Wszystkie newsy
2017-01-25 | 06:40
Edukacja
Kobiety zarabiają w Polsce średnio o 19 proc. mniej niż mężczyźni. Wciąż winne są stereotypy
Statystyki pokazują, że luka płacowa w zarobkach kobiet i mężczyzn sięga w Polsce blisko 20 proc. Dysproporcje w wynagrodzeniach są widoczne na wszystkich szczeblach kariery i niezależne od wielkości przedsiębiorstwa. Przyczyniają się do tego wybory odnoście wykształcenia i ścieżki kariery zawodowej, ale również stereotypy i przerwy w pracy spowodowane urlopami macierzyńskimi i życiem rodzinnym – wskazują eksperci.
2017-01-24 | 07:00
Infrastruktura
BioMaxima zainwestuje w tym roku 5 mln zł. Liczy też na dotacje unijne
Po połączeniu z Biocorpem specjalizująca się w mikrobiologii klinicznej BioMaxima zakłada wzrost przychodów, efektywności operacyjnej i efekty synergii. Wystąpiła o kolejne dotacje i inwestuje w centrum badawczo-rozwojowe w Lublinie. Tylko w tym roku przeznaczy na rozwój 5 mln zł.
2017-01-24 | 07:00
Energetyka
X-Trade Brokers: zatwierdzenie taryf za energię elektryczną otwiera drogę do wzrostu indeksu WIG-Energia. Nie wszystkie spółki jednak na tym skorzystają
Zatwierdzenie przez Urząd Regulacji Energetyki tegorocznych taryf za energię elektryczną otworzyło drogę do wzrostu notowań akcji spółek wchodzących w skład indeksu WIG-energia. Jednak zdaniem Michała Dąbrowskiego z Domu Maklerskiego X-Trade Brokers skorzystają na tym przede wszystkim największe przedsiębiorstwa.
2017-01-24 | 06:50
Handel
W UE wycofywanych jest kilkanaście produktów spożywczych tygodniowo. Częściowo koszty takiej operacji pokrywają ubezpieczyciele
W UE wycofywanych jest z rynku średnio 13 produktów spożywczych tygodniowo. Przyczyny to m.in. błędy w etykietach dotyczące alergenów, obecność bakterii czy substancji zewnętrznej. Koszt wycofania wyrobu spożywczego uznanego za niebezpieczny może kosztować producenta miliony euro. Koszty ponoszą także dystrybutorzy i sprzedawcy. Od takiego zdarzenia można się jednak ubezpieczyć. Firma ubezpieczeniowa pokryje nie tylko koszty związane z wycofaniem produktu, lecz także kampanii, która ma poprawić wizerunek firmy.
2017-01-24 | 06:50
Inwestycje
Prof. S. Gomułka: w II połowie 2017 roku wzrost gospodarczy przyspieszy
Pierwsze kwartały 2017 roku upłyną pod znakiem wyhamowania wzrostu gospodarczego – prognozuje prof. prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC. Spada tempo inwestycji, co powoduje, że tylko w pierwszych trzech kwartałach 2016 roku wzrost gospodarczy sięgnął 0,9 proc. Ekspert zauważa, że w ciągu roku tempo wzrostu gospodarczego będzie zaś niewiele wyższe niż 1,5 proc. Dopiero w II połowie 2017 roku będzie się można spodziewać polepszenia absorpcji środków unijnych i wzrostu gospodarczego.
2017-01-24 | 06:40
Bankowość
Mieszkania w tym roku nadal będą się dobrze sprzedawać. Zagrożeniem jest ograniczony dostęp do kredytów
W 2016 roku na sześciu największych rynkach w Polsce deweloperzy sprzedali blisko 62 tys. mieszkań – wynika z raportu firmy Reas. To o jedną piątą więcej niż w 2015 roku. Wyniki dalszej sprzedaży w dużej mierze zależeć będą od akcji kredytowej, ponieważ większość transakcji na rynku nieruchomości finansowana jest właśnie z kredytu. Jeśli na rynku przestaną działać pośrednicy finansowi, czym może skutkować rządowy projekt przepisów, to liczba udzielanych kredytów może spaść.
2017-01-24 | 06:30
Bankowość
KPF: zmiany w ustawie antylichwiarskiej ograniczą dostęp do finansowania kilkuset tysiącom Polaków
Projekt ustawy antylichwiarskiej nie ograniczy zysków firm pożyczkowych, lecz całkowicie wyeliminuje te podmioty z rynku – prognozuje Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych, która zrzesza firmy pożyczkowe. Według Konfederacji udzielanie pożyczek stanie się ekonomicznie nieopłacalne, więc firmy będą zmuszone zamknąć działalność. W efekcie kilkaset tysięcy konsumentów bez zdolności kredytowej straci dostęp do legalnego finansowania i zasili szarą strefę.
2017-01-23 | 07:00
Fundusze inwestycyjne
J. Wojton (Copernicus Capital TFI): w 2017 roku spodziewamy się wzrostów w segmencie małych i średnich spółek
Najbliższy rok powinien przynieść zyski w segmencie małych i średnich spółek – przewiduje Jacek Wojton z Copernicus Capital TFI. Jego zdaniem także spółki z WIG20, zwłaszcza po dobrej końcówce 2016 roku, mają spory potencjał do wzrostu. Zarządzający podkreśla jednak, że podstawą do osiągnięcia wysokich stóp zwrotu jest właściwa selekcja spółek portfelowych oraz kontrola tego, co dzieje się w globalnej gospodarce.
2017-01-23 | 07:00
IT i technologie
Polskie urządzenia polecą na Marsa w poszukiwaniu życia. Pomogą też w badaniu ciemnej energii wszechświata
Do końca I półrocza 2017 roku Sener Polska dostarczy urządzenia dla kosmicznych misji Euclid oraz ExoMars. Celem pierwszej z nich będzie badanie ciemnej energii wszechświata, natomiast druga uda się w kierunku Marsa w poszukiwaniu śladów życia. Sener ma także ambitne plany inwestycyjne. Jeszcze w tym roku chce zbudować profesjonalne laboratorium wspierające produkcje urządzeń dla przemysłu kosmicznego.
2017-01-23 | 07:00
Waluty
Funt najtańszy od połowy lat 80. DM EFIX: w tym roku będzie na poziomie 1,21–1,30 do dolara
Siedem miesięcy temu Brytyjczycy zdecydowali w referendum o opuszczeniu Unii Europejskiej. Od tamtej pory funt osłabił się do dolara o ponad 17,5 proc., z poziomu 1,5 do nieco ponad 1,2. Zdaniem Olafa Kowalskiego z Domu Maklerskiego EFIX najprawdopodobniej utrzyma się na tym poziomie przez cały rok.
2017-01-23 | 06:45
Handel
Ceny produktów spożywczych wzrosną. Sektor handlu wciąż w niepewności
Miniony rok nie był łatwy dla sektora handlu. Z jednej strony wzrost wynagrodzeń i program Rodzina 500+ napędzały sprzedaż detaliczną, ale z drugiej zapowiedź wprowadzenia podatku handlowego spowodowała, że branża funkcjonowała w warunkach dużej niepewności. Mimo że nowa danina została zawieszona, to niepewność pozostała. Sektor musi się przygotować również na powrót inflacji – ocenia Michał Sadecki, prezes Polskiej Grupy Supermarketów.
2017-01-23 | 06:40
Konsument
Import aut używanych największy od 2004 roku. Kierowcy chcą zdążyć przed zmianami prawa
W 2016 roku na polski rynek trafiło zza granicy nieco ponad milion używanych samochodów – wynika z danych Instytutu Samar. Import był o 20 proc. większy niż w 2015 roku i największy od momentu wejścia Polski do UE. Rosnące zainteresowanie używanymi autami widać także w liczbie ogłoszeń. Jak wskazuje AAA Auto, w internecie, komisach i u dilerów pojawiło się blisko 2 mln ofert.
2017-01-20 | 07:00
Przemysł
Termo2Power planuje emisję obligacji
Pod koniec grudnia spółka Termo2Power zadebiutowała na giełdowym rynku NewConnect. Jak mówi jej prezes, zależało mu na zdobyciu zaufania inwestorów, w następnym kroku zapowiada bowiem sprzedaż obligacji. Spółka zajmuje się budową urządzeń do odzyskiwania energii elektrycznej z ciepła odpadowego. Choć badania trwają, ma już pierwsze zamówienia.
2017-01-20 | 07:00
Handel
H. Bochniarz (Lewiatan): Największą szansą na wyższy wzrost gospodarczy w 2017 r. jest uruchomienie funduszy unijnych
Według prognoz ekonomistów polska gospodarka urosła w 2016 roku o 2,5–3 proc. To wyraźnie mniej niż zakładano przed rozpoczęciem roku, gdy spodziewano się wzrostu o 3,8 proc. Rynek zakłada, że nowo rozpoczęty rok będzie pod tym względem korzystniejszy, jednak warunkiem jest uruchomienie inwestycji. Zdaniem szefowej Konfederacji Lewiatan bardziej widoczne będę efekty Rodziny 500 plus, natomiast nie ma wielkich szans na wysoki eksport netto.
2017-01-20 | 06:58
Bankowość
Rolnicy mają coraz częściej problemy z uzyskaniem finansowania. Powodem są wolno rosnące ceny ziemi
Eksperci podkreślają, że ceny ziemi rosną zbyt wolno, aby banki godziły się na udzielanie rolnikom kredytów pod zastaw tego rodzaju nieruchomości. W związku z tym producenci mięsa coraz częściej mają problemy z uzyskaniem środków obrotowych. Jak twierdzi Jerzy Wierzbicki, prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego, wyjściem może być specjalizacja i rozwój współpracy rolnictwa ze światem nauki.