Waluty
2015-03-04 | 06:20
Waluty
Rynek inwestycyjny ma w Polsce duży potencjał rozwoju. Docelowo liczba aktywnych inwestorów może być 10 razy wyższa niż obecnie
Polski rynek inwestycyjny jest wciąż słabo rozwinięty, ale ma potencjał. Jeśli porównamy go z dojrzałymi rynkami, to przekonamy się o tym, że może na nim działać nawet pół miliona aktywnych inwestorów. Szacuje się, że obecnie takich inwestorów w Polsce jest dziesięć razy mniej.
2015-02-23 | 08:00
Waluty
P. Kuczyński (Xelion): Można spodziewać się potwierdzenia niewielkiej podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. W przesłuchaniu szefowej Fed najciekawsze będą jednak pytania
W pierwszej połowie roku oczekiwane jest nieznaczne podniesienie poziomu stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. W dążeniu do podwyżki Rezerwę Federalną może jednak powstrzymywać obawa przed deflacją. Na pewną wstrzemięźliwość członków FOMC w zacieśnianiu polityki pieniężnej wskazywać mogą opublikowane w ubiegłym tygodniu zapiski z posiedzenia komitetu. Wystąpienie szefowej Fed nie będzie niespodzianką, bo jego treść upubliczniana jest wcześniej. Ciekawsza może być sesja pytań, podczas której dziennikarze i analitycy będą chcieli uzyskać sugestie dotyczące skali podwyżki i momentu jej wprowadzenia.
2015-02-19 | 06:40
Finanse
Mennica Polska chce zarabiać więcej dzięki monetom korporacyjnym i rynkom zagranicznym
Mennica Polska stawia na rozwój segmentu dukatów korporacyjnych. W 2014 r. był to najbardziej dynamicznie rosnący sektor rynku. Nadal ponad 50 proc. przychodów spółki pochodzi z produkcji dla Narodowego Banku Polski. Mennica jednak coraz śmielej spogląda na rynki zagraniczne, myśląc o nich już nie tylko w kontekście monet kolekcjonerskich, lecz także tych obiegowych.
2015-02-16 | 08:00
Waluty
EuroRating: osiem banków z negatywną perspektywą ratingów z powodu dużego zaangażowania w udzielanie pożyczek we franku szwajcarskim
Pod koniec stycznia agencja EuroRating obniżyła ośmiu działającym w Polsce bankom perspektywę ratingów kredytowych ze stabilnej do negatywnej. Jak tłumaczy Mariusz Bajda, analityk tej agencji, było to spowodowane bardzo dużym udziałem kredytów we franku szwajcarskim w ich aktywach. Jego zdaniem ostatnie propozycje Związku Banków Polskich powinny pomóc osobom zadłużonym w szwajcarskiej walucie.
2015-02-03 | 06:45
Waluty
Rośnie popularność walut skandynawskich w rozliczeniach handlowych. Przedsiębiorcy szukają alternatywy dla UE i Rosji
Polskie firmy, handlując z krajami skandynawskimi, coraz częściej rezygnują z rozliczeń w dolarach czy euro i wybierają lokalne waluty, np. koronę szwedzką i norweską. To wynik zwracania większej uwagi na rynki północnej Europy oraz spadku dysproporcji między wahaniami dolara bądź euro w stosunku do mniej popularnych walut. Firmy z sektora MSP miesięcznie wymieniają nawet milion koron.
2015-02-02 | 06:50
Waluty
Banki obawiają się rządowych regulacji dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich
Pomysły polityczne jak restrukturyzacja kredytów i dostosowanie rat do możliwości frankowiczów nie powinny wpłynąć negatywnie na sektor bankowy. Zagrożeniem dla niego jednak cały czas pozostają pomysły przewalutowania kredytów w CHF na złote po kursie z dnia zawarcia umowy, co zrodziłoby kilkudziesięciomiliardowe straty w 5-7 największych bankach. Jednak jest to rozwiązanie mało prawdopodobne, ze względu na małą liczebność kredytobiorców, ich dobrą sytuację finansową oraz świadomość podejmowanego ryzyka.
2015-01-30 | 08:00
Waluty
Złoty może stracić kolejne 10 proc. w relacji do głównych walut
Sytuacja fundamentalna polskiej waluty nie jest najlepsza. Niewykluczone, że złoty może stracić kolejne kilkadziesiąt groszy do franka szwajcarskiego, co wynika nie tylko z niepewnej relacji EUR/CHF, lecz także ze słabości złotego do pozostałych walut. Na nowej sytuacji rynkowej skorzystają eksporterzy.
2015-01-29 | 10:00
Waluty
J. Jankowiak (Polska Rada Biznesu): Program luzowania ilościowego w strefie euro powinien mieć pozytywny wpływ na polską giełdę. Dolar się umocni, ale w tym roku nie zrówna się z euro
Ogłoszony przez Europejski Bank Centralny program luzowania ilościowego (QE) w strefie euro w dużej części został już dyskontowany przez rynki finansowe. Jego efektem będzie osłabienie europejskiej waluty względem dolara, który to ruch dodatkowo wzmocnią spodziewane podwyżki stóp za oceanem. Jak uważa Janusz Jankowiak z Polskiej Rady Biznesu, dla polskiej giełdy europejski program skupu obligacji może mieć pozytywne skutki.
2015-01-29 | 08:00
Waluty
J. Kosaty (PKO BP): W perspektywie kilku miesięcy rosyjska waluta może się ustabilizować na poziomie 60 rubli za dolara. Powrót do poziomów sprzed wojny jest nierealny
Osłabienie rubla to nie tylko efekt obniżenia ratingu Rosji do poziomu śmieciowego przez agencję S&P, lecz także stałej presji spowodowanej niskimi cenami ropy i mocnym dolarem. Powrót do notowań sprzed wojny nie wydaje się analitykom możliwy, ale w dłuższej perspektywie obrona kursu 60 rubli za dolara jest całkiem realna.
2015-01-27 | 08:00
Waluty
J. Kosaty (PKO BP): Fed w styczniu lub marcu może zasugerować czas pierwszej podwyżki stóp. Nie nastąpi ona jednak wcześniej niż w czerwcu
Po zaskakujących decyzjach Szwajcarskiego Banku Narodowego i Europejskiego Banku Centralnego rynek czeka na komunikat amerykańskiej Rezerwy Federalnej. FOMC, wykreślając z komunikatu jedno kluczowe zdanie, zasugerowałby przybliżony termin pierwszej podwyżki stóp za oceanem i umocnił dolara.
2015-01-27 | 06:50
Waluty
A. Bratkowski (RPP): Luzowanie polityki pieniężnej przez EBC powinno ożywić i europejską, i polską gospodarkę. Może jednak osłabić naszą walutę
Wart bilion euro program skupu obligacji rządów państw strefy euro powinien ożywić gospodarkę na kontynencie. Lepsza kondycja firm w Eurolandzie może oznaczać zwiększone zamówienia dla polskich przedsiębiorców, a w konsekwencji przełożyć się na wzrost gospodarczy w kraju. Dodatkowo osłabienie złotego pomnażałoby zyski eksporterów.
2015-01-26 | 09:00
Waluty
T. Regulski (Raiffeisen Polbank): Wydarzenia nadchodzących tygodni mogą mocno wpływać na notowania, zwłaszcza walutowe
W najbliższych tygodniach w gospodarce oczekiwanych jest sporo ważnych wydarzeń. Niedzielne wybory w Grecji, które mogą zatrzymać reformy w tym kraju, posiedzenie Fed, gdzie mają zapaść decyzje dotyczące zmian w polityce pieniężnej USA, najnowsze informacje o sytuacji gospodarczej Polski i innych krajów. Wszystkie te czynniki będą musieli brać pod uwagę zarówno czynni inwestorzy, jak i uczestnicy rozpoczynającego się właśnie konkursu Futures Masters.
2015-01-26 | 08:15
Waluty
R. Benecki (ING BSK): Frankowicze mogą liczyć na obniżkę szwajcarskich stóp procentowych
Bank centralny Szwajcarii może nie zdecydować się już na osłabiający franka skup walut. Natomiast zadłużeni w tej walucie Polacy mogą liczyć na kolejną obniżkę stóp.
2015-01-26 | 06:50
Waluty
A. Bratkowski (RPP): Jest przestrzeń do cięcia stóp procentowych o 100 pkt bazowych
Polska gospodarka potrzebuje obniżki stóp procentowych o 100 punktów bazowych – przekonuje członek Rady Polityki Pieniężnej Andrzej Bratkowski. Według niego comiesięczna obniżka o 25 punktów pozwoliłaby na wyjście z deflacji i zachęciłaby inwestorów do utrzymania wysokich inwestycji. Tylko w ten sposób nasz kraj może osiągnąć około trzyprocentowy wzrost PKB.
2015-01-23 | 08:00
Waluty
R. Sadoch (Plus Bank): Kurs franka powinien spaść. Jego obniżenie leży w interesie szwajcarskiej gospodarki
Frank może potanieć. W interesie samych Szwajcarów leży to, by ich waluta nie była za mocna. Można więc oczekiwać, że Szwajcarski Bank Narodowy poczyni odpowiednie kroki, które doprowadzą do osłabienia franka. Zamiast panikować i przewalutowywać kredyty, lepiej więc poczekać.