Mówi: | Dominik Lewandowski |
Funkcja: | dyrektor ds. rozwoju odpowiedzialny za markę CRIBIS.pl |
Firma: | CRIF Polska |
CRIF Polska: Zdolność kredytowa CCC to około 300 mln złotych. Spółka jest dziś warta ponad 5 mld zł
Obecna zdolność kredytowa CCC szacowana jest na około 300 mln złotych – wynika z analiz wywiadowni gospodarczej CRIF Polska. Jej zdaniem spółka jest przykładem jednego z największych sukcesów, jakie w ostatnim dziesięcioleciu osiągnęli polscy przedsiębiorcy. Przychody firmy od 2006 roku zwiększyły się ponad 5-krotnie.
– Naszym zdaniem sukces w firmie CCC to przede wszystkim determinacja i duch przedsiębiorczości prezesa tej firmy, który kiedyś był kolarzem. Wtedy już za wygrane dewizy za granicą w wyścigach kolarskich kupował wszelkiego rodzaju artykuły, m.in. kosmetyki czy odzież, i sprzedawał je w Polsce – mówi agencji informacyjnej Newseria Dominik Lewandowski dyrektor ds. rozwoju CRIF Polska.
W opinii eksperta zwieńczeniem sukcesu osiągniętego przez CCC jest przejęcie w 2015 roku serwisu Eobuwie.pl – firmy zajmującej się dystrybucją obuwia przez internet. Dzięki wartej 130 mln złotych akwizycji polkowicka spółka uzupełniła posiadane kanały sprzedaży o segment e-commerce.
Zdaniem przedstawiciela CRIF Polska spółka jest przykładem tego, w jaki sposób z sukcesem budować biznes i jak perspektywicznie myśleć o jego dalszym rozwoju. Dominik Lewandowski dodaje przy tym, że w ciągu dwudziestu lat działalności spółki nie doświadczyła ani jednego kryzysu.
– Nie mieliśmy wyraźnego kryzysu w ramach Grupy CCC. Jeżeli chodzi o ryzyko kredytowe firmy CCC, to dziś nie widzimy zagrożenia. Ryzyko kredytowe jest niskie i tak naprawdę zdolność kredytową szacujemy na blisko 300 mln zł, jeśli chodzi o Grupę CCC – uważa Lewandowski.
W całym 2015 roku spółka CCC miała 2,3 mld złotych przychodów ze sprzedaży. To wynik o 14,9 proc. lepszy niż rok wcześniej. Pokaźny był także zysk netto, który w ubiegłym roku wyniósł ponad 250,6 mln złotych.
– Ten biznes rozwija się bardzo dynamicznie, cały czas idąc konsekwentnie w górę. W związku z powyższym dla nas jest to firma, którą warto wyróżnić w tym roku i powiedzieć o niej szerzej. Jest to firma naprawdę bardzo prężnie rozwijająca się i to ryzyko kredytowe naszym zdaniem nie jest duże – ocenia.
Lewandowski uważa, że Grupa CCC będzie chciała mocniej zaakcentować swoją obecność na innych rynkach w regionie. W chwili obecnej poza granicami kraju ma już sieć ponad 280 sklepów, z czego najwięcej w Rumunii i Niemczech. Zdaniem eksperta spółka liczy na efekty synergii kanałów sprzedaży, wynikające z zeszłorocznego kupna Eobuwia.pl.
Dyrektor CRIF Polska zauważa przy tym, że spółka powinna dywersyfikować swoje rynki zbytu, aby zniwelować ryzyko.
– Należałoby unikać tego, aby stawiać wszystko na jedną kartę. Raczej należałoby się trzymać dywersyfikacji tego ryzyka i nie próbować rozwijać swojego biznesu tylko na ryzykownych rynkach. Spółka powinna raczej starać się rozwijać biznes w sposób zdywersyfikowany i zrównoważony – wyjaśnia.
Spółka CCC została założona w 1996 roku. Osiem lat później trafiła na warszawską giełdę, gdzie dziś zaliczana jest do indeksu największych spółek WIG20. Na koniec 2015 roku sieć sklepów należących do grupy kapitałowej CCC liczyła 773 placówki, w tym 695 własnych. Ponadto w całym ubiegłym roku powierzchnia sprzedaży grupy wzrosła o 66,2 tys. m2 w stosunku do 2014 roku.
Czytaj także
- 2024-12-19: Polska centralna przyciąga coraz więcej inwestycji. W Łodzi powstaje nowe centrum dystrybucyjne dla Della
- 2025-01-03: Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia
- 2024-12-20: Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]
- 2024-12-20: Przez „wrzutkę legislacyjną” saszetki nikotynowe mogły zniknąć z rynku. Przedsiębiorcy domagają się konsultowania nowych przepisów
- 2024-12-11: Kobiety nie wierzą w swoje kompetencje dotyczące inwestowania. Niska samoocena często przeszkadza w podjęciu pierwszych kroków
- 2024-12-23: Pediatrzy: Słodkie e-papierosy nie są przebadane. Państwo musi przejąć inicjatywę w sprawie kontroli ich jakości
- 2024-12-04: Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
- 2024-11-08: Spadek sprzedaży detalicznej może się okazać tymczasowy. Konsumenci dalej są skłonni do dużych zakupów
- 2024-10-22: Wiarygodność ekonomiczna Polski sukcesywnie się pogarsza. To negatywnie wpływa na postrzeganie Polski przez inwestorów
- 2024-10-22: Coraz więcej inwestycji na Mazurach. Skokowy przyrost zabudowy niszczy jednak krajobraz regionu