Gospodarka
2014-09-16 | 06:50
Surowce
Ceny ropy i gazu będą niższe. Wpłynie to pozytywnie na wzrost gospodarczy w Polsce
Cena ropy WTI spada od czerwca. Z prognoz Banku DNB wynika, że na koniec 2014 roku za baryłkę tej ropy inwestorzy będą płacić około 90 dolarów. To zasługa drugiej rewolucji łupkowej w USA. Według Artura Tomaszewskiego, prezesa zarządu DNB Bank Polska, kiedy Stany Zjednoczone rozpoczną eksport gazu do Europy, ceny surowca spadną, co pozytywnie wpłynie na gospodarkę na Starym Kontynencie. Od 2020 roku ważną rolą na rynku gazu zaczną też odgrywać Chiny.
2014-09-16 | 06:30
Handel
Koszty pracy w Chinach są coraz wyższe. Nadal jednak opłaca się robić tam interesy
Chiny przestały być miejscem, do którego przenosi się produkcję ze względu na niższe koszty. Tamtejsze płace nie odbiegają już od polskich, a i niektóre podatki zaczęły być postrzegane jako wysokie. W rezultacie coraz trudniej tam o atrakcyjne ceny produktów. Atutem Chin pozostaje jednak dostęp do międzynarodowych rynków oraz gigantyczny rynek wewnętrzny.
2014-09-15 | 09:00
Waluty
I. Morawski (BIZ Bank): Nie ma pewności, że polityka monetarna EBC w ogóle zadziała. Potrzebna ekspansja fiskalna
Europejski Bank Centralny coraz wyraźniej sygnalizuje, że jego działania mogą nie wystarczyć, by odsunąć widmo stagnacji i deflacji w strefie euro. We wrześniu EBC zaskoczył rynki, obniżając stopy procentowe i rozpoczynając skup obligacji ABS. Inwestorzy spodziewali się luzowania polityki przez EBC w późniejszym terminie, gdyż dopiero w czerwcu ogłosił on pakiet kolejnych, daleko idących interwencji. To wszystko może jednak nie wystarczyć, by pobudzić gospodarkę.
2014-09-12 | 10:00
Waluty
Za 2-3 lata euro może być warte tyle, co dolar. To efekt słabości gospodarek strefy euro i polityki EBC
Europejski Bank Centralny od kilku lat działa z dużym opóźnieniem i robi za mało, by pobudzić wzrost PKB w strefie euro – uważa część ekonomistów. Porównują oni jego politykę z amerykańskim Fedem, który według nich skutecznie pomógł gospodarce USA. Dzięki temu Fed może w przyszłym roku podnosić stopy procentowe, a to będzie umacniało dolara względem euro.
2014-09-12 | 08:45
Handel
Eksport węgla na Ukrainę to za mało, by poprawić sytuację śląskich kopalń
Katowicki Holding Węglowy jest ponoć bliski podpisania kontraktu na dostawy węgla na Ukrainę. Klientów zza wschodniej granicy może niedługo pozyskać także Węglokoks, co pomogłoby zmniejszyć przekraczające 8 mln ton zapasy węgla, na które nie ma chętnych. Nawet jeśli dojdzie do podpisania umów, szansa na to, że cena sprzedaży będzie znacząco wyższa od obecnych niskich cen światowych jest mała – ocenia analityk UniCredit CAIB Polska.
2014-09-12 | 06:40
Handel
Konspol planuje otworzyć zakłady produkcyjne w Azji
Konspol rozpocznie wkrótce dostawy drobiu do Japonii i pracuje nad kolejnymi azjatyckimi rynkami. Plany nie ograniczają się tylko do eksportu – spółka chce otworzyć zakłady produkcyjne w Azji. Polski rynek nadal będzie jednak bardzo ważny dla Konspolu, ponieważ coraz większe wymagania konsumentów i silna konkurencja w branży zachęcają do ciągłego rozwoju technologii i wiedzy. A to podstawa sukcesu na świecie – ocenia Kazimierz Pazgan, prezes Konspolu.
2014-09-12 | 06:10
Rynki zagraniczne
Domy w USA drożeją, ale coraz wolniej. Powodem są rosnące koszty kredytu i polityka Fed
Mieszkania i domy w 20 metropoliach USA podrożały w czerwcu o blisko 8 proc. w ujęciu rocznym. Coraz mniej analityków ostrzega jednak przed bańką spekulacyjną, ponieważ jeszcze w 2013 r. nieruchomości drożały w tempie 13 proc. rok do roku. Wyhamowanie wzrostu cen to rezultat wyższego oprocentowania kredytów hipotecznych oraz coraz mniejszego wsparcia rynku nieruchomości ze strony banku centralnego.
2014-09-11 | 10:30
Energetyka
M. Gątarz (UniCredit CAIB Polska): Nie będzie głębokiej restrukturyzacji w Kompanii Węglowej, bo rząd obawia się protestów górników
Związki zawodowe w Kompanii Węglowej nie akceptują planu naprawczego przygotowanego przez zarząd. Jego wdrożenie jest jednak koniecznie, by uratować 54 tys. miejsc pracy i uniknąć upadłości – ostrzegał niedawno prezes KW Mirosław Taras. Związkowcy naciskają na sprzedaż części kopalń i integrację ze spółkami energetycznymi. Taki scenariusz staje się coraz bardziej realny, bo rząd nie chce wchodzić z nimi konflikt.
2014-09-11 | 10:00
Przemysł
T. Lehmann (Libet): Dobry rok dla branży budowlanej. Pomaga pogoda oraz przedwyborcze inwestycje
Produkujący kostkę brukową Libet miał o 60 proc. wyższą sprzedaż w pierwszej połowie 2014 r niż w ubiegłym roku. To efekt łagodnej zimy oraz wzrostu inwestycji samorządowych przed jesiennymi wyborami – tłumaczy prezes spółki. W najbliższych kwartałach szczególnie silny wzrost sprzedaży zanotuje segment premium, dlatego Libet rozwija linię produktów pod własną marką. Spółka przygląda się także możliwościom przejęć.
2014-09-11 | 06:55
Energetyka
Prezes PGE EJ 1: Udział w projekcie jądrowym jest w interesie KGHM, Enei i Tauronu
Trwają konsultacje nad rządową strategią w dziedzinie polityki energetycznej. Każdy ze scenariuszy zakłada rozwój energetyki jądrowej, co potwierdziło zaangażowanie w projekt jądrowy kolejnych spółek Skarbu Państwa. KGHM, Enea i Tauron podpisały umowę o nabyciu udziałów w spółce PGE EJ 1, ponieważ jest to w ich interesie – uważa prezes PGE EJ 1.
2014-09-10 | 10:30
Przemysł
Z. Stopa (LW Bogdanka): W 2015 r. ceny węgla nieznacznie wzrosną. Ryzyko to wysokie zapasy na krajowym rynku
Węgiel energetyczny zacznie drożeć w przyszłym roku. Wzrosty nie będą jednak duże, ponieważ jego zapasy na polskim rynku sięgają 8 mln ton. Mimo wciąż złej koniunktury w branży LW Bogdanka zwiększa wydobycie, gdyż – w przeciwieństwie do konkurencji – nie ma problemu ze sprzedażą węgla. Zapasy tego surowca w lubelskiej spółce stanowią ekwiwalent jedynie dwóch dni produkcji.
2014-09-10 | 08:40
Fundusze inwestycyjne
S. Buczek (Quercus TFI): Marginalizacja OFE szkodzi małym i średnim spółkom na GPW
Od początku roku indeks WIG250 grupujący małe i średnie spółki stracił kilkanaście procent. W tym samym czasie indeks 30 największych spółek na GPW zyskał ponad 7 proc. Powodem tych różnic jest ograniczenie roli OFE, które do tej pory były jednym z najważniejszych inwestorów na rynku mniejszych spółek, a 2,5 mln deklaracji o pozostaniu w II filarze to za mało, by pobudzić giełdę do wzrostu – ocenia prezes Quercus TFI.
2014-09-09 | 10:00
Waluty
B. Wajszczuk (BNP Paribas): Rekordowa wycena polskich obligacji to jednocześnie duże ryzyko. Przecenę może wywołać dalsze umacnianie dolara
Po raz pierwszy w historii rentowności 10-letnich polskich obligacji skarbowych spadły poniżej 3 proc. Rekordowym cenom długu sprzyja praktycznie wszystko – słabość gospodarek strefy euro, luźna polityka największych banków centralnych świata, a nawet rosyjskie sankcje. Hossę na rynku długu może jednak zakończyć dalsze umacnianie się dolara, czemu sprzyja coraz lepsza koniunktura w USA. Czynnikiem ryzyka jest także możliwość wzrostu inflacji w strefie euro.
2014-09-08 | 09:00
Fundusze inwestycyjne
Polski rynek private equity w gronie najlepszych na świecie pod względem zyskowności
Stabilność gospodarcza i polityczna, duży rynek wewnętrzny oraz zdrowy system finansowy – te atuty Polski decydują o tym, że przypada na nią połowa inwestycji private equity w Europie Środkowo-Wschodniej. W ostatniej dekadzie zanotowano tu jedne z najwyższych stóp zwrotu na świecie. Potencjał do rozwoju niepublicznego rynku kapitałowego w Polsce jest jednak wciąż duży, bo private equity stanowi tylko 0,1 proc. PKB.
2014-09-08 | 06:25
Firma
Coface: wzrost gospodarczy w Europie Środkowo-Wschodniej może wynieść w tym roku 2,4 proc.
W ostatnim rankingu Coface 500 największych przedsiębiorstw w Europie Środkowo-Wschodniej liczba polskich firm zmniejszyła się o 13 proc. Głównym powodem była sytuacja makroekonomiczna regionu i osłabienie popytu wewnętrznego w Polsce. Bieżący rok zdaniem ekonomistów Coface ma być lepszy ze względu na wyższe tempo wzrostu gospodarczego. Jeżeli nie nastąpi eskalacja konfliktu na Ukrainie i związanych z nim sankcji ze strony Rosji, PKB w regionie wzrośnie o 2,4 proc.