Finanse
2016-03-15 | 07:05
Inwestycje
Obligacje wieczyste szczególnie atrakcyjne dla banków. Kapitał z emisji podwyższa wskaźniki wypłacalności
Popularne na zachodnich rynkach obligacje wieczyste zaczynają się pojawiać także w Polsce. Umożliwia to zeszłoroczna nowelizacja ustawy o obligacjach. Dzięki niej przedsiębiorstwa mogą emitować obligacje bez terminu zapadalności. Spłacają jedynie odsetki. Instrument jest szczególnie atrakcyjny w przypadku banków. Pozwala zaliczyć środki z emisji do kapitałów własnych, zwiększając tym samym współczynniki wypłacalności.
2016-03-15 | 06:55
Handel
Konsumenci coraz częściej sprawdzają swoich usługodawców w biurach informacji gospodarczej. Teraz będą mogli łatwiej pozyskać takie informacje
Świadomość Polaków na temat ich praw jako konsumentów rośnie. Nadal jednak jest spora grupa osób, które nie wiedzą, że dla bezpieczeństwa swoich interesów mogą sprawdzać wiarygodność płatniczą kontrahentów, z którymi chcą współpracować. Dotyczy to deweloperów, pracodawców, sklepów internetowych, czy biur podróży. Przez najbliższy miesiąc (od 15 marca do 15 kwietnia) dostęp do takiej informacji będzie ułatwiony.
2016-03-14 | 06:45
Finanse
Duże polskie przedsiębiorstwo traci rocznie średnio 14 mln dolarów z powodu przestojów w dostępie do systemów informatycznych
Choć decydenci w firmach są świadomi konsekwencji związanych z przerwami w dostępie do systemu IT, problem wciąż narasta. W ubiegłym roku na świecie duże firmy miały średnio po 15 takich nieplanowanych przestojów. To dwa razy więcej niż rok wcześniej. W Polsce jest znacznie gorzej. Z badania Veeam Software wynika, że średnia wynosi 21 przestojów. To koszt dla firmy rzędu 14 mln dolarów.
2016-03-11 | 06:40
Fundusze inwestycyjne
Fundusze obligacji lub akcji globalnych jednym ze skutecznych sposobów oszczędzania na emeryturę
Obligacje zarówno skarbowe, jak i korporacyjne są w dłuższym terminie najlepszą oraz bezpieczną metodą odkładania na emeryturę – uważa Piotr Szulec, dyrektor ds. komunikacji inwestycyjnej w Pioneer Pekao TFI. Jego zdaniem warunkiem powodzenia jest m.in. odpowiednia dywersyfikacja portfela. Ci, którzy nie boją się większego ryzyka, mogą się zdecydować na fundusze akcyjne.
2016-03-04 | 06:50
Inwestycje
Rośnie liczba osób oszczędzających na emeryturę na własną rękę. O przyszłości myśli jednak zaledwie co piąty z nas
Choć liczba indywidualnych kont emerytalnych jest obecnie najwyższa od 2009 roku, to większość z nas nie myśli o emeryturze. Zaledwie 21,7 proc. Polaków deklaruje, że odkłada pieniądze na przyszłość poza obowiązkowymi składkami. Jeśli już oszczędzamy, to raczej na czarną godzinę. Tymczasem dzięki kontom IKE i IKZE możemy uniknąć podatku od zysków kapitałowych, uwzględnić wpłaconą kwotę w deklaracji PIT oraz przede wszystkim znacznie zwiększyć swoją przyszłą emeryturę.
2016-03-02 | 06:45
Handel
Poczta zaoferuje ubezpieczenie sprzętu domowego i elektroniki. Przepięcia elektryczne są coraz częstszą przyczyną wypłaty odszkodowań
Nagłe i krótkotrwałe skoki napięcia mogą zniszczyć sprzęt elektroniczny, RTV i AGD. To częsty powód wypłacania odszkodowań z ubezpieczeń mieszkania czy domu. Dla osób, które takiego zabezpieczenia nie mają lub których polisa nie obejmuje przepięć, spółka Ubezpieczenia Pocztowe wprowadza na rynek ubezpieczenie „Bezpieczny prąd”, które gwarantuje odszkodowanie do 5 tys. zł w przypadku zniszczeń sprzętu. Firma liczy, że nowy produkt na rynku może przyciągnąć nawet kilkaset tysięcy osób miesięcznie.
2016-02-25 | 07:05
Gospodarka
W 2017 roku pojawią się poważne problemy ze strony dochodowej budżetu państwa
W 2017 roku budżet państwa może mieć poważne kłopoty z utrzymaniem deficytu na zaplanowanym poziomie. Powodem są przede wszystkim koszty związane z wypłatą świadczeń w ramach programu „Rodzina 500 plus”. W przyszłym roku na ten cel przeznaczone zostanie 23 mld złotych, czyli blisko 8 proc. łącznych dochodów budżetu. Za rok pojawią się także kłopoty po stronie przychodowej. Zabraknie jednorazowych zastrzyków w postaci wpływów z aukcji częstotliwości LTE czy wypłaty wysokiego zysku z NBP.
2016-02-18 | 06:30
IT i technologie
Macrologic liczy na dwucyfrowe wzrosty sprzedaży usług. Spółce mają w tym pomóc zmiany w prawie dotyczącym firm
Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego, e-dokumentacji, a także nowe podatki od instytucji finansowych i sklepów oznaczają potrzebę stworzenia dodatkowych funkcjonalności w systemach zarządzania oraz księgowych, które umożliwią przedsiębiorstwom wywiązywanie się z nowych zobowiązań. Firmy tworzące takie rozwiązania czeka więc pracowity, ale owocny rok. Macrologic spodziewa się dwucyfrowego wzrostu w kategorii usług.
2016-02-12 | 06:45
Finanse
Eksport wciąż głównie domeną dużych przedsiębiorstw. W małych i średnich firmach może on przyspieszyć dzięki faktoringowi
Upowszechnienie faktoringu, czyli sprzedaży faktur wyspecjalizowanym firmom, może zwiększyć polski eksport. Większa pewność transakcji może skłonić małe i średnie firmy, również te początkujące, do wchodzenia na nowe rynki. Dziś handel zagraniczny prowadzą głównie firmy o dobrej kondycji finansowej, dla których długie terminy płatności faktur lub ewentualne opóźnienia nie są poważnym problemem.
2016-02-10 | 07:10
Handel
Deflacja w polskiej gospodarce utrzyma się przynajmniej do końca marca. Głównym powodem są taniejące surowce
Powrót Polski na ścieżkę inflacji potrwa dłużej, niż początkowo zakładano – ocenia Adam Czerniak z Polityki Insight. Jesienna projekcja NBP zakładała, że wzrost cen nastąpi już na początku 2016 roku. Tymczasem z powodu taniejących surowców prawdopodobnie jeszcze przez cały I kwartał panować będzie deflacja. Czynnikiem stymulującym wzrost cen może być natomiast wysoki kurs złotego wobec euro. Jeśli obecne poziomy utrzymają się jeszcze przez jakiś czas, to rosnące koszty importu doprowadzą do powrotu inflacji.
2016-02-10 | 06:55
IT i technologie
Nowy model finansowania badań i rozwoju. Szansę na wsparcie będzie mieć więcej projektów
Na przełomie lutego i marca ruszy pilotażowy program „Wsparcie innowacyjnych projektów badawczo-rozwojowych” Banku Zachodniego WBK i Funduszu INFINI. To nowy model finansowania osiągnięć naukowych, który ma ułatwić wprowadzenie ich na rynek. Innowacyjne rozwiązania mogą liczyć na trójstronne wsparcie. Fundusz Infini wesprze finansowo projekt badawczo-rozwojowy w początkowej fazie przedsięwzięcia, a uczelnie zweryfikują jego założenia technologiczne. Bank natomiast udzieli pomocy w zakresie finansowania na etapie wdrożenia technologii.
2016-02-08 | 07:00
Giełda
R. Paszkiewicz: Inwestorzy czekają na marcowe posiedzenia EBC i Fed. Złoty powinien odrobić trochę strat
Po tym, jak Bank Japonii zdecydował o obniżeniu wysokości stóp procentowych poniżej zera, powinna wzrosnąć skłonność inwestorów do kupowania ryzykownych aktywów – uważa Roland Paszkiewicz z CDM Pekao SA. Jego zdaniem ruch ze strony japońskich władz monetarnych może zwiastować rozpoczęcie całego cyklu obniżek. Po słabym początku roku inwestorzy liczą także na stymulacyjne działania ze strony innych banków centralnych – szczególnie ze strony EBC, Fed i Ludowego Banku Chin. Analityk podkreśla przy tym, że złoty wkrótce może odrobić część strat.
2016-02-04 | 07:10
Waluty
E.Chojna-Duch: W najbliższych miesiącach złoty powinien zyskiwać w stosunku do głównych walut
Złoty powinien zyskiwać w najbliższych miesiącach w stosunku do euro, dolara czy franka szwajcarskiego – uważa profesor Elżbieta Chojna-Duch. Była członkini Rady Polityki Pieniężnej uważa, że umocnienie polskiej waluty będzie w znacznej mierze uzależnione od tempa reformowania polskiej gospodarki w zakresie polityki społecznej.
2016-02-02 | 08:00
Gospodarka
Prof. E. Chojna-Duch: Niezależność Narodowego Banku Polskiego nie jest zagrożona
Zmiany personalne w składzie Rady Polityki Pieniężnej w żadnym wypadku nie naruszają jej niezależności – uważa profesor Elżbieta Chojna-Duch. Jej zdaniem nowe władze monetarne powinny się skupić na kontynuacji polityki prowadzonej jeszcze przez członków poprzedniej kadencji. Dla samej RPP najważniejszy tegoroczny cel to ustabilizowanie inflacji na poziomie 2,5 proc. Jego realizacja powinna się jednak odbywać wyłącznie przy wykorzystaniu tradycyjnych narzędzi, m.in. zmiany poziomu stóp procentowych.
2016-02-01 | 08:00
Waluty
Prof. R. Bugaj: Na obniżeniu ratingu stracą głównie posiadacze kredytów walutowych
Profesor Ryszard Bugaj uważa, że pogorszenie ocen Polski w międzynarodowych agencjach ratingowych będzie miało niewielkie znaczenie dla budżetu. Przyznaje jednak, że odczuje je wielu obywateli. Złoty bowiem straci na wartości, a kredyty walutowe podrożeją.