Rynki zagraniczne
2015-02-19 | 08:00
Rynki zagraniczne
Piotr Kuczyński (Xelion): Unia i Grecja znajdą tymczasowy kompromis. Jeśli nie, to rynki finansowe się przestraszą
Piątkowy termin na porozumienie się Grecji z Eurolandem wcale nie jest ostateczny – uważa Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion. Jego zdaniem ryzyko, że obie strony nie zdołają osiągnąć kompromisu, nie jest wielkie, choć na razie jedni i drudzy twardo obstają przy swoim zdaniu.
2015-02-17 | 08:00
Rynki zagraniczne
Secus AM: Akcje na GPW powinny drożeć. Dobre perspektywy dla PKO BP, KGHM-u i Bogdanki, a ryzykanci mogą zarobić na JSW
Potencjał spadków na rynkach surowcowych wyczerpuje się, na co liczą spółki wydobywcze, m.in. KGHM i Bogdanka. Notowania firm z sektora, a zatem także ogólną koniunkturę na GPW może wesprzeć poprawiający się stan gospodarki, bowiem zdaniem ekspertów dołek na warszawskiej giełdzie miał miejsce w grudniu, a I kwartał 2015 roku jest ostatnim, w którym PKB spowalnia.
2015-02-12 | 08:00
Rekomendacje
M. Buczak (Quercus TFI): Turecka giełda wzrosła w ub.r. o ponad 30 proc. Oczekiwania dalszych wzrostów są jednak zbyt wygórowane
Turecka giełda w ub.r. wzrosła o 30 proc. Pomagała jej taniejąca ropa naftowa oraz poprawa sytuacji na rynkach wschodzących. Jednak zdaniem Marka Buczaka z Quercus TFI oczekiwania dalszych wzrostów są zbyt wygórowane. W czerwcu nad Bosforem odbędą się wybory parlamentarne. Podczas kampanii wyborczej politycy mogą naciskać na Bank Centralny oraz stopy procentowe, czego skutkiem może być presja na tamtejszą walutę. Chociaż akcje tureckich firm w br. mogą iść w górę, to istnieje duże ryzyko, że straty walutowe spowodują zmniejszenie zysków.
2015-02-10 | 08:00
Rynki zagraniczne
Rośnie prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w marcu
W Polsce możliwe są jeszcze dwie obniżki stóp procentowych o łącznie 50 pb – tak wynika z notowań WIBOR-u na rynku kontraktów terminowych. Najbliższa obniżka może nastąpić w marcu, tym bardziej że RPP na lutowym posiedzeniu uznała taki ruch za prawdopodobny.
2015-02-10 | 06:40
Rekomendacje
M. Buczak (Quercus TFI): Inwestowanie w akcje rosyjskich spółek może być opłacalne. Wiąże się jednak z ryzykiem
Inwestowanie w akcje rosyjskich spółek jest obecnie bardzo ryzykowne, ale może być także wysoce opłacalne – uważa Marek Buczak z Quercus TFI. Duże zyski może przynieść inwestycja w papiery spółek z branży stalowej, które koszty ponoszą w rublach, a zyski liczą w dolarach. Ale inwestycja taka musi brać pod uwagę m.in. ryzyko ewentualnego nałożenia na import tego rodzaju produktów z Unii Europejskiej ceł, które mogłyby negatywnie wpłynąć na sytuację branży.
2015-02-09 | 09:00
Rynki zagraniczne
Atlas szuka nowych rynków. Trwają rozmowy na temat ekspansji w Europie Środkowej
Grupa Atlas szykuje się do wzmożonej ekspansji zagranicznej w regionie. Polski producent materiałów budowlanych, który jest już obecny w kilku państwach Europy Środkowej, prowadzi rozmowy z kolejnymi partnerami. Cel to znacząca pozycja nawet na pięciu zagranicznych rynkach.
2015-02-06 | 09:00
Rynki zagraniczne
Ameryka zmaga się z mocnym dolarem. Część spółek w USA pogorszyła wyniki
Mocny dolar zaskoczył amerykańskie firmy. Wyniki tych spółek, które prowadzą działalność poza USA, są gorsze od oczekiwań. To oraz oczekiwany przez rynek spadek zysków koncernów paliwowych pogorszyło nastroje na amerykańskiej giełdzie.
2015-02-06 | 08:00
Rynki zagraniczne
Ropa znów powyżej 50 dolarów za baryłkę. Wyższym cenom pomagają informacje o ograniczeniu wydobycia przez światowe koncerny i strajki w USA
Tania ropa nie jest dana kierowcom na zawsze. Analitycy oczekują, że jeszcze w tym roku ceny przestaną spadać, a może nawet zaczną iść w górę. Pierwszy sygnał odwrócenia trendu pojawił się pod koniec stycznia, gdy w ciągu trzech dni ropa podrożała o 10 dolarów na baryłce.
2015-02-05 | 08:00
Rynki zagraniczne
HFT Brokers: Rosja przestaje walczyć o zagraniczny kapitał
Ostatnia decyzja rosyjskiego banku centralnego o obniżeniu stóp procentowych wskazuje na to, że władze tego kraju przestają zabiegać o zatrzymanie zachodniego kapitału. Zdaniem analityków to decyzja polityczna, a nie ekonomiczna.
2015-02-04 | 09:00
Rynki zagraniczne
Grecja chce redukcji długów, by znowu pożyczać pieniądze. Brak kredytów uniemożliwi spełnienie wyborczych obietnic
Grecki budżet zostałby zrównoważony, gdyby ten kraj nie musiał spłacać swoich długów. Nowa władza w Grecji domaga się więc oddłużenia. Problem w tym, że część państw, np. Francja czy Niemcy, już zapowiedziała, że nie ma zamiaru darować Grecji długów. Zresztą do spełnienia obietnic wyborczych pieniędzy i tak zabraknie, i będzie trzeba znowu je pożyczyć.
2015-02-04 | 06:10
Rynki zagraniczne
Polskie traktory wyruszą na pola Etiopii. Ursus finalizuje kontrakt i liczy na kolejne
Ursus stawia na Afrykę. W 2015 roku do Etiopii może trafić nawet 5 tys. polskich ciągników. Spółka liczy na to, że pomyślna finalizacja umowy przyniesie kolejne zamówienia z tego kontynentu.
2015-02-03 | 09:30
Rynki zagraniczne
City Index: Ceny surowców mogą jeszcze spaść
Obawy o niski globalny wzrost gospodarczy i tendencje deflacyjne spychają notowania surowców w dół. Ropa naftowa w ciągu roku staniała o ponad 50 proc., węgiel o 25 proc., a miedź o ponad jedną piątą. Ze względu na inwestycyjny charakter miedzi oraz wysoki popyt w Chinach jest ona bezpieczniejszym aktywem, choć niewykluczone, że jej wartość może się trochę obniżyć.
2015-02-03 | 06:45
Waluty
Rośnie popularność walut skandynawskich w rozliczeniach handlowych. Przedsiębiorcy szukają alternatywy dla UE i Rosji
Polskie firmy, handlując z krajami skandynawskimi, coraz częściej rezygnują z rozliczeń w dolarach czy euro i wybierają lokalne waluty, np. koronę szwedzką i norweską. To wynik zwracania większej uwagi na rynki północnej Europy oraz spadku dysproporcji między wahaniami dolara bądź euro w stosunku do mniej popularnych walut. Firmy z sektora MSP miesięcznie wymieniają nawet milion koron.
2015-01-30 | 08:00
Waluty
Złoty może stracić kolejne 10 proc. w relacji do głównych walut
Sytuacja fundamentalna polskiej waluty nie jest najlepsza. Niewykluczone, że złoty może stracić kolejne kilkadziesiąt groszy do franka szwajcarskiego, co wynika nie tylko z niepewnej relacji EUR/CHF, lecz także ze słabości złotego do pozostałych walut. Na nowej sytuacji rynkowej skorzystają eksporterzy.
2015-01-30 | 06:40
Rynki zagraniczne
Ł. Bugaj (DM BOŚ): Przez sankcje i tanią ropę Rosja znajdzie się w 2015 r. wśród trzech najwolniej rozwijających się gospodarek świata
Rosja jest w pierwszej trójce gospodarek świata o najgorszych prognozach na 2015 rok. Jej sytuacja będzie się dalej pogarszać, bo wciąż wisi nad nią groźba kolejnych sankcji. Natomiast samo obniżenie ratingu tego kraju do poziomu śmieciowego nie oznacza dla Rosji katastrofy.