Gospodarka
2016-04-29 | 06:20
Inwestycje
Coraz więcej firm inwestuje w rozwiązania IT. Branża liczy na rozwój dzięki środkom unijnym
Rośnie udział inwestycji w PKB, w ubiegłym roku przekroczył 20 proc. Firmy coraz częściej szukają nowoczesnych rozwiązań IT, które wspomagają prowadzenie biznesu. Branża informatyczna liczy na szersze zainteresowanie systemami ERP, służącymi do planowania i zarządzania zasobami przedsiębiorstw. Obecnie z tego typu rozwiązań korzysta co piąta firma, znacznie mniej niż w innych krajach europejskich. Na wzrost inwestycji w IT mogą mieć wpływ środki unijne przeznaczane przede wszystkim na badania i rozwój.
2016-04-28 | 06:10
Handel
Producenci trzody chlewnej tracą na barierach eksportowych. Hodowla przestaje być opłacalna
Spada produkcja trzody chlewnej w Polsce. Branża rolnicza czeka na zniesienie niektórych barier i uzyskanie przez część regionów w Polsce statusu wolnych od choroby Aujeszkiego. Tylko to pozwoli na eksportowanie żywych świń do krajów unijnych. Obecnie Polska, jako kraj, w którym choroba ta występuje, nie może eksportować ich do innych państw Unii Europejskiej. Tracą na tym rolnicy, którzy przez konieczność przeprowadzenia badań ponoszą dodatkowe koszty i coraz częściej rezygnują z produkcji.
2016-04-26 | 07:10
Gospodarka
Polski rynek pracy najmocniejszy od 1991 roku. Liczba bezrobotnych spada
Sytuacja na polskim rynku pracy bardzo się poprawiła. Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 10 proc. To wynik o 1,5 p.p. niższy niż w tym samym okresie rok wcześniej i najlepszy marzec od 25 lat. Wraz ze spadającą liczbą bezrobotnych rośnie także przeciętne zatrudnienie.
2016-04-26 | 06:55
Bankowość
Małe i średnie firmy w najlepszej kondycji od lat. Konieczne jednak inwestycje w innowacje i eksport
Mikro-, małe i średnie firmy są w najlepszej kondycji od lat – oceniają przedstawiciele Banku Zachodniego WBK na podstawie portfela kredytowego. Sektor ten jest siłą napędową gospodarki – 1,7 mln tego typu firm odpowiada bowiem za blisko 70 proc. PKB i większość miejsc pracy. Aby sprostać rosnącej konkurencji, sektorowi są potrzebne inwestycje w innowacje i zwiększanie obecności na rynkach zagranicznych.
2016-04-26 | 06:50
Przemysł
J. Gowin: Jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki będzie lotnictwo. Branża ma także duży potencjał naukowy
Jak podkreśla wicepremier Jarosław Gowin, polskie firmy z branży lotniczej mają duży potencjał, a wesprzeć je mogą zamówienia sprzętu dla wojska. Na wygrane przetargi liczy także lider rynku, świętujący 60-lecie rozpoczęcia produkcji śmigłowców PZL-Świdnik. Jak podkreślają eksperci, pod względem zaawansowania technologicznego polska produkcja nie ustępuje krajom zachodnim, a dodatkowo angażuje polskich partnerów. Rozwój przemysłu lotniczego ma także ogromne znaczenie dla wschodniej Polski.
2016-04-25 | 06:30
Waluty
W najbliższym czasie lepiej postawić na bezpieczne inwestycje, jak fundusze absolutnej stopy zwrotu
W najbliższych miesiącach mniej wprawni inwestorzy powinni postawić na fundusze absolutnej stopy zwrotu, czyli takie, które powinny zarabiać w każdych warunkach, niezależnie od panującej koniunktury na rynkach finansowych – uważa Andrzej Lis, zarządzający portfelem akcyjnym w Altus TFI. Pierwszy kwartał co prawda był korzystny dla rynku akcji. W czołówce funduszy inwestycyjnych, które uzyskały najwyższe stopy zwrotu, dominowały fundusze akcji. Eksperci podkreślają jednak, że najbliższe miesiące będą jednak obarczone wieloma ryzykami, m.in. wciąż nierozwiązanej kwestii OFE.
2016-04-22 | 07:05
Rynki zagraniczne
Światowa gospodarka się umacnia. Ropa za rok będzie kosztować nie więcej niż 50 dol.
Światowa gospodarka powoli się odbudowuje – uważa Tomasz Kaczor, główny ekonomista BGK. Według prognoz Banku Światowego gospodarki rozwinięte będą w tym roku rosnąć o 0,5 pkt proc. szybciej niż w poprzednim roku, podobnie jak kraje wschodzące. W przypadku tych pierwszych wzrost wynieść ma 2,1 proc., a w przypadku tych drugich – 4,8 proc. Niepewność związana jest wciąż z sytuacją w Chinach i nadpodażą ropy naftowej. Zdaniem ekonomisty choć widać stopniowy wzrost cen surowca, to powrót do tych sprzed 2 lat jest nieosiągalny.
2016-04-22 | 07:00
Gospodarka
Secesja Londynu najbardziej zaszkodziłaby samej Wielkiej Brytanii
Ryzyko brexitu wynosi obecnie 30–40 procent. Oznacza to, że Wielka Brytania najprawdopodobniej nie wyjdzie z Unii Europejskiej – przekonuje Grzegorz Jałtuszyk, dyrektor biura doradztwa inwestycyjnego Citi Handlowego. Jego zdaniem ewentualna secesja Londynu zaszkodziłaby całej Europie, a w największym stopniu odbiła się na samej Wielkiej Brytanii. Ekspert spodziewa się jednocześnie, że w IV kwartale EBC może podjąć decyzje o dalszym luzowaniu polityki monetarnej. Wszystko zależy jednak od poziomu inflacji i koniunktury w strefie euro.
2016-04-21 | 07:00
Waluty
R. Benecki: Obniżka ratingu Polski przez agencję Moody’s bardzo prawdopodobna. Spodziewane osłabienie złotego w tym kwartale
Wiele wskazuje na przejściowe osłabienie złotego w tym kwartale – uważa Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego. 13 maja agencja Moody's zrewiduje rating Polski. Rynki spodziewają się obniżki o jeden stopień w związku z wciąż nierozwiązanym kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Równie groźne dla złotego poza przewidywanym cięciem oceny kredytowej jest widmo wprowadzenia ustawy frankowej. Do tego dochodzą możliwy brexit i niewiadoma, jaką jest polityka Fed w kwestii podwyżek stóp procentowych.
2016-04-21 | 06:43
Rynki zagraniczne
A. Kurnicki: Nad amerykańskimi bankami wisi ryzyko zmian stóp procentowych i umocnienia dolara
Pierwszy kwartał nie był dla wielkich amerykańskich banków bardzo dobrym okresem, ale udało im się osiągnąć wyniki lepsze od oczekiwań analityków i podbić kursy akcji. Kolejne miesiące przyniosą jednak zarówno niepewność w kwestii liczby podwyżek stóp procentowych, które wprowadzi Fed, oraz ich terminu, jak i możliwość dalszego umacniania się dolara.
2016-04-20 | 06:45
Gospodarka
Bezrobocie na koniec roku będzie jednocyfrowe. W niektórych zawodach brakuje rąk do pracy
Według Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej bezrobocie w marcu spadło do 10 proc. To najniższy odczyt za trzeci miesiąc roku od 1991 r., gdy wyniosło 7,1 proc. Eksperci uważają, że jeżeli wzrost PKB utrzyma się na poziomie przynajmniej 3,5 proc., to nie powinno być problemu ze spadkiem stopy bezrobocia do jednocyfrowego poziomu na koniec roku, podobnie jak to było w grudniu 2015 r. W niektórych regionach i zawodach już brakuje rąk do pracy.
2016-04-19 | 06:55
Gospodarka
P. Bujak (PKO BP): Inflacja wróci pod koniec roku. RPP słusznie pozostawiła stopy bez zmian
Dobrze, że Rada Polityki Pieniężnej na razie nie zmienia stóp procentowych – uważa Piotr Bujak, szef zespołu analiz makroekonomicznych PKO BP. Jego zdaniem kolejna obniżka mogłaby bowiem zaszkodzić złotemu. Główna stopa procentowa w dalszym ciągu pozostaje na rekordowo niskim poziomie 1,5 proc.
2016-04-18 | 07:00
Gospodarka
Na ewentualnym brexicie zyska zwłaszcza dolar
Za dwa miesiące Brytyjczycy opowiedzą się za pozostaniem w UE lub opuszczeniem jej. Jeśli zdecydują o wyjściu ze wspólnoty, to funt osłabi się zwłaszcza do dolara. Umocnieniu euro przeciwdziałać będzie osłabienie Unii przez odłączenie Wielkiej Brytanii, złoty zaś straci na fali ucieczki do bezpiecznych aktywów i utraty części funduszy europejskich przez Polskę.
2016-04-15 | 07:15
Gospodarka
W najbliższych miesiącach ceny miedzi pozostaną niskie. Powodem rosnąca podaż oraz spadek popytu w Chinach
W najbliższych miesiącach notowania miedzi nadal będą pod presją niskich cen – uważa Marcin Brendota z Domu Maklerskiego Alior Banku. Powodem jest rosnąca podaż surowca, a także spadek popytu – głównie ze strony Chin. Tania miedzi ciąży także na wynikach finansowych KGHM-u. Zdaniem eksperta szansą dla polskiego koncernu byłoby zmniejszenie bądź całkowita likwidacja podatku od kopalin. Obecnie spółka odprowadza z tego tytułu do budżetu 1,5 mld zł rocznie.
2016-04-15 | 07:10
Handel
Polskie firmy nie wykorzystują potencjału Ameryki Łacińskiej. Trafia tam niespełna 1,5 proc. naszego eksportu
Według szacunków Ministerstwa Rozwoju (opartych o wstępne dane GUS i MF) wartość obrotów handlowych Polski z krajami Ameryki Łacińskiej w ubiegłym roku wyniosła ok. 6,25 mld euro. Mimo dwucyfrowego tempa wzrostu było to zaledwie 1,5 proc. całkowitej wartości polskiego handlu zagranicznego. Zdaniem Joanny Gocłowskiej-Bolek z Centrum Studiów Latynoamerykańskich polskie firmy nie wykorzystują w pełni potencjału, jaki oferują tamtejsze rynki.