Surowce
2016-03-07 | 06:55
Gospodarka
PGNiG chce spróbować swoich sił w szczelinowaniu węgla kamiennego
PGNiG ocenia miniony rok jako udany. W 2015 roku spółka osiągnęła przychody na poziomie ponad 36,4 mld zł. To najlepszy wynik w historii. Zysk netto po raz kolejny przekroczył barierę 2 mld zł, choć był wyraźnie niższy od tego z 2014 roku. Koncern nie boi się światowej dekoniunktury na rynku surowców i zapowiada kolejne inwestycje. W najbliższych miesiącach będzie prowadził kolejne odwierty w poszukiwaniu gazu łupkowego. Rusza także z pracami przy szczelinowaniu węgla kamiennego.
2016-03-07 | 06:40
Ochrona środowiska
Niskie ceny ropy naftowej zmniejszą inwestycje w instalacje poszukiwawcze i wydobywcze. Cięcia mogą sięgnąć 30 proc.
Ceny ropy naftowej, które od połowy 2014 roku spadły o ok. 65 proc., komplikują perspektywy rozwoju branży offshore i energetycznej. Światowi producenci z tych sektorów byli zmuszeni do ograniczenia zatrudnienia o 200 tys. osób, a na ten rok prognozowane są kolejne cięcia – koszty inwestycji mają być o ok. 30 proc. niższe. To przekłada się również na zamówienia dla stoczni i innych podwykonawców.
2016-03-01 | 06:40
Konsument
Ponad 30 tys. odbiorców zmieniło sprzedawcę gazu. Liberalizacja rynku będzie postępować, a to oznacza niższe ceny
W latach 2011–2015 sprzedawcę gazu zmieniło 30 749 odbiorców. Tylko w ubiegłym roku odnotowano ok. 23 tys. takich migracji. To oznacza, że liberalizacja rynku postępuje, a wraz z nią pojawiają się bardziej atrakcyjne i elastyczne oferty oraz niższe ceny. Do końca tego roku liczba zmian może sięgnąć nawet 100 tys. – oceniają eksperci Hermes Energy Group SA.
2016-02-26 | 07:00
Bankowość
Rosnąca niechęć do podejmowania ryzyka wspiera notowania złota. Cena kruszcu jest obecnie najwyższa od 12 miesięcy
Od początku roku złoto zanotowało przeszło 15-procentowy wzrost. Jego cena jest obecnie najwyższa od 12 miesięcy. Inwestorzy za jedną uncję płacą ponad 1237 dol. Notowania złota wspiera wzrost awersji do ryzyka na rynkach finansowych – głównie w sektorze bankowym. Zarząd niemieckiego Deutsche Banku poinformował, że w zeszłym roku jego strata wyniosła prawie 7 mld euro. Rynki boją się, że problemy banku przełożą się na inne instytucje i szukają bezpiecznych przystani. Jedną z nich jest złoto.
2016-02-25 | 06:50
Konsument
Większa liberalizacja rynku gazu w Polsce może spowodować znaczne obniżki cen dla odbiorców. To również efekt większej konkurencji wśród sprzedawców
Liberalizacja rynku gazu i uwolnienie ceny błękitnego paliwa może obniżyć ceny dla klientów indywidualnych. W ubiegłym roku ceny spadły średnio o 17 proc. To przede wszystkim efekt niskich cen ropy. Z kolei do obniżek dla klientów biznesowych przyczyniła się większa konkurencja. Obecnie koncesję na obrót paliwami gazowymi ma ponad 170 podmiotów, a do końca ubiegłego roku na zmianę sprzedawcy zdecydowało się ponad 30 tys. odbiorców.
2016-02-24 | 06:40
Giełda
W najbliższych miesiącach rynki zbóż pozostaną słabe. Powodem duża nadpodaż i problemy z niektórymi rynkami zbytu
W najbliższych miesiącach ceny zbóż na światowych rynkach pozostaną niskie. Powodem jest duża nadpodaż surowca oraz problemy z niektórymi rynkami zbytu, przede wszystkim z Egiptem. Widoczne jest to szczególnie w przypadku pszenicy. Jak wynika z prognoz Departamentu Rolnictwa USA, w tym roku globalny popyt będzie o 25 proc. mniejszy niż podaż. Eksperci podkreślają, że należy także pamiętać o dużej sezonowości w branży.
2016-02-22 | 06:45
Surowce
Ropa Brent w ciągu najbliższych kwartałów powróci do poziomu 70 dol. za baryłkę
Cena 30 dol. za baryłkę ropy nie jest ceną uczciwą – uważa Marcin Działek, analityk techniczny i doradca inwestycyjny DM BZ WBK. Dlatego jego zdaniem lada moment cena ropy europejskiej wystrzeli do poziomu co najmniej 50 dol. za baryłkę. W następnym rzucie wzrośnie o kolejne 20 dol.
2016-02-19 | 06:55
Surowce
W ciągu trzech lat ma powstać strategia surowcowa Polski
Polska potrzebuje polityki surowcowej – uważa prof. Maciej Kaliski z krakowskiej AGH. Chodzi m.in. o określenie listy złóż strategicznych dla kraju oraz wyznaczenie dla nich obszarów funkcjonalnych. Określenie planów państwa związanych z bogactwami naturalnymi, złożami gazu, węgla, rud metali przyczyni się do rozwoju gospodarczego. Zgodnie z zapowiedziami wiceministra środowiska taki dokument powinien powstać w ciągu najbliższych trzech lat.
2016-02-19 | 06:45
Energetyka
Elpigaz widzi szansę rozwoju w nowych rodzajach napędów. Spółka przymierza się do prac nad wykorzystaniem gazu LNG
11 patentów i ponad 50 wdrożeń nowych produktów i rozwiązań to efekt nakładów, jakie Elpigaz, producent instalacji gazowych z Gdańska, przeznacza na badania i rozwój. W ciągu 20 lat z montera importowanych instalacji i ich dystrybutora spółka przekształciła się w nowoczesny zakład z własnym działem badań i rozwoju. Zakład produkcyjny rozbudowano w tym czasie 15-krotnie. Spółka myśli o dalszym rozwoju i przymierza się do prac nad nowymi napędami.
2016-02-19 | 06:20
Przemysł spożywczy
Pod koniec roku mleko zacznie drożeć. Wzrost cen może potrwać kilkanaście miesięcy
Nadmiar mleka na światowym rynku w połączeniu z wyhamowaniem popytu na ten produkt w Chinach powodują, że ceny mleka od dwóch lat spadają. Jak przekonuje Jakub Olipra, ekonomista Crédit Agricole, niewielkiego wzrostu cen można się spodziewać dopiero w IV kwartale roku. Proces powrotu do zwyżek opóźniło uwolnienie rynku mleka w Unii Europejskiej w kwietniu 2015 r.
2016-02-17 | 07:50
Surowce
Analiza techniczna wskazuje na niedalekie odbicie cen na rynku miedzi
Potencjał spadków cen surowców, a zwłaszcza miedzi się już kończy – uważa analityk techniczny Domu Maklerskiego BZ WBK. Wskazują na to zarówno analiza techniczna wykresu miedzi, jak i wyczerpujące się możliwości dalszego umacniania się dolara.
2016-02-17 | 06:20
Przemysł
Po kryzysie w branży offshore Expom szuka klientów w recyklingu. Liczba klientów w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosła o 40 proc.
Expom SA, spółka produkująca m.in. wielkogabarytowe konstrukcje stalowe, w tym dźwigi i stalowe urządzenia dla przemysłu, w ostatnich dwóch latach zwiększyła liczbę klientów o 40 proc. Szuka ich głównie w nowych dla siebie branżach, takich jak recykling, rolnictwo czy przemysł pozaenergetyczny. 98 proc. zamówień pochodzi z eksportu.
2016-02-16 | 08:05
Rynki zagraniczne
Grupa Kęty chce zarobić w tym roku na czysto o 1/5 więcej
Producent systemów aluminiowych Grupa Kęty, choć ma za sobą rok rekordowych wyników, planuje dalsze zwiększenie przychodów i zysku. Motorem rozwoju mają być rynki eksportowe, zwłaszcza Stany Zjednoczone. Zarząd rekomenduje wypłatę większości zysku tytułem dywidendy.
2016-02-16 | 06:45
Giełda
Banki centralne kupują złoto. Na giełdach kruszec idzie jak burza
Wiele wskazuje na to, że złoto znów może powrócić do łask inwestorów. Od początku roku podrożało już o niemal 17 proc. Chętni na nie są nie tylko inwestorzy. Z ostatnich informacji Światowej Rady Złota wynika, że banki centralne w 2015 r. zwiększyły swoje rezerwy złota o niemal 590 ton. Najwięcej dokupiły Rosja i Chiny.
2016-02-15 | 08:30
Przemysł
Srebro drożeje, miedź z szansami na odbicie. To będzie sprzyjać KGHM-owi
KGHM, największy producent srebra i ósmy na świecie producent miedzi, musi zrewidować swoje wydatki inwestycyjne. W ciągu dziewięciu miesięcy cena akcji spółki spadła ponaddwukrotnie, a pod względem wartości rynkowej KGHM spadł na 10. miejsce w indeksie WIG20. Wszystko z powodu niskich cen surowców, których jest producentem. Jest jednak nadzieja na odwrócenie trendu.