Obligacje
2016-07-15 | 07:10
Obligacje
Prof. R. Bugaj: Negatywne opinie o Polsce mogą się stać samosprawdzającą się przepowiednią
Agencja Fitch podejmie dziś decyzję ws. ratingu Polski. Większość ekonomistów jest zdania, że sam rating nie ulegnie obniżeniu, natomiast agencja zmieni jego perspektywę ze stabilnej na negatywną, co będzie sygnałem, że rating może zostać obniżony w przyszłości. Zdaniem prof. Ryszarda Bugaja faktem jest, że opinie agencji ratingowych o Polsce mają znaczenie dla inwestorów, a to może się obrócić przeciwko naszemu krajowi. Zwłaszcza, że na podjęte przez rząd zobowiązania może zabraknąć pieniędzy.
2016-07-14 | 07:10
Obligacje
B. Kielan, prezes GoTFI: atrakcyjną inwestycją mogą być małe spółki i obligacje firm
Rynki akcji są obecnie dość drogie, a obligacje skarbowe obarczone dużą zmiennością i sporymi ryzykami. Beata Kielan, prezes GoTFI, prognozuje, że atrakcyjną inwestycją w najbliższym czasie mogą być małe spółki na GPW lub obligacje korporacyjne.
2016-07-13 | 06:40
Obligacje
M. Petka-Zagajewska: Fitch utrzyma rating Polski na obecnym poziomie. Podwyżka jest raczej wykluczona, brakuje też przesłanek do obniżki
Fitch Ratings, której ocenę wiarygodności kredytowej Polski poznamy w tym tygodniu, nie dysponuje raczej informacjami sugerującymi jednoznacznie wejście w życie szkodliwych dla krajowej gospodarki rozwiązań – uważa Marta Pełka-Zagajewskiej z Raiffeisen Polbank. Jej zdaniem agencja utrzyma raczej rating na niezmienionym poziomie. Może jedynie obniżyć jego perspektywę.
2016-07-12 | 07:00
Fundusze inwestycyjne
DM Navigator: notowane na rynku Catalyst obligacje deweloperów o wartości 1,35 mld zł w ciągu dwóch lat powinny zostać zastąpione nowym długiem
Dobra passa deweloperów trwa także na rynku obligacji. Od 2012 roku na rynku Catalyst zadebiutowało dziewiętnaście podmiotów z branży deweloperskiej. Według Domu Maklerskiego Navigator nie należy się spodziewać całkowitej spłaty zobowiązań z tytuły wyemitowanych przez te podmioty obligacji. Bardziej prawdopodobne jest ich rolowanie, czyli zamiana na obligację nowej emisji.
2016-07-08 | 07:10
Obligacje
Domknięcie przyszłorocznego budżetu stoi pod dużym znakiem zapytania. Inflacja i deficyt będą mieć ogromny wpływ na postrzeganie Polski przez międzynarodowe rynki finansowe
W przyszłym roku w budżecie zabraknie tegorocznych jednorazowych przychodów, wzrosną natomiast wydatki. Zdaniem Rafała Sadocha, analityka z Domu Maklerskiego mBanku, aby zrealizować rządowe i prezydenckie projekty konieczne jest uszczelnienie systemu fiskalnego, przede wszystkim w zakresie podatku VAT. Dodatkowe dochody budżetu z tytułu nowych podatków nie będą w stanie bowiem pokryć wszystkich nowych kosztów.
2016-07-06 | 06:45
Rynki zagraniczne
Prof. Orłowski: Rynki będą bardzo uważnie obserwować najbliższe posunięcia NBP i Rady Polityki Pieniężnej
Po ogłoszeniu wyników referendum w Wielkiej Brytanii zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna sytuacja Polski skomplikowała się – uważa prof. Witold Orłowski, ekonomista. Jego zdaniem rynki będą bardzo uważnie obserwować najbliższe decyzje NBP i Rady Polityki Pieniężnej. Obie instytucje muszą zdobyć ich zaufanie, więc ewentualne decyzje powinny być ostrożne i głęboko przemyślane.
2016-07-01 | 06:51
Waluty
Podwyżka stóp procentowych w USA może mieć miejsce dopiero na początku przyszłego roku
Zapowiadana podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych prawdopodobnie spowoduje odpływ kapitału z rynku akcji w stronę dającego bardziej bezpieczny zwrot dolara. Zdaniem Rafała Sadocha z Domu Maklerskiego mBanku wydarzenie to może być przesunięte jednak nawet na początek przyszłego roku. Duży wpływ na decyzję w tej sprawie ma wynik referendum w Wielkiej Brytanii.
2016-06-23 | 07:05
Handel
Decyzja Brytyjczyków o opuszczeniu Unii pociągnie za sobą duże ruchy na rynkach finansowych. Odczuje to również Polska
Głosowanie Brytyjczyków za opuszczeniem Unii Europejskiej zostanie negatywnie odebrane przez rynki finansowe. Skutki odczuje Polska, stracą również eksporterzy. Pogorszenie salda obrotów handlu zagranicznego wpłynie niewątpliwie negatywnie na poziom deficytu na rachunku obrotów bieżących w relacji do PKB, na który rynki, zwłaszcza walutowe, zwracają uwagę – przekonuje Krzysztof Wołowicz, główny ekonomista BPS TFI SA. Po ewentualnym brexicie, do Polski mogłoby wrócić nawet 400 tys. osób.
2016-06-23 | 06:56
Obligacje
Prof. Orłowski: Polski rynek kapitałowy traci na znaczeniu. Rząd nie powinien tworzyć nieskończonych serii obligacji z coraz wyższym oprocentowaniem
Ostatnie wydarzenia w świecie polityki, nie do końca zdaniem ekspertów przemyślane decyzje lub plany związane z OFE oraz trendy globalne sprawiły, że krajowa giełda sukcesywnie traci na znaczeniu. Zdaniem prof. Witolda Orłowskiego rząd powinien wspierać rozwój warszawskiego parkietu, bo jest on najtańszym źródłem kapitału potrzebnego do rozwoju polskiej gospodarki.
2016-06-20 | 07:10
Handel
Brexit zagrożeniem dla naszej waluty. Może również dojść do krótkoterminowego wzrostu rentowności polskich obligacji
Najpoważniejszym ryzykiem w krótkim terminie dla naszej waluty jest brexit – ocenia Kamil Maliszewski, analityk DM mBanku. W przypadku opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej, złoty znacznie osłabi się w stosunku do najważniejszych walut. Brexit wpłynie też na rentowność polskich obligacji, które zdaniem ekspertów mogą osiągnąć poziom 3,60 proc. Stracić może cała gospodarka, a brexit negatywnie odbije się również na polsko-brytyjskiej wymianie handlowej.
2016-06-02 | 07:00
Waluty
Inwestorzy wstrzymują się z kupowaniem aktywów w polskiej walucie do czasu wyjaśnienia kształtu ustawy frankowej i szczegółów budżetu na 2017 rok
Mimo solidnych podstaw makroekonomicznych polskiej gospodarki zagraniczni inwestorzy wciąż nie chcą wrócić na nasz rynek. Zdaniem Rafała Beneckiego, głównego ekonomisty ING Banku Śląskiego, przyczyny tego stanu są dwie: widmo ustawy o przewalutowaniu kredytów frankowych i niepewność co do utrzymania w ryzach deficytu budżetowego w 2017 r.
2016-06-02 | 06:40
Obligacje
Polskie obligacje mogą być dla lokat konkurencyjną propozycją inwestycyjną
Około 3 proc. powinny dać zarobić w tym roku polskie obligacje skarbowe. To korzystny wynik w porównaniu nie tylko do bezpieczniejszych obligacji niemieckich, lecz także np. do stóp zwrotu oferowanych na lokatach – uważa Janusz Galas, analityk DM Deutsche Banku. Opłacalność inwestycji w obligacje podbiłaby obniżka stóp procentowych, ale tę – zdaniem eksperta – będzie można przeprowadzić bezpiecznie dopiero po wyeliminowaniu kilku czynników ryzyka, głównie politycznych.
2016-05-31 | 07:00
Obligacje
Firmy coraz częściej spłacają obligacje przed terminem zapadalności
Pozytywnym sygnałem dla rynku jest to, że firmy coraz częściej spłacają swoje zadłużenia względem obligatariuszy przed terminem ich zapadalności – mówi Krzysztof Dziubiński, członek zarządu Domu Maklerskiego Navigator. Przedterminowe wykupy obligacji, mimo że są niezbyt lubiane przez wierzycieli, to co do zasady są dowodem na to, że kondycja finansowa spółki jest dobra.
2016-05-17 | 07:00
Waluty
Obniżka perspektywy ratingu to żółta kartka dla rządu
Po decyzji agencji ratingowej Moody's, która zamiast spodziewanej obniżki ratingu Polski zrewidowała w dół tylko jego perspektywę, złoty umocnił się do głównych walut, a rentowności obligacji na rynku wtórnym lekko spadły. Zdaniem Marty Petki-Zagajewskiej, głównej ekonomistki Raiffeisen Polbanku, jeśli Polska nie umocni swojej wiarygodności, to obniżka ratingu prędzej czy później nastąpi. A to oznaczać będzie słabszego złotego i droższy dług.
2016-05-17 | 06:00
Obligacje
Obligacje korporacyjne dadzą zarobić więcej niż lokata, ale trzeba uważnie dobierać spółki
Stawka WIBOR plus 2,5–4,5 proc. to zarobek, na jaki można liczyć przy zakupie obligacji korporacyjnych nieobarczonych przesadnym ryzykiem. To znacznie lepiej niż na lokacie, zwłaszcza że jak podkreślają eksperci, ryzyko spadku WIBOR-u jest niskie. Jednak by inwestycja przyniosła zysk, inwestor musi rozważnie dobrać emitenta i ocenić prawdopodobieństwo, że spłaci on dług w terminie i obiecanej wysokości.