Giełda
2016-12-20 | 07:00
Rynki zagraniczne
Ekonomista Nasdaq: Polski rynek finansowy poczynił wielkie postępy. Problemem jest dostęp do informacji
Mimo decyzji o brexicie trwają prace nad fuzją giełd w Londynie i Frankfurcie. Także CEESEG, połączone giełdy praska i wiedeńska, dokupiły akcje tej pierwszej do blisko stu procent. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie zarzuciła przed ponad dwoma laty plany połączenia z Wiedniem. Tymczasem współpraca parkietów nie musi się kłócić z budową giełd narodowych.
2016-12-19 | 07:00
Giełda
J. Nikorowski: warszawska giełda ma duży potencjał do rozpoczęcia wzrostów od początku nowego roku
W drugiej połowie 2017 roku powinna wrócić w Polsce wyższa dynamika wzrostu PKB. Duże oczekiwania wiązane są przede wszystkim z uruchomieniem funduszy unijnych. Zdaniem Jerzego Nikorowskiego z Biura Maklerskiego Banku BGŻ BNP Paribas zgodnie z teorią wyprzedzającego obrazowania koniunktury gospodarczej już na początku przyszłego roku na giełdzie powinny się zacząć wzrosty.
2016-12-15 | 07:00
Bankowość
S. Kozłowski (DM Raiffeisen Polbank): W 2016 roku górowały małe i średnie spółki. Posiadacze portfeli inwestycyjnych z ich udziałem mogli zarobić nawet 25 proc.
Inwestorzy lokujący kapitał w średniej wielkości przedsiębiorstwach mogli w tym roku zarobić nawet 25 proc., a amatorzy najmniejszych – kilkanaście proc. Najgorzej wypadły inwestycje oparte na papierach największych, wchodzących w skład indeksu WIG20, spółek. Zdaniem Sobiesława Kozłowskiego z Domu Maklerskiego Raiffeisen Polbank na giełdzie były dwie zupełnie różne rzeczywistości.
2016-12-14 | 07:00
Inwestycje
R. Sadoch (DM mBank): wzrost stóp procentowych w USA spowoduje, że w przyszłym roku warszawskie indeksy mogą mieć poważne kłopoty z osiągnięciem poziomów wyższych niż obecne
Obecne wzrosty na warszawskiej giełdzie wynikają głownie ze zmniejszenia presji politycznej oraz hossy w Stanach Zjednoczonych – zauważa Rafał Sadoch z DM mBanku. Zagrożeniem dla kontynuacji tego trendu jest jednak polityka monetarna prowadzona przez FED. Jeśli dojedzie do podwyżek stóp procentowych, to w przyszłym roku indeksy mogą mieć poważne kłopoty z osiągnięciem poziomów wyższych niż dzisiejsze.
2016-12-13 | 06:20
Rynki zagraniczne
APS Energia wychodzi na nowe rynki i prowadzi badania nad rozwojem nowych produktów
APS Energia zamierza rozszerzać działalność o nowe rynki. W przyszłym roku chce pozyskać kontrakty w Turcji, planuje też założenie spółek w Dubaju i Stanach Zjednoczonych. Poza tym spółka prowadzi badania nad rozwojem nowych produktów i usług w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz trakcji jezdnej, aby docelowo zwiększyć swój udział w tym segmencie do 10 proc. Największy potencjał widzi jednak w energetyce wiatrowej.
2016-12-12 | 06:30
Giełda
K. Wołowicz (BPS TFI): Rosnące rentowności na rynkach obligacji zagrożeniem dla stabilności polskiego budżetu
Przy obecnych rentownościach koszt obsługi polskiego długu publicznego przekracza ten zapisany w ustawie budżetowej na 2017 rok – zauważa Krzysztof Wołowicz z BPS TFI. Ekspert ostrzega, że jeśli sytuacja w najbliższym czasie nie ulegnie stabilizacji, to Polska może mieć problem z pozyskaniem taniego finansowania dla swojego długu publicznego. Szans na uspokojenie upatruje natomiast przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych.
2016-12-07 | 07:05
Handel
Ambitne plany Esotiq & Henderson. W przyszłym roku grupa będzie otwierać nowe salony i intensywnie rozwijać kanał e-commerce
Grupa Esotiq & Henderson zamierza w przyszłym roku otworzyć przynajmniej 47 nowych salonów pod marką Esotiq i Femestage w Polsce i za granicą. Przyśpieszyć ma ekspansja na rynku niemieckim, z kolei na Wschodzie ruszy sprzedaż internetowa. Rozwój w obszarze e-commerce to jeden z kluczowych celów spółki, na początku przyszłego roku rozpocznie się współpraca z platformą eobuwie.com.pl. Jednym z największych wyzwań Esotiq & Henderson będzie natomiast zminimalizowanie ryzyka związanego z wahaniami kursów dolara i euro.
2016-12-06 | 07:00
Rynki zagraniczne
L. Sobolewski: warto zainteresować się rynkiem rumuńskim. Spółki z Bukaresztu dają najwyższą stopę dywidendy na świecie
Rumuńska giełda, dziś mniejsza od warszawskiej siedmiokrotnie, na razie należy do grupy rynków granicznych, aspirujących do emerging markets. To sprawia, że część inwestorów nie bierze jej pod uwagę w swoich decyzjach inwestycyjnych. Jednak w Bukareszcie można zarobić i na wzrostach akcji, i przez dywidendę.
2016-12-06 | 07:00
Waluty
M. Leściorz (CMC Markets): Słaby złoty rodzi zagrożenie dla stabilności koniunktury gospodarczej w Polsce
Osłabienie złotego względem dolara, euro czy franka może być kontynuowane i stanowić zagrożenie dla stabilności polskiej gospodarki – ostrzega Maciej Leściorz z CMC Markets. Dodaje, że tani złoty to dla zagranicznych inwestorów oraz funduszy inwestycyjnych zachęta do wycofywania kapitału z naszego rynku. Na osłabieniu waluty korzystają tylko polscy eksporterzy.
2016-12-01 | 07:00
Waluty
M. Petka-Zagajewska (Raiffeisen Polbank): spadki notowań złotego są przejściowe. Pesymizm inwestorów po wygranej Trumpa w USA na razie nieuzasadniony
Obawy związane z wygraną Donalda Trumpa w wyrobach prezydenckich i kształtem nowej polityki fiskalnej Stanów Zjednoczonych oraz czynniki lokalne, m.in. przegłosowane niedawno w Sejmie obniżenie wieku emerytalnego, wpływają na większą awersję inwestorów do ryzyka. To przekłada się na utrzymujące od kilku tygodni spadki notowań polskiej waluty. Zdaniem Marty Petki-Zagajewskiej z Raiffeisen Polbank mają one jednak przejściowy charakter i niedługo złoty odrobi część strat.
2016-12-01 | 07:00
Rynki zagraniczne
J. Banasiak (DM mBank): Koniunktura na warszawskim parkiecie nie wróci szybko. Poziom notowań w najbliższych tygodniach będzie uzależniony od sytuacji w Europie Zachodniej i USA
Powrót koniunktury na warszawskiej giełdzie musi być poprzedzony pozytywnymi informacjami z krajowej gospodarki. Tych jednak w ostatnim czasie brakuje. Przebieg notowań w najbliższych tygodniach zdaniem Jarosława Banasiaka z Domu Maklerskiego mBank-u będzie zależeć od nastrojów na parkietach Europy Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych. W kontekście przyszłorocznych inwestycji w ramach nowej perspektywy unijnej warto zwrócić uwagę na spółki budowlane specjalizujące się w realizacjach inwestycji na kolei.
2016-12-01 | 06:40
Inwestycje
M. Faber: Polski rynek giełdowy budzi zainteresowanie inwestorów. Może być alternatywą dla amerykańskiej giełdy
Pochodzący ze Szwajcarii inwestor i ekonomista, zwolennik austriackiej szkoły ekonomii, przedkładającej mechanizmy wolnego rynku nad regulacyjne działanie państwa Marc Faber postrzega warszawską giełdę jako interesujące miejsce do inwestowania. Ekonomista uważa, że z perspektywy racjonalnej wyceny polski rynek finansowy może być alternatywą dla amerykańskiej giełdy. Nie sądzi jednak, by GPW w Warszawie masowo przyciągnęła globalnych inwestorów.
2016-11-30 | 07:00
Giełda
J. K. Bielecki: wygrana Trumpa oznacza przynajmniej częściowy powrót USA do ekonomii podażowej
W reakcji na wybór Donalda Trumpa na amerykańskiego prezydenta główne indeksy nowojorskiej giełdy osiągnęły historyczne maksima. Inwestorzy wierzą, że zmiana na szczytach władzy oznacza niższe podatki dla przedsiębiorców oraz zachęty do inwestowania ze strony państwa. Zagrożeniem może być jednak rosnąca inflacja, która już dziś jest na najwyższym od 2014 roku poziomie.
2016-11-30 | 07:00
Giełda
T-Bull, największy w Polsce producent gier mobilnych, chce dołączyć do światowej czołówki. Pomóc w tym ma wejście na główny parkiet GPW
Docelowo chcemy się stać jednym z największych producentów gier na świecie – zapowiada Grzegorz Zwoliński, współzałożyciel i prezes firmy T-Bull SA. Wrocławskie studio, które zajmuje się produkcją gier mobilnych, w tym roku weszło na NewConnect. W najbliższych latach planuje wejść na główny parkiet warszawskiej giełdy. Łącznie firma ma w portfolio 150 gier i prawie 180 mln pobrań, a 2016 rok może zamknąć z blisko 5 mln zł zysku netto.
2016-11-28 | 06:50
Giełda
J.Banasiak (mBank): Nawet niewielka poprawa nastrojów wystarczy, aby ceny polskich akcji zaczęły rosnąć
Ceny akcji na warszawskiej giełdzie są bliskie długoterminowych minimów – przekonuje Jarosław Banasiak z Domu Maklerskiego mBanku. Dodaje jednak, że atrakcyjne wyceny wcale nie stanowią gwarancji, że rynek w najbliższym czasie będzie rósł. Do tego potrzebna jest poprawa sentymentu wśród inwestorów oraz stabilizacja sytuacji polityczno-gospodarczej w kraju.