Bankowość
2016-09-02 | 06:35
Bankowość
Ponad połowie Polaków pieniędzy wystarcza tylko na podstawowe potrzeby. 48 proc. ma kredyt lub pożyczkę do spłacenia
56 proc. Polaków deklaruje, że pieniędzy w miesiącu wystarcza im tylko na podstawowe potrzeby i nie stać ich na większe wydatki. Co piąty przyznaje, że musi sobie odmawiać wielu rzeczy, żeby starczyło do pierwszego – wynika z badania Lindorff. To powoduje, że wiele osób sięga po kredyt lub pożyczkę. Aktywne zobowiązanie do spłacenia ma 48 proc. Polaków.
2016-09-01 | 07:05
Fundusze inwestycyjne
Reforma emerytalna może zagrozić inwestycjom w obligacje korporacyjne
Trzeci, ostatecznie likwidujący OFE etap reformy emerytalnej, zapowiedziany na razie przez rząd, może zagrozić apetytom inwestorów na kupowanie papierów firm. Największym zagrożeniem i niewiadomą jest kształt transferu środków do funduszu rezerw demograficznych i refinansowania obligacji, które już są wyemitowane, a które są w portfelach OFE. Obecnie rynek długu korporacyjnego dynamicznie rośnie.
2016-08-31 | 07:00
Obligacje
FOR: obniżanie wieku emerytalnego spowoduje w ciągu 2–3 lat problemy z dopięciem budżetu
Najwyższy nominalnie deficyt w historii, jaki zaplanował rząd w przyjętym przez siebie projekcie i rosnący deficyt sektora finansów publicznych, spowodują szybsze narastanie długu publicznego i zwiększy jego koszty. Jak zauważa główny ekonomista FOR szczególnie niebezpieczne dla finansów publicznych są zapowiedzi obniżenia wieku emerytalnego.
2016-08-31 | 06:40
Bankowość
Płatności internetowe będą bezpieczniejsze. Nowe przepisy unijne wprowadzą podwójne uwierzytelnianie transakcji
Płatności elektroniczne rozwijają się bardzo dynamicznie na fali ekspansji zakupów internetowych i handlu mobilnego. Jednym z warunków dalszego wzrostu jest zapewnienie jak najwyższego bezpieczeństwa transakcji online, co jest kluczową kwestią dla kupujących w internecie. Do jego zwiększenia ma się przyczynić nowa unijna dyrektywa PSD2. Na jej wdrożenie państwa członkowskie mają czas do połowy stycznia 2018 roku.
2016-08-30 | 06:43
Bankowość
Tylko co trzeciemu Polakowi udaje się kontrolować swoje finanse. Zarządzanie budżetem dla wielu wiąże się z dużym stresem
Polacy są mniej emocjonalni, a bardzie racjonalni w zarządzaniu swoimi finansami – wynika z globalnego badania GfK przeprowadzonego dla Nationale-Nederlanden. Ze względu na niechęć do ryzyka i brak odpowiedniej wiedzy chętniej oszczędzamy niż inwestujemy. Ponad połowa Polaków w różowych barwach widzi swoją finansową przyszłość, jednak tylko ok. 30 proc. twierdzi, że ma swój budżet pod kontrolą. Niezależnie od sytuacji majątkowej zarządzanie finansami wiąże się ze stresem.
2016-08-25 | 06:00
Obligacje
Fitch Polska: rynek obligacji korporacyjnych w Polsce będzie rósł dynamicznie
Po II kwartale roku wartość polskiego rynku papierów nieskarbowych sięgnęła niemal 154 mld zł. Najmocniej w II kwartale wrosła wartość obligacji firm, banków i wreszcie samorządów. Według Fitch Polska wiele czynników powoduje, że rynek tych instrumentów nadal będzie rósł w szybkim tempie.
2016-08-23 | 06:55
Bankowość
R. Parvi (WSB): Stopy procentowe w Polsce mogą pójść w górę w pierwszej połowie 2017 roku
Rośnie prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA. Analitycy oceniają, że nastąpi to w grudniu. Wpływają na to coraz lepsze wyniki z tamtejszego rynku pracy. Gdyby Rada Polityki Pieniężnej podobnie jak Fed brała pod uwagę głównie spadek bezrobocia, a nie inflację, to też coraz częściej mówiono by o podwyżkach stóp procentowych. Zdaniem dra Rafała Parviego z Wyższej Szkoły Bankowej mimo wszystko takiego ruchu można się spodziewać dopiero w I półroczu 2017.
2016-08-18 | 07:00
Rynki zagraniczne
A. Rzońca: działania banków centralnych ratujące gospodarki przed kryzysem obniżają innowacyjność przedsiębiorstw i zaostrzają skrajne nastroje
Skala i gwałtowność kryzysu finansowego, który wybuchł przed niespełna dekadą skłoniły największe banki centralne do podjęcia radykalnych kroków, takich jak bardzo niskie czy wręcz ujemne stopy procentowe i pompowanie pieniędzy w system bankowy na tanie pożyczki inwestycyjne. Według byłego członka RPP Andrzeja Rzońcy, choć działania okazały się skuteczne w gaszeniu pożaru, to teraz trudno powrócić na utarte tory. Zwłaszcza że taka polityka negatywnie odbija się na stopniu innowacyjności firm oraz przyczynia się do radykalizacji nastrojów społecznych.
2016-08-18 | 06:50
Fundusze inwestycyjne
J. Janecki: propozycja w sprawie OFE to za mało by zachęcić inwestorów do powrotu na GPW
Zaproponowane przez wicepremiera Morawieckiego rozwiązanie problemu emerytalnego przez większość ekonomistów przyjmowane jest pozytywnie i z nadzieją na impuls dla polskiej giełdy. Byłoby bowiem zachętą do gromadzenia i inwestowania oszczędności. Jak jednak podkreśla Jarosław Janecki, główny ekonomista Société Générale, na optymizm jest jeszcze za wcześnie, bo nie wiadomo czy, kiedy i w jakiej ostatecznej postaci pomysł ministra rozwoju miałby wejść w życie.
2016-08-18 | 06:50
Bankowość
KNF ułatwia życie bankom spółdzielczym. Uczestnicy IPS-SGB nie muszą spełniać jednego z wymogów płynności
Blisko 200 banków spółdzielczych, uczestników Spółdzielczego Systemu Ochrony SGB (IPS-SGB), będzie zwolnionych z konieczności indywidualnego spełniania jednego z minimalnych wskaźników płynności – postanowiła Komisja Nadzoru Finansowego. Ma to umożliwić bankom efektywne zarządzanie płynnością, przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa. IPS-SGB to obok Bankowego Funduszu Gwarancyjnego dodatkowa instytucja zapewniająca bezpieczeństwo bankom spółdzielczym i ich klientom.
2016-08-18 | 06:20
Infrastruktura
Krajowy rynek nieruchomości zagrożonych może być wart dziesiątki miliardów złotych
Najgłośniejszym i najpowszechniej znanym przykładem nieruchomości zagrożonych są domy i mieszkania kupione z udziałem tzw. kredytów frankowych. Według Europejskiego Banku Centralnego Polska po Austrii zajmuje drugie miejsce na Starym Kontynencie pod względem łącznej kwoty zadłużenia w tej walucie (na początku ubiegłego roku wynosiła ona około 34 mld euro). Obecnie w wyniku drastycznego spadku wartości franka nieruchomości, które były zabezpieczeniem takich pożyczek, są nieraz dużo mniej warte niż kredyt.
2016-08-17 | 06:55
Waluty
XTB: złoty powinien się jeszcze umacniać
Nowa propozycja Kancelarii Prezydenta dotycząca kredytów frankowych uspokoiła rynki finansowe. Złoty, który już w lipcu miał tendencję zwyżkową, w sierpniu umocnił się o ponad 10 gr. Zdaniem Michała Stajniaka, analityka X-Trade Brokers, polska waluta ma jeszcze przed sobą potencjał do dalszych wzrostów.
2016-08-12 | 07:10
Waluty
P. Szulec (Pioneer Pekao): Coraz większy wpływ na GPW i złotego będą mieć wydarzenia zagraniczne
Nowa prezydencka propozycja dotycząca kredytów frankowych, oceniany raczej pozytywnie pomysł wicepremiera Morawieckiego na rozwiązanie problemu emerytalnego czy rozstrzygnięcie kwestii podatku od sprzedaży powodują, że inwestorzy przywykli do nowej sytuacji na polskim rynku. Dlatego rola wydarzeń wewnętrznych w podejściu polskich inwestorów powinna maleć, zaś rosnąć powinien wpływ zewnętrznych – uważa Piotr Szulec z Pioneer Pekao Investments. Jednym ze skutków może być dalsze umocnienie złotego.
2016-08-12 | 06:45
Bankowość
Klienci, którzy stracili na polisolokatach, walczą o odzyskanie pieniędzy. Kancelarie prawne notują przyrost tego typu spraw
Z danych stowarzyszenia Przywiązani do polisy wynika, że ok. 5 mln osób ma polisolokaty o łącznej wartości przekraczającej 50 mld zł. Wielu klientów na tym instrumencie straciło, bo – jak podkreślają eksperci – ryzyko inwestycyjne było w całości przerzucone na klientów. Dodatkowo umowy były tak sformułowane, że trudno było je oszacować. Dlatego teraz w sądach walczą o odzyskanie pieniędzy. – Nasza kancelaria prowadzi kilkadziesiąt tego typu spraw, w których wykazujemy nieważność umowy ubezpieczenia – mówi adwokat z kancelarii RK Legal.
2016-08-11 | 06:50
Bankowość
B. Mazurek: Na rynku brakuje atrakcyjnych produktów do regularnego oszczędzania
Choć klienci zrazili się do polis inwestycyjnych, to mają one jednak przewagę nad tradycyjnymi instrumentami bankowymi – przekonuje Bartosz Mazurek, prezes Szkoły Inwestowania. Niskie oprocentowanie i obciążenie podatkiem Belki sprawiają, że rachunek oszczędnościowy i lokata bankowa są mało konkurencyjne. Ekspert przekonuje, że brakuje alternatywy, bo choć można jeszcze oszczędzać w IKE czy IKZE, to te inwestują przede wszystkim kapitał na polskim rynku.