Waluty
2016-09-27 | 07:00
Waluty
M. Wołos: znaczna część ewentualnej grudniowej decyzji FED dotyczącej poziomu stóp procentowych w USA jest już w cenie amerykańskiej waluty
Po utrzymaniu przez Rezerwę Federalną we wrześniu stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych na niezmienionym poziomie inwestorzy spodziewają się grudniowej podwyżki. Według Marka Wołosa, głównego ekonomisty Domu Maklerskiego Athena Investments, taka decyzja nie musi wcale oznaczać trwałego i silnego umocnienia amerykańskiej waluty. Inwestowanie w funta brytyjskiego natomiast jest wciąż obarczone dużym ryzykiem.
2016-09-23 | 07:10
Waluty
M. Wołos: ryzyka spadku wartości złotego wobec euro, dolara i franka szwajcarskiego jest coraz większe
Rośnie ryzyko makroekonomiczne związane z wartością złotego zarówno wobec euro, jak i dolara i franka szwajcarskiego. W ostatnim czasie zwiększyło się niebezpieczeństwo niedoborów w przyszłorocznym budżecie oraz obniżenia stóp procentowych przez NBP. Dlatego zdaniem Marka Wołosa z Domu Maklerskiego Athena Investments, do końca roku krajowa waluta może się osłabiać w stosunku do najważniejszych światowych walut.
2016-09-13 | 07:00
Waluty
S. Horbaczewski: ustawa frankowa powinna zostać przyjęta jeszcze w tym roku, ale po zmianach
NBP wyliczył, że zaproponowane przed ponad miesiącem przez Kancelarię Prezydenta rozwiązania kosztować mogą nawet dwa razy tyle, ile zakłada prezydencki projekt. Problemem jest jednak to, że sami kredytobiorcy są nim zupełnie nieusatysfakcjonowani i dalej zamierzają dochodzić swoich roszczeń w sądach, uzyskując wyroki korzystniejsze, niż przyniosłaby planowana obecnie ustawa. Zdaniem Sławomira Horbaczewskiego problem musi zostać rozstrzygnięty jeszcze w tym roku, a projekt przejdzie wiele zmian, zanim przybierze ostateczny kształt.
2016-09-12 | 06:00
Handel
Trudny czas dla spółek modowych. Uderza w nie słaby złoty i podatek od sprzedaży detalicznej
Droższe niż przed rokiem waluty, a także wprowadzony właśnie podatek od sprzedaży detalicznej utrudniają działalność spółkom sprzedającym odzież i obuwie. Ratunkiem jest handel internetowy, który niweluje wpływ czynszów w centrach handlowych i nie jest opodatkowany nową daniną.
2016-09-09 | 06:45
Waluty
Potencjalne kłopoty budżetowe mogą wpłynąć na obniżenie przez agencję Moody's ratingu Polski. Negatywny wpływ na rynki powinien być jednak krótkotrwały
Powodów do obniżki ratingu Polski jest coraz więcej – ocenia Łukasz Wardyn, dyrektor CMC Markets. Decydujące znaczenie mogą mieć potencjalne kłopoty budżetowe – duże obciążenie w postaci kosztów programu 500+ w połączeniu z mniejszymi od spodziewanych wpływami podatkowymi i niższym od oczekiwanego wzrostem PKB. Obniżenie przez agencję Moody’s ratingu nie będzie dla rynków już takim szokiem, jak styczniowa decyzja S&P, dlatego negatywny wpływ może być krótkotrwały.
2016-09-05 | 07:10
Waluty
S. Dębowski: największym ryzykiem dla amerykańskiego rynku akcji jest wygrana Donalda Trumpa
Według Goldman Sachs szanse na grudniową podwyżkę stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych wynoszą obecnie 80 proc. Zdaniem Sławomira Dębowskiego z portalu news.globtrex.com do takiego posunięcia nie dojdzie raczej podczas wrześniowego posiedzenia komitetu Rezerwy Federalnej. Największym ryzykiem dla amerykańskiego rynku akcji pozostaje możliwość wygranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich.
2016-09-01 | 07:00
Waluty
A. Krześniak: nie spodziewam się podwyższenia ratingu Polski w ciągu najbliższych kilku lat
Na 9 września agencja Moody's zaplanowała weryfikację ratingu Polski. Zdaniem Arkadiusza Krześniaka, głównego ekonomisty Deutsche Bank Polska, agencja najprawdopodobniej utrzyma notowania kraju na obecnym poziomie z taką samą, negatywną perspektywą. Ekspert zaznacza, że w oczekiwaniu na decyzję agencji kurs złotego będzie na niskim poziomie. Na spadek jego notowań może także wpłynąć perspektywa jeszcze dwóch w br. podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.
2016-08-29 | 06:50
Waluty
Banki centralne z antypodów mogą ciąć stopy procentowe
RPP na razie deklaruje, że co najmniej przez kilka miesięcy nie zmieni poziomu stóp, trwa oczekiwanie na drugą podwyżkę w Stanach po dość jastrzębim wystąpieniu Janet Yellen w Jackson Hole. EBC, Szwajcarski Bank Narodowy i Bank Japonii nie bardzo mają już pole manewru do obniżania stóp. Jeśli jest jakiś rejon rozwiniętego świata, w którym można się spodziewać ruchu w dół, to jest nim Australia i Nowa Zelandia. Bankierzy wstrzymują się jednak z luzowaniem polityki ze względu na rosnące ceny nieruchomości.
2016-08-26 | 07:10
Waluty
T. Kaczor (BGK): W ciągu kilku tygodni złoty powinien się umocnić wobec euro
Sympozjum w Jackson Hole, oczekiwane słowa Janet Yellen i związane z nimi oczekiwania na podwyżkę stóp lub jej brak oraz kondycja polskiej gospodarki oddziałują na polską walutę w różnych kierunkach. Patrząc od początku roku, różnice wobec głównych walut nie są znaczące, jednak trudno przewidzieć kierunek kolejnych ruchów. Według głównego ekonomisty BGK w ciągu kilku tygodni złoty ma szanse na umocnienie wobec euro. Relacja do dolara bardziej zależy od wskazań amerykańskiej gospodarki.
2016-08-24 | 07:10
Waluty
Dalsze umocnienie złotego mało prawdopodobne. Kurs do euro powinien być bliższy 4,30 niż 4,20
Poziom niższy niż 4,20 za euro wydaje się mniej prawdopodobny niż wzrost powyżej 4,30 – ocenia Rafał Sadoch z Domu Maklerskiego mBanku. Jego zdaniem skokowe umocnienie złotego w połowie sierpnia było jedynie wynikiem zmiany koncepcji dotyczącej przewalutowania kredytów frankowych. Analityk zaznacza, że w 2017 roku będzie wiele czynników ryzyka, które mogą spowodować, że deficyt budżetowy przekroczy 3 proc. To zaś będzie mieć negatywny wpływ na notowania krajowej waluty.
2016-08-24 | 07:05
Waluty
T. Kaczor (BGK): Rynki nie doceniają możliwości podwyżki stóp za oceanem
Cztery tygodnie zostały do kolejnego posiedzenia Fed, na którym mogą wzrosnąć stopy procentowe za oceanem. Tymczasem po publikacji gołębich w wydźwięku minutek z ostatniego posiedzenia FOMC rynki są coraz bardziej przekonane, że Rezerwa Federalna w tym roku stóp już nie zmieni. Zdaniem głównego ekonomisty BGK choć we wrześniu podwyżki z dużym prawdopodobieństwem nie będzie, to zaskoczenie może przyjść w grudniu.
2016-08-22 | 07:05
Waluty
M. Stajniak (X-Trade Brokers): podwyżka stóp procentowych w USA w grudniu byłaby uzasadniona
W świetle ostatnich danych z rynku pracy perspektywy amerykańskiej gospodarki wydają się dobre. Jedna podwyżka stóp procentowych w tym roku w Stanach Zjednoczonych byłaby uzasadniona i mogłaby podnieść kurs dolara wobec złotego ponownie w okolice 4 zł – uważa Michał Stajniak, analityk rynków finansowych w X-Trade Brokers. Jego zdaniem podobny ruch ze strony Europejskiego Banku Centralnego jest raczej mało prawdopodobny.
2016-08-17 | 06:55
Waluty
XTB: złoty powinien się jeszcze umacniać
Nowa propozycja Kancelarii Prezydenta dotycząca kredytów frankowych uspokoiła rynki finansowe. Złoty, który już w lipcu miał tendencję zwyżkową, w sierpniu umocnił się o ponad 10 gr. Zdaniem Michała Stajniaka, analityka X-Trade Brokers, polska waluta ma jeszcze przed sobą potencjał do dalszych wzrostów.
2016-08-16 | 06:50
Waluty
A. Rzońca (TEP): W światowej gospodarce nadchodzą trudne czasy. Słaby złoty uniemożliwi ochronę polskich interesów
Problemem światowej gospodarki jest rosnący dług. Zdaniem byłego członka RPP od przyszłego roku może to zacząć powodować kryzysy finansowe w różnych częściach globu, co będzie się odbijać także na polskiej gospodarce. Tymczasem w przeciwieństwie do czasów sprzed dekady w razie zawirowań będzie ona bezbronna, bo słaby złoty nie daje dziś możliwości amortyzacji wstrząsów.
2016-08-12 | 07:10
Waluty
P. Szulec (Pioneer Pekao): Coraz większy wpływ na GPW i złotego będą mieć wydarzenia zagraniczne
Nowa prezydencka propozycja dotycząca kredytów frankowych, oceniany raczej pozytywnie pomysł wicepremiera Morawieckiego na rozwiązanie problemu emerytalnego czy rozstrzygnięcie kwestii podatku od sprzedaży powodują, że inwestorzy przywykli do nowej sytuacji na polskim rynku. Dlatego rola wydarzeń wewnętrznych w podejściu polskich inwestorów powinna maleć, zaś rosnąć powinien wpływ zewnętrznych – uważa Piotr Szulec z Pioneer Pekao Investments. Jednym ze skutków może być dalsze umocnienie złotego.