Wszystkie newsy
2016-09-15 | 07:00
Giełda
Szykuje się największy debiut giełdowy w tym roku. Celon Pharma w październiku trafi na giełdę
Celon Pharma, producent leków generycznych, rozpoczyna emisję 15 mln akcji. Wpływy z oferty mają sięgnąć 245 mln zł. Środki z emisji chcemy przeznaczyć na rozbudowę mocy wytwórczych leków wziewnych, ich ekspansję międzynarodową, a także inwestycje w nowe innowacyjne projekty badawcze – zapowiada Maciej Wieczorek, prezes Celon Pharma. Obecnie w portfolio spółki znajduje się 12 projektów. Celon pracuje nad innowacyjnymi lekami z obszaru onkologii, neurologii, chorób zapalnych i chorób metabolicznych.
2016-09-15 | 07:00
Infrastruktura
Tower Investments: zainteresowanie funduszami typu REIT będzie w Polsce ogromne
Dwa miesiące po giełdowym debiucie na NewConnect akcje Tower Investments są o połowę droższe niż w dniu debiutu. Spółka podtrzymuje plany stworzenia funduszu typu REIT, który ma być jedną z form inwestowania wspieraną przez plan wicepremiera Morawieckiego. Pierwszy taki fundusz sprzedaje właśnie swoje akcje i chce się oficjalnie w REIT przekształcić, gdy tylko wejdzie w życie stosowne prawo.
2016-09-15 | 06:55
Telekomunikacja
Coraz większe sukcesy młodych polskich programistów na świecie. Nauka kodowania jednym z priorytetów Ministerstwa Cyfryzacji
Edukacja cyfrowa oraz nauka kodowania mają być priorytetami Ministerstwa Cyfryzacji. Resort chce współpracować w tym zakresie z organizacjami pozarządowymi i biznesem. Objął m.in. patronatem honorowym program MegaMisja Fundacji Orange. W tym roku szkolnym weźmie w nim udział około 10 tys. dzieci w 350 placówkach edukacyjnych.
2016-09-15 | 06:50
Polityka
Prof. W. Bokajło: Zwycięstwo Hillary Clinton to pewność kontynuacji dotychczasowej polityki. Donald Trump to gorszy wybór dla Polski i Europy
Lepszym scenariuszem dla Polski byłaby wygrana Hillary Clinton – przekonuje prof. dr hab. Wiesław Bokajło z Wyższej Szkoły Bankowej. Zwycięstwo kandydatki demokratów oznacza kontynuację dotychczasowej polityki i współpracę z Unią Europejską, na czym zyska również Polska. Donald Trump w Białym Domu oznacza politykę nieobliczalną. Kandydat republikanów zapowiada zacieśnienie współpracy z Rosją i dobre relacje ze światowymi potęgami. Polska to dla niego kraj peryferyjny.
2016-09-15 | 06:45
Przemysł
Polski przemysł obronny ważną częścią gospodarki. Oferta polskich producentów niczym nie ustępuje ofercie zagranicznych firm zbrojeniowych
Przemysł obronny ma w Polsce stać się jednym z kół zamachowych gospodarki. Z punktu widzenia bezpieczeństwa i samej gospodarki istotne jest wspieranie rodzimego biznesu – przekonuje Krzysztof Krystowski, wiceprezes Leonardo Helicopters. Oferta polskich producentów niczym nie ustępuje ofercie zagranicznych firm zbrojeniowych. PZL-Świdnik podczas targów MSPO zaprezentował śmigłowiec wielozadaniowy AW-149 oraz śmigłowiec wsparcia bojowego W-3PL Głuszec z opcją nowego uzbrojenia.
2016-09-14 | 07:00
Rynki zagraniczne
Wielton szykuje ekspansję na nowe rynki
Po udanych ubiegłorocznych akwizycjach we Francji i Włoszech producent naczep i przyczep Wielton planuje podbój kolejnych rynków i wprowadzenie nowych produktów. Pierwsze półrocze było wyjątkowo udane dla spółki dzięki nie tylko wspomnianym przejęciom, lecz także świetnej koniunkturze na rynku transportowym.
2016-09-14 | 07:00
Inwestycje
Ł. Wardyn (CMC Markets): Złoty zachowuje się stabilnie. Obniżka stóp procentowych mogłaby przyspieszyć inwestycje przedsiębiorstw
Po sporych wahaniach kursu złotego spowodowanych m.in. czynnikami politycznymi obecnie sytuacja krajowej waluty jest stabilna. Piętą achillesową krajowej gospodarki są natomiast inwestycje, które w drugim kwartale tego roku spadły o 4,9 proc. Zdaniem Łukasza Wardyna ze spółki CMC Markets obniżka stóp procentowych mogłaby ożywić nakłady przedsiębiorstw na środki trwałe.
2016-09-14 | 06:45
Handel
Tylko jedna trzecia sprzętu elektrycznego podlega w Polsce recyklingowi. Do 2020 roku poziom ten powinien wynieść 60 procent
Mimo 10 lat działania systemu zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektrycznego Polska nadal nie spełnia warunków ustalonych przez Unię Europejską. Według danych Związku Pracodawców Branży Elektroodpadów Elektro-Odzysk, rocznie w Polsce wyrzuca się ok. 850 tys. lodówek, a zaledwie jedna trzecia zakupionego sprzętu wraca do systemu przetwarzania. Regulacje unijne tymczasem wymagają od nas osiągnięcia do 2020 roku ponad 60 proc. poziomu zbiórki.
2016-09-14 | 06:40
Finanse
Startup Poland: polskie start-upy są bardzo innowacyjne i zwiększają zatrudnienie, ale z rezerwą podchodzą do zewnętrznych źródeł finansowania
Co siódma krajowa firma we wczesnym stadium rozwoju (tzw. start-up) prowadzi działalność patentową. Wśród pozostałych przedsiębiorstw odsetek ten wynosi około promila. Start-upy jednak z rezerwą podchodzą do zewnętrznych źródeł finansowania. Dotychczas najchętniej rozwijały się w oparciu o środki własne. W przyszłości w większym stopniu chcą korzystać z venture capital.
2016-09-14 | 06:00
Farmacja
Apteki nie dbają o pacjentów w sieci. Tylko 20 proc. próśb o polecenie apteki doczekało się odpowiedzi w mediach społecznościowych
Apteki nie wykorzystują potencjału mediów społecznościowych – wynika z badania Instytutu Monitorowania Mediów. Od początku roku pojawiło się blisko 4 tys. pytań o najlepsze czy najtańsze apteki. Tylko co piąte doczekało się odpowiedzi w ciągu pierwszych 36 godzin po publikacji. 80 proc. szans na nawiązanie kontaktu z pacjentem w mediach społecznościowych pozostaje bez reakcji. To pole do zagospodarowania, zwłaszcza że zbliża się szczyt sezonu zachorowań, kiedy dziennie pojawia się nawet 2 tys. wpisów, w których skarżą się na grypę i przeziębienia.
2016-09-14 | 06:00
Rynki zagraniczne
Warszawskie indeksy mogą jeszcze w tym roku wzrosnąć o 4–5 proc.
Pierwszy tydzień września był korzystny dla GPW. Warszawski indeks giełdowy jest zdecydowanie bliżej tegorocznego szczytu z przełomu marca i kwietnia niż styczniowego czy płytszego lipcowego dołka. Do końca roku ma szansę pobić dotychczasowy tegoroczny rekord, choć po drodze niewykluczone są spadki. Trudniejsze zadanie ma przed sobą WIG20, choć i tu nie można wykluczyć 5-proc. wzrostów.
2016-09-13 | 07:00
Infrastruktura
Qumak spodziewa się, że pieniądze z nowej perspektywy unijnej ruszą na przełomie roku. Wpłynie to na szybki rozwój inteligentnej infrastruktury
Choć obecna perspektywa unijna teoretycznie rozpoczęła się w 2014 roku, pieniądze z niej wciąż nie zaczęły do Polski płynąć. Stąd brak nowych inwestycji, zwłaszcza w sektorze publicznym. Zdaniem technologicznej spółki Qumak, z rynku dochodzą jednak sygnały świadczące o tym, że na przełomie roku, a najpóźniej w 2017 r. środki te zostaną wreszcie uruchomione. Powinno to zaowocować szybkim rozwojem inteligentnej infrastruktury.
2016-09-13 | 07:00
Waluty
S. Horbaczewski: ustawa frankowa powinna zostać przyjęta jeszcze w tym roku, ale po zmianach
NBP wyliczył, że zaproponowane przed ponad miesiącem przez Kancelarię Prezydenta rozwiązania kosztować mogą nawet dwa razy tyle, ile zakłada prezydencki projekt. Problemem jest jednak to, że sami kredytobiorcy są nim zupełnie nieusatysfakcjonowani i dalej zamierzają dochodzić swoich roszczeń w sądach, uzyskując wyroki korzystniejsze, niż przyniosłaby planowana obecnie ustawa. Zdaniem Sławomira Horbaczewskiego problem musi zostać rozstrzygnięty jeszcze w tym roku, a projekt przejdzie wiele zmian, zanim przybierze ostateczny kształt.
2016-09-13 | 06:55
Przemysł
Polska Grupa Zbrojeniowa planuje ekspansję na zagraniczne rynki. Celem m.in. Skandynawia i Azja
Krajowy przemysł obronny liczy na sukcesy eksportowe. Firmy wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej chcą zwiększać swoją obecność za granicą. Perspektywiczne są dla nich rynki skandynawskie oraz azjatyckie. Chcą je zawojować m.in. wozami artyleryjskimi Rak czy armatohaubicami Krab. Hitem eksportowym mogą się okazać testowane właśnie przez GROM karabinki MSBS.
2016-09-13 | 06:50
Energetyka
Europa Środkowo-Wschodnia szybko goni kraje zachodnie. Postęp przyciąga inwestorów zagranicznych
To, co w Europie Zachodniej zajmowało 40 lat, w Europie Środkowo-Wschodniej dzieje się w ciągu 10 – przekonuje Gérard Bourland, dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce. Szybki postęp sprawia, że inwestorzy zagraniczni chętnie lokują swoją działalność w naszym regionie. Polska ma wśród sąsiadów silne atuty, by przyciągnąć inwestycje. Duży rynek wewnętrzny w połączeniu z wykwalifikowaną kadrą otwartą na zmiany budują naszą przewagę.