Gospodarka
2016-06-08 | 06:55
Prawo
Nowe prawo restrukturyzacyjne pomaga firmom wyjść na prostą. Spada liczba ogłaszanych przez sąd upadłości
W Polsce dotychczas tylko 1,5 proc. wszystkich upadłości kończyło się zawarciem układu. Dzięki nowemu Prawu restrukturyzacyjnemu zaczyna się to zmieniać. W pierwszym kwartale tego roku sądy wydały 117 postanowień o upadłości w celu likwidacji majątku, rok wcześniej było ich 157. Do prawników zgłasza się coraz więcej firm, które dopiero przewidują problemy i chcą mieć plan naprawczy na wypadek dalszego pogorszenia się sytuacji.
2016-06-07 | 07:00
Waluty
Kondycja strefy euro ma się poprawić. Pomóc w tym mogą rosnące zyski z eksportu oraz ewentualne dalsze działania EBC
Wskaźniki PMI pokazują, że kondycja ekonomiczna strefy euro w następnych kwartałach powinna się poprawiać. Zdaniem Piotra Szuleca z Pioneer Pekao Investments pomóc w tym powinny m.in. ewentualne, dalsze działania ze strony Europejskiego Banku Centralnego w zakresie stóp procentowych oraz programu najtańszych pożyczek w historii TLTRO II.
2016-06-07 | 06:55
Inwestycje
Spadki na GPW powinny się wkrótce skończyć. W II połowie roku niektóre spółki dadzą zarobić
Jeśli nie nastąpią żadne nieprzewidziane wydarzenia, polska gospodarka i polska giełda powinny w drugiej połowie roku radzić sobie lepiej niż w pierwszej, uważa Roland Paszkiewicz z CDM Pekao SA. Pomoże uspokojenie nastrojów wokół OFE oraz wzrost inwestycji. Jednak do inwestowania w spółki zależne od decyzji politycznych lepiej podchodzić z dystansem.
2016-06-06 | 06:55
Firma
Polska ma szansę stać się regionalnym liderem innowacyjnej przedsiębiorczości. Właśnie powstało nowe centrum współpracy dużych firm ze start-upami
Zarówno rząd, jak i środowisko biznesowe w Polsce coraz bardziej doceniają rolę małych, nowoczesnych firm w zwiększaniu innowacyjności i konkurencyjności, tworzeniu nowych miejsc pracy i przyspieszaniu wzrostu gospodarczego. Właśnie ogłoszono powstanie w Warszawie nowego centrum wspierania rozwoju start-upów „The Heart Warsaw”, które ma łączyć innowacyjne młode firmy technologiczne z największymi korporacjami. Podczas ogłoszenia inicjatywy Jadwiga Emilewicz z Ministerstwa Rozwoju zapowiedziała rządowy program służący wspieraniu polskich start-upów.
2016-06-06 | 06:10
Bankowość
Zabezpieczenie kredytu firmy hipoteką może obniżyć jego koszty nawet o 50 proc.
Choć rośnie popularność leasingu i faktoringu, to kredyty są najczęstszą formą finansowania firmy. Dobrym sposobem na obniżenie kosztów kredytu firmowego jest wykorzystanie do tego posiadanych nieruchomości – mówi Artur Zych, doradca finansowy. Jak przekonuje, hipotekę warto wykorzystać całkowicie. Przeniesienie na nią wszystkich zobowiązań może zmniejszyć koszty kredytu nawet o połowę.
2016-06-06 | 06:00
Giełda
Decyzja RPP o obniżce stóp procentowych bez negatywnych konsekwencji dla polskiej gospodarki
Obniżenie stóp procentowych o 25 czy 50 pkt bazowych nie miałoby negatywnych konsekwencji dla gospodarki – uważa Daniel Piekarek z banku BPS. Analityk jest zdania, że Rada Polityki Pieniężnej działa zbyt zachowawczo, nie argumentując w dostatecznym stopniu swoich decyzji. Zauważa przy tym, że od stycznia 2013 roku inflacja w Polsce pozostaje poniżej celu NBP. Marcowa projekcja zakłada natomiast, że wzrost cen w naszym kraju pojawi się dopiero jesienią 2016 roku.
2016-06-03 | 06:55
Gospodarka
P. Bielski (BZ WBK): W lipcu agencja Fitch raczej nie obniży ratingu Polski. Prawdopodobna jest jednak zmiana jego perspektywy
Mimo wyhamowania w pierwszym kwartale wzrostu PKB, co było skutkiem spadku inwestycji, kondycję gospodarczą Polski będą wspierać konsumpcja oraz rosnący eksport. Zdaniem Piotra Bielskiego, ekonomisty BZ WBK, w lipcu agencja Fitch prawdopodobnie nie obniży ratingu Polski. Możliwa jest natomiast zmiana jego perspektywy na negatywną i obniżka w kolejnych miesiącach.
2016-06-02 | 07:00
Waluty
Inwestorzy wstrzymują się z kupowaniem aktywów w polskiej walucie do czasu wyjaśnienia kształtu ustawy frankowej i szczegółów budżetu na 2017 rok
Mimo solidnych podstaw makroekonomicznych polskiej gospodarki zagraniczni inwestorzy wciąż nie chcą wrócić na nasz rynek. Zdaniem Rafała Beneckiego, głównego ekonomisty ING Banku Śląskiego, przyczyny tego stanu są dwie: widmo ustawy o przewalutowaniu kredytów frankowych i niepewność co do utrzymania w ryzach deficytu budżetowego w 2017 r.
2016-06-02 | 06:40
Obligacje
Polskie obligacje mogą być dla lokat konkurencyjną propozycją inwestycyjną
Około 3 proc. powinny dać zarobić w tym roku polskie obligacje skarbowe. To korzystny wynik w porównaniu nie tylko do bezpieczniejszych obligacji niemieckich, lecz także np. do stóp zwrotu oferowanych na lokatach – uważa Janusz Galas, analityk DM Deutsche Banku. Opłacalność inwestycji w obligacje podbiłaby obniżka stóp procentowych, ale tę – zdaniem eksperta – będzie można przeprowadzić bezpiecznie dopiero po wyeliminowaniu kilku czynników ryzyka, głównie politycznych.
2016-06-02 | 06:35
Ochrona środowiska
Stopniowo spada udział węgla w miksie energetycznym Polski. Lukę węglową mogłyby zapełnić energetyka jądrowa, geotermalna i OZE
W Polsce udział węgla w produkcji energii elektrycznej wynosi 87 proc. Ma być on jednak stopniowo zmniejszany. Zapełnić lukę węglową w miksie energetycznym mogłaby energetyka jądrowa, choć obecny program wdrażany jest bardzo wolno. Szanse daje energia geotermalna. – Perspektywiczne są też odnawialne źródła energii, energetyka wiatrowa i fotowoltaika. Wiatraki są jednak ingerencją w środowisko naturalne, a fotowoltaika jest słabo rozwinięta pod względem technologii – ocenia wicedyrektor Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska.
2016-06-01 | 06:57
Gospodarka
T. Kaczor (BGK): W 2016 roku polskie PKB wzrośnie o 3,8 proc. Motorem napędowym będzie konsumpcja prywatna
W tym roku dynamika wzrostu polskiego PKB wyniesie 3,8 proc. – prognozuje Tomasz Kaczor z Banku Gospodarstwa Krajowego. W przyszłym roku gospodarka może się rozwijać jeszcze szybciej, a tempo wzrostu może przyspieszyć do 4 proc. Motorem napędowym będzie przede wszystkim konsumpcja prywatna, stymulowana m.in. przez wpływy z programu „Rodzina 500 plus”, a także przez silny rynek pracy. Podstawowym zagrożeniem jest natomiast sytuacja na rynkach globalnych.
2016-06-01 | 06:45
Polityka
Z. Jakubas: Przy obecnym poziomie złotego zagraniczne firmy powinny inwestować w Polsce na potęgę. Odstraszają ich decyzję agencji ratingowych i polityczne spory
– Polska jest wciąż zieloną wyspą. Oby tak dalej – podkreśla Zbigniew Jakubas, inwestor i przedsiębiorca. Dobra sytuacja gospodarcza i słaby złoty powinny prowadzić do napływu kapitału zagranicznego do Polski. Inwestorów jednak zniechęcają polityczne spory i opinie agencji ratingowych o Polsce.
2016-05-31 | 06:52
Bankowość
Prof. G. Ancyparowicz (RPP): Bank centralny nie będzie bezpośrednio ingerował finansowo w pomoc dla frankowiczów
Polski sektor bankowy jest bezpieczny, o czym świadczy m. in. wysoki poziom współczynników kapitałowych. Jednak rentowność tego sektora będzie w bieżącym roku znacznie niższa w porównaniu z poprzednimi latami. Mamy rekordowo niskie stopy procentowe, spowolnienie tempa wzrostu akcji kredytowej. Na zmniejszenie zysków netto silnie wpłynie wprowadzony w lutym br. podatek od aktywów. Do tego należałoby dodać skutki przewalutowania kredytów frankowych, nad którym ciągle pracuje Kancelaria Prezydenta. Zdaniem prof. Grażyny Ancyparowicz z RPP przeliczenie zobowiązań po historycznym kursie CHF wobec PLN nie jest właściwym rozwiązaniem. NBP ze względu na ograniczenia prawne nie może bezpośrednio finansować tej operacji, a z powodów merytorycznych – nie powinien tego czynić, zaś banki komercyjne takiej operacji nie udźwigną.
2016-05-31 | 06:35
Ochrona środowiska
Nowe technologie pozwolą w sposób znaczący ograniczyć emisję dwutlenku węgla w elektrowniach. W Polsce ponad połowa elektrowni ma ponad 30 lat
Ponad połowa elektrowni węglowych w Polsce jest przestarzała. Nowoczesne technologie stosowane w nowych i modernizowanych blokach energetycznych pozwalają ograniczyć emisję dwutlenku węgla o jedną czwartą. Inwestycje w nowe technologie są o tyle istotne, że węgiel w ciągu najbliższych 20–30 lat będzie stanowił wciąż ponad połowę polskiego miksu energetycznego. Zyskiwać będą OZE, w tym morskie farmy wiatrowe, oraz gaz.
2016-05-30 | 06:55
Firma
Pożyczki zamiast dotacji unijnych. Więcej firm i projektów otrzyma finansowe wsparcie
Od 2023 wsparcie unijne będzie zdecydowanie mniejsze niż obecnie. Aby wzrost gospodarczy osiągnięty dzięki środkom unijnym był impulsem do dalszego rozwoju, na większą skalę powinny być stosowane instrumenty zwrotne, czyli pożyczki, kredyty i poręczenia – przekonują eksperci BGK. Mogą być użyte wielokrotnie i wspierać większą liczbę przedsiębiorstw. Z kolei samorządy powinny już dziś starać się o partnerów, którzy będą wspierać utrzymanie infrastruktury wybudowanej z pieniędzy unijnych.