jan Żuralski z Private Wealth Consulting ostrzega, że w efekcie wzrosną koszty prowadzonej akcji kredytowej, a część banków będzie musiała zostać wystawiona na sprzedaż.
2016-02-18 | 07:00
Waluty
Złoty nie powinien spaść poniżej 4,50 na euro czy 4,15 na dolarze
Nastroje inwestorów na światowych rynkach, decyzje banków centralnych i lokalnie wprowadzane nowe podatki będą mieć wpływ na notowania złotego w najbliższych miesiącach. Większość negatywnych czynników została już uwzględniona w cenach.
2016-02-18 | 06:57
Bankowość
Podatek bankowy oraz spowolnienie w globalnej gospodarce ciążą polskiej giełdzie. Rynek akcji pozostanie słaby przynajmniej do połowy 2016 roku
Przynajmniej do końca I półrocza 2016 roku polski rynek akcji pozostanie słaby – uważa Łukasz Tokarski z Superfund TFI. Głównym powodem jest wprowadzenie podatku bankowego oraz ryzyko wejścia w życie innych rozwiązań systemowych, które uderzą w wyniki poszczególnych spółek. Zagrożeniem są także czynniki zewnętrzne związane przede wszystkim ze spowolnieniem w światowej gospodarce. Z tego powodu w najbliższych kwartałach odczyty polskiego PKB mogą być niższe od oczekiwanych.