Inwestycje
2016-03-09 | 06:30
Firma
Firmy stawiają na cyfrową transformację. Na chmurę, analizę danych i mobilność przeznaczą 60 proc. budżetu na IT
W ciągu najbliższych pięciu lat firmy zainwestują w chmurę obliczeniową 500 mld dol. W centrum cyfrowej rewolucji, na którą stawiają przedsiębiorstwa z każdej branży, znajdą się również rozwiązania big data, mobilność, internet rzeczy oraz media społecznościowe. 60 proc. firm, w których stanie się to częścią strategii, do 2020 roku podwoi swoją produktywność dzięki zmianom głównych procesów operacyjnych.
2016-03-07 | 07:15
Bankowość
Spadek sprzedaży kredytów dla przedsiębiorstw nie tylko z powodu podatku bankowego. Wpłynie na to także niechęć firm do zaciągania pożyczek
Podatek bankowy zmniejszy możliwości pożyczkowe banków, jednak największą przeszkodą stojącą na drodze do finansowania przedsiębiorstw jest nie tyle wstrzemięźliwość banków, ile niewielki popyt na kredyty ze strony samych firm – uważa prof. Jerzy Osiatyński, członek RPP.
2016-03-04 | 06:50
Inwestycje
Rośnie liczba osób oszczędzających na emeryturę na własną rękę. O przyszłości myśli jednak zaledwie co piąty z nas
Choć liczba indywidualnych kont emerytalnych jest obecnie najwyższa od 2009 roku, to większość z nas nie myśli o emeryturze. Zaledwie 21,7 proc. Polaków deklaruje, że odkłada pieniądze na przyszłość poza obowiązkowymi składkami. Jeśli już oszczędzamy, to raczej na czarną godzinę. Tymczasem dzięki kontom IKE i IKZE możemy uniknąć podatku od zysków kapitałowych, uwzględnić wpłaconą kwotę w deklaracji PIT oraz przede wszystkim znacznie zwiększyć swoją przyszłą emeryturę.
2016-03-04 | 06:45
Telekomunikacja
Prezes KIGC: Plan Morawieckiego przyspieszy rozwój firm. Dzięki większym inwestycjom i wykorzystaniu know-how firm z zagranicznym kapitałem zwiększy się konkurencyjność gospodarki
Rozwój Polski oparty na inwestycjach firm i innowacjach to słuszny kierunek – ocenia plan Morawieckiego Jacek Czech, prezes Krajowej Izby Gospodarki Cyfrowej. Trzeba do tego wykorzystać unijne środki i know-how firm z sektora ICT działających w Polsce. Aktywny udział państwa, które nie tylko nadzoruje, lecz także inicjuje procesy gospodarcze, może pozwolić na szybszy rozwój przedsiębiorstw, a co za tym idzie – także gospodarki.
2016-03-04 | 06:00
Inwestycje
Grupa Skanska poprawia wyniki i notuje rekordowy popyt. Stawia na ekologiczne osiedla
Grupa Skanska Polska ma za sobą bardzo udany okres. W 2015 roku uzyskała przychody na poziomie 5,5 mld złotych oraz zysk operacyjny w wysokości 470 mln złotych. W segmencie budownictwa mieszkaniowego sprzedała o ponad 25 proc. lokali więcej niż rok wcześniej. Jednocześnie deklaruje, że wszystkie realizowane inwestycje będą budowane zgodnie z wymogami BREEAM. Jest to certyfikat potwierdzający wysokie walory ekologiczne i energetyczne budynku. Powstające Osiedle Mickiewicza na Bielanach będzie pierwszym w Polsce, które spełnia standardy tego typu.
2016-03-02 | 07:05
Przemysł
Expom planuje rozwój na kolejnych rynkach. Rozważa fuzję lub współpracę kapitałową z innymi firmami
Specjalizująca się w branży morskiej i offshore spółka Expom z Kurzętnika pod Olsztynem kontynuuje inwestycje w rozwój i unowocześnianie parku maszynowego oraz umiejętności pracowników. Na te cele przeznaczy w 2016 roku do 1,2 mln euro. Analizuje też rynek pod kątem partnera do przejęcia, by móc zaoferować swoim kontrahentom bardziej kompleksową realizację projektu.
2016-03-01 | 07:00
Inwestycje
Grupa Recykl notuje rekordowe wyniki i zapowiada dalsze wzrosty. Nie obawia się taniejącego węgla
Grupa Recykl ma za sobą rekordowy rok, zarówno osiągnięte przychody, jak i wypracowany zysk netto były najwyższe w historii spółki. Zdaniem zarządu spółka nie wyczerpała jednak potencjału wzrostu. Firma ma jeszcze wolne moce produkcyjne i liczy na zwiększenie tegorocznych przychodów o kolejne 10–15 procent. Nie boi się przy tym spadających cen węgla.
2016-03-01 | 06:50
Inwestycje
Rząd chce wypowiedzenia dwustronnych umów o wspieraniu i ochronie inwestycji z krajami UE. Według MSP to archaiczny mechanizm
Ministerstwo Skarbu Państwa chce zrewidować zawarte z innymi państwami Unii umowy typu BIT (Bilateral Investment Treaty). Zdaniem rządu są one przestarzałe, już niepotrzebne i zakłócają równowagę między polskimi a zagranicznymi inwestorami. Do takiego rozwiązania namawia zresztą sama Unia Europejska, a zobowiązanie do ich wygaszenia Ministerstwo Gospodarki podpisało już w 2011 roku. Pomysł popierają też ekonomiści.
2016-03-01 | 06:30
Fundusze inwestycyjne
Fundusz Erne Ventures będzie się skupiał na sekorze gier komputerowych i komercjalizacji badań naukowych
Mający w swoim portfolio obecnie siedem spółek fundusz kapitałowy Erne Ventures zamierza kontynuować inwestycje w spółki produkujące gry komputerowe. Dwie z nich chce w tym roku wprowadzić na NewConnect. Sam fundusz nie wyklucza przejścia na rynek główny warszawskiej giełdy. Chce też nadal inwestować w projekty naukowe, które znajdują zastosowanie w biznesie.
2016-02-25 | 09:00
Rynki zagraniczne
CRIF Polska: Zdolność kredytowa CCC to około 300 mln złotych. Spółka jest dziś warta ponad 5 mld zł
Obecna zdolność kredytowa CCC szacowana jest na około 300 mln złotych – wynika z analiz wywiadowni gospodarczej CRIF Polska. Jej zdaniem spółka jest przykładem jednego z największych sukcesów, jakie w ostatnim dziesięcioleciu osiągnęli polscy przedsiębiorcy. Przychody firmy od 2006 roku zwiększyły się ponad 5-krotnie.
2016-02-25 | 07:00
Inwestycje
Wzrośnie zainteresowanie długoterminową dzierżawą ziemi. Resort rolnictwa wstrzymał przetargi na sprzedaż gruntów przez ANR
Pięcioletni zakaz sprzedaży ziemi, który przewiduje projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, spowoduje wzrost zainteresowania długoterminową dzierżawą ziemi. Minister Krzysztof Jurgiel zdecydował o wstrzymaniu przetargów na sprzedaż ziemi przez ANR. W ubiegłym roku dokonano sprzedaży 75 tys. ha gruntów.
2016-02-23 | 06:20
Inwestycje
Synektik chce w tym roku rozpocząć sprzedaż radiofarmaceutyków na Słowacji. Za ocean wybiera się z kardioznacznikiem
7,6 mln zł wyda w tym roku spółka Synektik na inwestycje, większość z pozyskanych grantów. Liczy, że sprzedaż radiofarmaceutyków wzrośnie dzięki wprowadzeniu pakietu onkologicznego oraz zwiększeniu eksportu. Już teraz trafiają one na rynek czeski, a w ciągu kilku miesięcy spółka chce rozpocząć sprzedaż na Słowacji. W kolejnym roku na celowniku będą kolejne rynki Europy Środkowo-Wschodniej. Na podbój odleglejszych krajów Synektik zamierza wyruszyć ze swoim kardioznacznikiem.
2016-02-23 | 06:00
Waluty
Waluty surowcowe mogą być inwestycyjnym czarnym koniem. Najlepsze perspektywy stwarza dolar nowozelandzki
Dolar nowozelandzki może się okazać inwestycyjnym czarnym koniem – uważa Anna Wrzesińska z DM Noble Securities. Powodem jest oczekiwane odbicie na rynku surowcowym, a także relatywnie wysokie stopy procentowe utrzymywane przez Bank Rezerwy Nowej Zelandii. Znacznie gorsze są natomiast perspektywy dla funta brytyjskiego i franka szwajcarskiego. W przypadku Wielkiej Brytanii inwestorzy boją się ewentualnego brexitu, natomiast walucie Szwajcarów szkodą ujemne stopy procentowe oraz deklaracje ze strony SNB.
2016-02-22 | 06:50
Rekomendacje
Na niższą ocenę Polski złożyły się nie tylko decyzje polityczne, lecz także energetyczne uzależnienie od węgla i Rosji oraz demografia
Na świecie najbardziej znane są trzy wielkie agencje ratingowe, które odpowiadają za ok. 90 proc. rynku usług ratingowych. Pozostała część należy do mniejszych agencji czy wywiadowni gospodarczych. Jedną z nich jest najstarsza i największa na świecie amerykańska wywiadownia Dun & Bradstreet, która w dwa tygodnie po głośnym cięciu oceny kredytowej przez Standard & Poor’s także obniżyła rating Polski. Z powodu działań rządzących, ale nie tylko.
2016-02-18 | 06:55
Inwestycje
Prof. J. Osiatyński (RPP): Do oceny programu M. Morawieckiego potrzeba dystansu. Powrót do polityki przemysłowej i zaangażowanie 1 bln zł to nie są złe pomysły
Reindustrializacja, rozwój innowacyjnych firm, wsparcie inwestycji i ekspansji zagranicznej oraz rozwój społeczny i regionalny to pięć filarów, na których opiera się program ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. Zdaniem prof. Jerzego Osiatyńskiego, członka RPP, do pełnej oceny programu potrzeba czasu, ale jego podstawowe założenia są prawidłowe.