Mówi: | Aleksandra Bukała |
Funkcja: | dyrektor generalny |
Firma: | Sener |
Polskie urządzenia polecą na Marsa w poszukiwaniu życia. Pomogą też w badaniu ciemnej energii wszechświata
Do końca I półrocza 2017 roku Sener Polska dostarczy urządzenia dla kosmicznych misji Euclid oraz ExoMars. Celem pierwszej z nich będzie badanie ciemnej energii wszechświata, natomiast druga uda się w kierunku Marsa w poszukiwaniu śladów życia. Sener ma także ambitne plany inwestycyjne. Jeszcze w tym roku chce zbudować profesjonalne laboratorium wspierające produkcje urządzeń dla przemysłu kosmicznego.
– Dla nas to jest szczególny rok. To jest nasz piąty rok obecności w branży kosmicznej i pierwszy, w którym spodziewamy się dostaw prawdziwych urządzeń do prawdziwych misji kosmicznych. Pierwszą dostawą, którą będziemy realizować już w najbliższych miesiącach, jest dostawa urządzeń w misji Euclid – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Aleksandra Bukała, dyrektor generalna Sener Polska.
Zadaniem organizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną misji Euclid będzie zbadanie natury czarnej energii wszechświata. Na potrzeby realizowanego przedsięwzięcia spółka Sener dostarczy urządzenia wspomagające montaż ważącego trzy tony satelity, który docelowo będzie orbitował wokół Księżyca. Dostawa planowana jest na I kwartał 2017 roku, natomiast wystrzelenie sondy Euclid przewidziano na 2020 roku.
– Następną zaplanowaną dostawą jest już dostarczenie urządzenia lotnego, czyli takiego, które poleci w kosmos. Tego spodziewamy się około połowy roku. Będzie to mechanizm połączenia elektrycznego, tzw. pępowina, która połączy łazik marsjański z lądownikiem w pierwszej misji europejskiego łazika, który ma wylądować na Marsie w 2020 roku – wyjaśnia Bukała.
Dostawa urządzenia realizowana będzie w ramach misji ExoMars. Jest to przedsięwzięcie organizowane przez ESA oraz rosyjski Roskosmos, a jego celem jest poszukiwanie śladów procesów geologicznych i biologicznych na powierzchni Marsa. Wystrzelenie dwóch łazików w stronę czerwonej planety planowane jest na 2020 roku.
– W tym mechanizmie, podobnie jak w przypadku urządzeń dla misji Euclid, sto procent produkcji realizowane jest w Polsce. W tej chwili w naszym świeżo wybudowanym clean roomie składamy tzw. model kwalifikacyjny, jeśli ten model przejdzie pozytywnie testy, to wyprodukujemy z naszymi dostawcami i dostarczymy w połowie roku już mechanizm lotny – informuje dyrektor generalna spółki Sener.
Clean room to pomieszczenie pozwalające na kontrolowanie ilości zanieczyszczeń środowiskowych takich jak pył, kurz czy obecności bakterii i oparów chemicznych. W przypadku przemysłu kosmicznego ten rodzaj pomieszczeń wymagany jest w celu spełnienia standardów dotyczących montażu elementów przeznaczonych dla satelitów czy stacji kosmicznych.
Budowa własnego clean roomu stanowiła jeden z najważniejszych zeszłorocznych celów inwestycyjnych Sener Polska. Przedsięwzięcie zostało zakończone jesienią 2016 roku.
– W 2017 roku chcielibyśmy zbudować profesjonalne laboratorium. Myślę tutaj o dużym laboratorium, ponieważ część naszych urządzeń to urządzenia kilkumetrowe, czasami wielkości np. samochodu, więc chcielibyśmy zainwestować w tej chwili w budowę poważnego, profesjonalnego, dużego laboratorium – informuje Aleksandra Bukała.
Sener jest międzynarodowym koncernem działającym w branży inżynieryjno-konstrukcyjnej. Spółka ma swoje oddziały w 11 państwach, a główna siedziba znajduje się w hiszpańskim Getxo. W ramach grupy kapitałowej zatrudnione jest ponad 2000 osób, a przychody w 2014 roku przekroczyły 1,3 mld euro.
Czytaj także
- 2024-12-16: Polscy młodzi chemicy tworzą innowacje na światowym poziomie. Część projektów ma szansę trafić potem do przemysłu
- 2024-12-20: Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]
- 2024-12-02: Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
- 2024-11-14: Dane satelitarne wspomagają leśników. Pomagają przeciwdziałać pożarom oraz kradzieżom drewna
- 2024-10-28: Polski przemysł nie jest gotowy na większy udział OZE. Potrzebne są inwestycje w magazyny energii
- 2024-11-13: Dekarbonizacja jest wyzwaniem dla firm przemysłowych. Wymaga zmian w całym łańcuchu dostaw
- 2024-10-09: Zakaz silników spalinowych od 2035 roku nierealny. Rewizja przepisów ma być ratunkiem dla sektora motoryzacyjnego w UE
- 2024-09-12: Sektor kosmiczny potrzebuje nowych pracowników. To szansa dla młodych inżynierów
- 2024-10-07: Ambitne plany eksploracji kosmosu oznaczają większe zapotrzebowanie na kadry. Rola edukacji kosmicznej rośnie
- 2024-08-23: Kosmiczne śmieci są coraz większym problemem. Ich obecność na orbicie generuje znaczne koszty