Wszystkie newsy
2016-01-21 | 07:00
Giełda
Akcje PZU w ciągu roku straciły 1/3 wartości. Sytuację może poprawić większe zaangażowanie w segment nieruchomości i unikanie ryzyka politycznego
Utrzymanie dotychczasowej polityki dywidendowej, zwiększenie zaangażowania w segment nieruchomości oraz redukcja inwestycji o ryzyku politycznym – to najważniejsze zadania dla nowego zarządu PZU. Zdaniem Sobiesława Kozłowskiego z DM Raiffeisen Bank Polska realizacja tych celów powinna istotnie wspierać notowania spółki. Tymczasem w ostatnich miesiącach akcje ubezpieczyciela tracą. Powodem jest wyraźny spadek rentowności oraz objęcie spółki podatkiem bankowym.
2016-01-21 | 06:50
Bankowość
KNF liczy koszty prezydenckiego projektu ustawy o frankowiczach. Ekonomiści szacują je na kilkadziesiąt miliardów złotych
Prezydencki projekt ustawy o frankowiczach zakładający przewalutowanie rat kredytu hipotecznego może kosztować banki nawet kilkadziesiąt miliardów złotych – ocenia Jakub Borowski, główny ekonomista banku Crédit Agricole. Komisja Nadzoru Finansowego ocenia teraz potencjalne skutki. W efekcie banki mogą zmniejszyć akcję kredytową. Ekspert zaznacza, że ustawa ze względu na przysporzenie majątkowe budzi wątpliwości konstytucyjne.
2016-01-21 | 06:45
Obligacje
A. Ruciński: Obniżenie wiarygodności kredytowej Polski zwiększy koszt obsługi długu. Już zareagował rynek obligacji skarbowych
Obcięcie przez agencję S&P ratingu kredytowego Polski do poziomu BBB+ wywołało odwrót inwestorów od rynku dłużnego. 10-letnie obligacje Skarbu Państwa wyceniane są na poziomie 3,10–3,20 proc., czyli o ponad 20 pkt bazowych więcej niż przed decyzją. Dla budżetu państwa oznacza to wyższe koszty obsługi długu publicznego w przyszłości. Skutki tej decyzji będą więc odczuwalne, nawet jeśli nie miała ona uzasadnienia w pogarszającej się kondycji polskiej gospodarki.
2016-01-21 | 06:40
Infrastruktura
Rynek budowlany będzie rósł. Korzystna koniunktura utrzyma się przynajmniej przez 4 lata
Najbliższe lata dla polskiej branży budowlanej powinny być udane – przewiduje Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. Wzrosty odnotowywane będą nie tylko w segmencie budownictwa mieszkaniowego, które dobrze radziło sobie w całym 2015 roku, lecz także w obszarze inwestycji infrastrukturalnych drogowych oraz kolejowych. Dobra koniunktura utrzyma się prawdopodobnie przynajmniej do końca 2019 roku.
2016-01-21 | 06:15
Inwestycje
Olsztyn liczy na nowe firmy z branży outsourcingowej. Niskie czynsze i dobrze wykształceni absolwenci uczelni przyciągają inwestorów
Atutem stolicy województwa warmińsko-mazurskiego są niskie ceny nieruchomości biurowych, dobrze wykształceni absolwenci lokalnych uczelni wyższych oraz atrakcyjne położenie. Trwa tam właśnie nabór specjalistów do centrum serwisowego Citi Service Center, a kolejne firmy z sektora Business Process Outsourcing szykują się do rozpoczęcia działalności.
2016-01-21 | 06:00
Budownictwo
Do 2018 roku B Grupa chce 2–3-krotnie zwiększyć przychody. Realizację celu wspomogą unijne środki
B Grupa skupiająca trzy spółki z branży inżynieryjnej w perspektywie najbliższych dwóch lat planuje 2-3 krotny wzrost przychodów. Plany zarządu zakładają, że do 2018 roku wielkość sprzedaży osiągnie poziom 400 mln złotych. Realizację celu ma umożliwić przede wszystkim uruchomienie środków w ramach perspektywy unijnej na lata 2014-20. Z programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko tylko na same projekty transportowe trafić ma prawie 14,7 mld euro.
2016-01-20 | 08:00
Bankowość
Prof. S. Gomułka: W centrum uwagi nowego rządu powinna być eliminacja deficytu sektora finansów publicznych. Depozyty polskich firm są już zagospodarowane
Wicepremier Mateusz Morawiecki nie powinien wiązać zbyt wielkich nadziei z 240 mld zł depozytów bankowych polskich firm – uważa profesor Stanisław Gomułka, główny ekonomista Business Centre Club. Ekspert zwraca uwagę na to, że kwota kredytów zaciągniętych w bankach przez polskie przedsiębiorstwa jest znacznie większa, więc pieniądze te nie leżą w bankach, tylko już dawno są zagospodarowane. Profesor zaznaczył, że drogą do zwiększenia inwestycji powinna być eliminacja deficytu sektora finansów publicznych.
2016-01-20 | 07:40
Gospodarka
Dobra sytuacja na rynku pracy utrzyma się przez cały 2016 rok. Na koniec roku stopa bezrobocia spadnie w okolice 9 proc.
Poprawa na polskim rynku pracy powinna się utrzymać przez cały 2016 rok, a stopa bezrobocia na koniec grudnia może spaść w okolice 9 proc. – prognozuje Mateusz Adamkiewicz, analityk HFT Brokers. W najbliższych miesiącach trudno jest natomiast liczyć na pojawienie się w kraju wyraźnej inflacji. Powodem są taniejące surowce, głównie ropa naftowa. Walka z deflacją to poważny argument dla Rady Polityki Pieniężnej, skłaniający ją do obniżki stóp procentowych już w I półroczu 2016 roku.
2016-01-20 | 07:00
Transport
P. Nawrocki (DM Vestor): Większe zaangażowanie OT Logistics w inwestycję portu w chorwackim Luka Rijeka miałoby uzasadnienie finansowe
Spółkę OT Logistics czekają w tym roku co najmniej dwie duże inwestycje. Budowa terminalu masowego w porcie w Gdańsku oraz kupno większego pakietu akcji portu w chorwackim Luka Rijeka. Dotychczas polski operator w Luka Rijeka kupił 20 proc. udziałów. Zdaniem dyrektora działu analiz Domu Maklerskiego Vestor większe zaangażowanie spółki w tę inwestycję miałoby uzasadnienie finansowe.
2016-01-20 | 06:40
Handel
Polskie produkty zyskują uznanie na rynkach zagranicznych. W kraju też przyciągają konsumentów
Proces budowania świadomości polskiej marki w społeczeństwie przynosi efekty. Coraz więcej konsumentów zwraca uwagę na kraj pochodzenia i kupuje towary z logo „made in Poland”. 86 proc. deklaruje, że chce w ten sposób wspierać rodzime firmy. Przekłada się to także na rynki zagraniczne – polskie produkty zyskują renomę wśród zagranicznych konsumentów. Wszystko to przekłada się na wzrost polskiej gospodarki.
2016-01-20 | 06:35
Inwestycje
Perspektywa wzrostu cen złota i srebra odległa. Alternatywą inwestycyjną mogą się stać diamenty
Polacy coraz chętniej inwestują w kruszce. Ich sprzedaż zwykle wzrasta, gdy rośnie napięcie w kraju lub na arenie międzynarodowej – mówi Bartłomiej Knichnicki z Mennicy Skarbowej. Ceny złota i srebra w ostatnich latach mocno spadły. Potencjał do odbicia ich kursów jest, ale w odległej perspektywie. Przestrzeń do wzrostów jest natomiast ogromna i sięgać może nawet kilkuset procent. Zanim jednak to nastąpi, alternatywą do zainwestowania kapitału mogą stać się diamenty inwestycyjne.
2016-01-19 | 07:45
Energetyka
Ł. Jańczak (Haitong Bank): Fuzja Lotosu, PKN Orlen i PGNiG jest biznesowo nieopłacalna. Zarządzanie tak wielkim przedsiębiorstwem byłoby problematyczne
Plany resortu skarbu związane z połączeniem Lotosu, PKN Orlenu oraz PGNiG w jeden państwowy kombinat są biznesowo nieopłacalne – uważa Łukasz Jańczak z Haitong Banku. Powodem są niewielkie synergie pomiędzy PGNiG a pozostałymi spółkami i problemy związane z efektywnym zarządzaniem tak wielkim przedsiębiorstwem. Po stronie plusów analityk widzi natomiast lepszą pozycję takiej spółki w negocjacjach dotyczących dostaw ropy czy gazu ziemnego.
2016-01-19 | 07:30
IT i technologie
Cloud Technologies nie wyklucza przejęć w tym roku. Lider rynku danych dla reklamy internetowej podtrzymuje chęć przejścia z NewConnect na główny rynek GPW
Cloud Technologies zamierza w tym roku inwestować w gry mobilne. Spółka deklaruje, że przygląda się kilku podmiotom na rynku i nie wyklucza zakupu firm, których działalność powiększy atrakcyjność jej biznesu. W połowie roku firma chciałaby się przenieść z NewConnect na główny parkiet warszawskiej giełdy.
2016-01-19 | 07:00
Gospodarka
Dynamika polskiego PKB w 2016 r. wyniesie ok. 3,5 procent. W II półroczu powinna się pojawić niewielka inflacja – nieznacznie podrożeją żywność, odzież i usługi
Dynamika polskiego PKB w 2016 roku wyniesie ok. 3,5 procent, a deflacja utrzyma się przynajmniej do końca I półrocza – uważa ekonomista Marek Wołos. Presja inflacyjna może się pojawić natomiast w drugiej części roku. Sprzyjać jej będzie poprawiająca się sytuacja na rynku pracy, rosnące płace, a także uruchomienie rządowego programu Rodzina 500+. Większe możliwości konsumpcyjne Polaków w pierwszej kolejności odbiją się na wzroście cen podstawowych dóbr, takich jak żywność, odzież i usługi.
2016-01-19 | 06:45
Giełda
J. Borowski: Obniżenie ratingu to zimny prysznic. Może skłonić rząd do zrewidowania części pomysłów
Obcięcie ratingu kredytowego Polski przez agencję S&P może sprawić, że część projektów zapowiadanych przez rząd zostanie zrewidowana lub odłożona w czasie – uważa Jakub Borowski, główny ekonomista Crédit Agricole. Realizacja niektórych zapowiedzi, ocenianych jako niekorzystne dla sektora bankowego, giełdy czy finansów publicznych, może bowiem grozić dalszymi cięciami oceny wiarygodności kraju. To z kolei może skutkować ucieczką inwestorów z polskiego rynku kapitałowego i dalszym osłabieniem złotego.