Budownictwo
2015-03-10 | 07:00
Przemysł
Wzrost ES-System przyspieszy w II połowie roku. Spółka liczy na ożywienie w polskim budownictwie
Producent opraw oświetleniowych ES-System po dobrym IV kwartale spodziewa się wolniejszego tempa wzrostu na początku roku i przyspieszenia w jego drugiej połowie. Spółce sprzyjać powinno ożywienie w polskim budownictwie.
2015-03-09 | 06:30
Budownictwo
Strabag nie chce się skupiać wyłącznie na budowie dróg. Liczy też na kontrakty kolejowe
Strabag nie zamierza się ograniczać w Polsce do inwestycji infrastrukturalnych. Austriacki koncern budowlany tylko dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad realizuje projekty warte 3,5 mld zł. Liczy jednak także na zamówienia samorządowe, zamówienia budowlane od firm oraz udział w modernizacji polskiej kolei.
2015-03-06 | 10:00
Budownictwo
Erbud z rekordowym portfelem zamówień na 2015 rok
Erbud ma rekordowo wysoki poziom zamówień na 2015 rok i spodziewa się lepszych wyników w każdym segmencie prowadzonej działalności. Nadzieje wiąże także z budową nowych dróg i zamówieniami dla energetyki.
2015-03-05 | 07:00
Transport
P3 Logistic Parks sfinalizował zakup parków logistycznych w Błoniu i Piotrkowie. Spółka zapowiada kolejne inwestycje
P3 Logistic Parks nabył pod koniec stycznia ok. 250 tys. mkw. powierzchni magazynowej i zapowiada dalszej inwestycje. Spółka chce rozwijać się w najważniejszych regionach w kraju – okolicach Warszawy, Poznania, Wrocławia, na Górnym Śląsku, a także w Polsce Centralnej. Spółka chce mieć ofertę dla wszystkich najemców, ale szczególnie stawia na sektor e-commerce oraz lekką produkcję przemysłową.
2015-03-04 | 10:00
Budownictwo
Unibep: Przez najbliższe dwa lata dobra koniunktura na rynku budowlanym. Spółka wybiera się na Białoruś i do Szwecji
Dwa najbliższe lata będą dobre dla branży budowlanej – ocenia spółka Unibep. Firma zajmująca się generalnym wykonawstwem planuje kończyć trwające inwestycje i rozpocząć kolejne zarówno w Polsce, jak i za granicą. Niewykluczone, że także w Rosji i na Białorusi.
2015-03-02 | 06:20
Finanse
Program Mieszkanie dla Młodych przyspieszy. Wykorzystanie środków w ramach programu będzie coraz lepsze
Od 11 do 27 proc. ubiegłorocznego popytu na mieszkania w sześciu największych miastach Polski deweloperzy zawdzięczają programowi Mieszkanie dla Młodych – szacuje firma REAS. Realny wpływ programu na rynek – poprzez obniżki cen nieruchomości w niektórych miastach – mógł być nawet dwukrotnie wyższy. W 2015 r. ma być co najmniej taki, jak w minionym roku.
2015-02-27 | 06:35
Regionalne - Mazowieckie
Mieszkania w odnowionych kamienicach w Warszawie coraz popularniejsze. Ceny poniżej rynkowej średniej
Na warszawskim rynku wtórnym pojawia się coraz więcej mieszkań w odnowionych kamienicach. Zainteresowanie jest duże, bo lokal po praskiej stronie Wisły można kupić już za 6-7 tys. zł za metr, co w Warszawie jest atrakcyjną kwotą. Podaż na rynku utrzymuje się, bo w stolicy jest nawet 14 tys. nieruchomości, które wrócą w najbliższych latach do swoich dawnych właścicieli.
2015-02-26 | 08:00
Handel
Minox czeka na wzrost cen i marż na rynku materiałów budowlanych. Spółka chce zainwestować w nowe markety Mrówka
Grupa kapitałowa Minox zamierza inwestować w nowe markety budowlane. Rozmawia też o przejęciu już istniejących sklepów sieci Mrówka. Spółka liczy na to, że poprawiająca się koniunktura w polskim budownictwie przyniesie wzrost cen i marży osiąganej na sprzedaży materiałów budowlanych.
2015-02-26 | 06:25
Infrastruktura
Rynek najmu rośnie. Przybywa lokatorów, zwiększa się też liczba udostępnianych mieszkań
Choć w Polsce na wynajem decyduje się zaledwie 4 proc. Polaków, to co roku odsetek ten rośnie. Wpływ na to ma większa mobilność zawodowa i wymagany przez banki coraz wyższy wkład własny do kredytu, co zniechęca do zakupu własnego M. Na rynku rośnie też podaż – inwestycja w nieruchomości na wynajem może być dobrą alternatywą dla bankowych lokat.
2015-02-25 | 10:00
Budownictwo
Unibep przygotowuje się na spowolnienie, jakie czeka rynek za kilka lat. Chce wejść w usługi okołobudowlane
Budowlany Unibep miał dobry rok i oczekuje, że obecny będzie jeszcze lepszy. Spółka ma plany na 2015 rok dopięte w 95 proc. i zbiera zamówienia na kolejne 12 miesięcy. Na rynku budowlanym pojawią się bowiem wielkie pieniądze z funduszy unijnych, a część konkurencji wykruszyła się w ostatnich latach. Potem spodziewa się jednak spowolnienia i szykuje się do wprowadzenia nowych usług. Za rok nowa strategia.
2015-02-25 | 06:20
Infrastruktura
Partnerzy prywatni mogą wesprzeć samorządy w pozyskiwaniu funduszy europejskich. Projekty PPP będą zyskiwać na popularności
W nowej perspektywie UE projekty w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego będą bardziej popularne. Dotychczas środki unijne raczej wypierały rozwiązania w ramach PPP, bo samorządy wolały realizować projekty wyłącznie we własnym zakresie. W nowym okresie programowania dokumentacje programów operacyjnych zezwalają na zaproszenie partnera prywatnego do realizacji. Udział biznesu gwarantuje wsparcie w planowaniu rozwiązań zaawansowanych technologicznie.
2015-02-24 | 06:35
Regionalne - Mazowieckie
Coraz większa konkurencja na warszawskim rynku powierzchni biurowych. Biurowców przybywa szybciej niż chętnych na ich wynajem
Warszawski rynek powierzchni biurowych jest coraz bardziej konkurencyjny. Deweloperzy budujący niewyróżniające się biurowce mogą mieć problem ze znalezieniem najemców, podobnie jak właściciele starszych nieruchomości. Popyt cały czas rośnie, przewyższa go jednak podaż.
2015-02-18 | 06:30
Budownictwo
W drugiej połowie roku nowe mieszkania w dużych miastach będą drożeć. Najbardziej w Warszawie
Tanie kredyty, Fundusz Mieszkań na Wynajem i zwiększone zakupy inwestycyjne przyczynią się do delikatnego wzrostu cen nowych nieruchomości w najpopularniejszych polskich miastach. Wyraźnie będą one rosły w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście. Na rynku wtórnym i w mniejszych miastach ceny powinny być stabilne – wynika z prognoz firmy Emmerson Evaluation.
2015-02-17 | 09:00
Przemysł
Poprawa koniunktury w budownictwie możliwa w II połowie roku
W sektorze budowlanym panuje stagnacja, a większe ożywienie jest spodziewane po II kwartale. Negatywne trendy na rynku odczuwają m.in. firmy dostarczające komponenty elektrotechczniczne dla sektora, w których sprzedaż w ramach projektów przemysłowych i infrastrukturalnych spada. Mimo to obroty dostawców elektrotechniki rosną w 10-proc. tempie. Segmentem, który napędza rynek jest budownictwo mieszkaniowe i wykończeniowe.
2015-02-17 | 06:45
Infrastruktura
Mazowsze do 2020 r. dostanie z Unii ponad 2 mld euro. Region chce przyciągnąć nowych inwestorów zagranicznych
Mazowsze generuje ponad 20 proc. polskiego PKB. Na jego terenie działa 740 tys. przedsiębiorstw, tutaj też skupia się potencjał naukowo-badawczy. Zgodnie z zatwierdzonym właśnie Regionalnym Programem Operacyjnym województwo dostanie w nowej perspektywie UE 2,1 mld euro. Wciąż jednak potrzebni są nowi inwestorzy, dlatego zarząd województwa przygotowuje nowe obszary aktywności gospodarczej.