Giełda
2015-07-03 | 08:00
Bankowość
Ł. Bugaj (DM BOŚ): Dla giełd greckie „tak” oznaczać będzie krótkoterminowe wzrosty. Jednak nawet po negatywnym wyniku w dłuższym terminie nastąpi stabilizacja
Nawet jeśli Grecy powiedzą w niedzielę „nie” reformom, giełdowe spadki nie powinny być już tak gwałtowne jak na początku tygodnia, a sytuacja w końcu się ustabilizuje, uważa Łukasz Bugaj z DM BOŚ. Grecja nie jest bowiem krajem znaczącym gospodarczo, a hałas wokół niej wiąże się z przynależnością do strefy euro. Jednak nawet, jeśli zdecyduje się pozostać na drodze oszczędności, inwestorzy mogą liczyć tylko na krótkoterminowe wzrosty, bo taka odpowiedź też skomplikuje sytuację w tym kraju.
2015-07-02 | 10:00
Fundusze inwestycyjne
Rentowność polskich obligacji skarbowych już na poziomie niemal 3,3 proc. Do końca roku nie ma szans na niższe poziomy
Po okresie blisko 5-letniej hossy na rynku długu mamy do czynienia z mocną korektą. Rentowność 10-letnich obligacji Skarbu Państwa po osiągnięciu w lutym 2015 roku minimum na poziomie 1,94 proc. zaczęła gwałtownie rosnąć. Obecnie polski dług wyceniany jest z rentownością wynoszącą niemal 3,3 proc. W opinii Rafała Madeja, dyrektora Departamentu Produktów Inwestycyjnych i Ubezpieczeniowych w PKO BP, w tym roku szans na spadek rentowności, czyli wzrost cen polskich papierów skarbowych, raczej nie ma.
2015-07-02 | 09:00
Fundusze inwestycyjne
W. Rozłucki (Rada Giełdy): prywatyzacja polskiej gospodarki jeszcze się nie zakończyła. Bardzo liczymy na jesienny debiut Banku Pocztowego
Choć liczba możliwych do prywatyzacji poprzez giełdę spółek się skurczyła, wciąż jednak możliwe są kolejne debiuty, które przyciągną inwestorów. Wiesław Rozłucki, prezes Rady Giełdy Papierów Wartościowych i jej współtwórca, liczy na jesienny debiut akcji Banku Pocztowego, którego właścicielami są obecnie PKO BP oraz Poczta Polska.
2015-06-30 | 10:00
Fundusze inwestycyjne
Majowo-czerwcowa korekta okazją do wejścia na rynek akcji. Bezpieczeństwo w trakcie wakacji zapewnią fundusze obligacji lub rynku pieniężnego
Od połowy maja WIG20 stracił na wartości blisko 8 proc. Powodem, nie licząc ostatniego spadku związanego z Grecją, mogła być przedwakacyjna realizacja zysków. Dla osób z długim horyzontem inwestycyjnym ostatnia – niemal dwumiesięczna – korekta jest dobrą okazją do powrotu lub wejścia na rynek akcji. Obecne wyceny na polskiej giełdzie są bardziej atrakcyjne niż na Zachodzie. Alternatywą dla obawiających się ryzyka, którzy chcą dla swoich oszczędności znaleźć bezpieczną przystań na czas wakacji, są fundusze obligacji korporacyjnych oraz rynku pieniężnego.
2015-06-30 | 08:00
Inwestycje
Bankowość inwestycyjna dla średnich i mniejszych firm to priorytet Vestor Domu Maklerskiego. Broker chce też rozwijać usługi dla zamożnych klientów indywidualnych
Vestor Dom Maklerski chce utrzymać pozycję lidera usług bankowości inwestycyjnej dla małych i średnich firm. Reforma związana z OFE sprawiła, że wiele firm zaczęło poszukiwać płynności za granicą, dlatego przyszłością mniejszych przedsiębiorstw jest finansowanie poprzez giełdę. Dom maklerski zamierza się też skupić na rozwoju usług pośrednictwa inwestycyjnego dla zamożnych klientów, większy ma być również udział w transakcjach polskich inwestorów na zagranicznych giełdach.
2015-06-29 | 09:00
Fundusze inwestycyjne
Société Générale: W Polsce zostało już niewiele firm do prywatyzacji. Na pewno znaleźliby się chętni na porty lotnicze
W Polsce zostało już niewiele przedsiębiorstw nadających się do prywatyzacji. Według banku Société Générale, gdy ceny prądu pójdą w górę, Skarb Państwa będzie bardziej skłonny do przekształceń własnościowych sektora energetycznego. Inwestorzy mogliby się zainteresować krajowymi portami lotniczymi, głównie ze względu na rosnącą liczbę pasażerów.
2015-06-25 | 10:30
Giełda
Wiesław Rozłucki, prezes Rady Giełdy: Nieoczekiwane wydarzenia polityczne zwiększają niepokój inwestorów. Niepewność może potrwać do jesieni
Wydarzenia polityczne, takie jak konflikt na Ukrainie czy nowe siły na polskiej scenie politycznej, nie pozostają bez wpływu na notowania na warszawskim parkiecie – ocenia Wiesław Rozłucki, prezes Rady Giełdy. Jego zdaniem niepewność nastrojów może się utrzymać aż do jesiennych wyborów, choć inwestorzy większą wagę przywiązują do wyników i perspektyw spółek.
2015-06-23 | 10:00
Giełda
Wiesław Rozłucki, prezes Rady Giełdy: Dobra koniunktura w polskiej gospodarce powinna ożywić warszawską giełdę. Akcje zaczną rosnąć, gdy spółki zwiększą kapitalizację
Koniunktura na warszawskiej giełdzie nie jest ostatnio najlepsza. Od wyborów prezydenckich ceny akcji raczej spadają i w ciągu ostatniego miesiąca WIG20 stracił niemal 7 proc. Wiesław Rozłucki, prezes Rady Giełdy, liczy jednak na to, że dobra kondycja polskiej gospodarki pozwoli spółkom pomnożyć wartość i przyciągnie inwestorów.
2015-06-23 | 08:00
Fundusze inwestycyjne
HFT Brokers: Ceny surowców pozostaną stabilne lub będą spadać. Nadmiar gotówki w Europie zostanie skierowany raczej na rynek akcji
Po realizacji wcześniejszych zysków z akcji i obligacji obecnie na rynku znajduje się sporo wolnej gotówki. Zdaniem Roberta Pietrzaka z Domu Maklerskiego HFT Brokers po osiągnięciu ewentualnego porozumienia między Grecją a Unią Europejską środki raczej trafią znowu rynki akcji. Prawdopodobieństwo, że zostaną skierowane na rynek surowców, jest niewielkie. W niedawnej ankiecie agencji Bloomberg Europa została wskazana jako najlepsze obecnie miejsce do inwestowania.
2015-06-22 | 10:00
Inwestycje
Debiut Banku Pocztowego i nowe instrumenty finansowe będą napędzać GPW w tym półroczu
Oferta publiczna Banku Pocztowego będzie najważniejszym wydarzeniem na Giełdzie Papierów Wartościowych w drugim półroczu 2015 r. Władze giełdy liczą, że dzięki niemu, a potem dzięki debiutowi Poczty Polskiej, wzrośnie zainteresowanie inwestorów indywidualnych inwestowaniem. Rynek będzie rósł także dzięki nowym instrumentom na Towarowej Giełdzie Energii oraz listom zastawnym.
2015-06-11 | 09:00
Giełda
GPM Vindexus planuje zakup portfela wierzytelności za 30 mln zł. Wykonanie planu zależy jednak od sytuacji rynkowej
Mimo że w ubiegłym roku GPM Vindexus nabył wierzytelności za kwotę mniejszą niż zakładane 20-30 milionów złotych, prezes Jerzy Kulesza optymistycznie patrzy w przyszłość. Spółka zarobiła w I kwartale ponad 3,1 miliona złotych. Najwięcej od ponad roku. Nadwyżki finansowe przeznaczane są na przedterminowy wykup własnych obligacji. Konkurencja w branży jest jednak ogromna, a ceny długu rosną.
2015-06-11 | 08:00
Inwestycje
Softblue w lipcu planuje debiut na NewConnect. Pieniądze z emisji przeznaczy m.in. na inwestycje w projekty technologiczne i ekspansję zagraniczną
W rankingach innowacyjności Polska zajmuje niskie pozycje. Tymczasem potencjał naszego rynku jest ogromny, m.in. za sprawą obecnej perspektywy finansowej UE, która sprzyja rozwojowi innowacji. Poprawić niekorzystne statystyki mają szansę projekty spółki Softblue, która w ramach pre-IPO uzyskała 10 mln zł. Firma specjalizuje się w komercjalizacji wyników prac krajowych naukowców i współpracuje ze światem nauki.
2015-06-11 | 06:55
Giełda
MSP chce zwiększyć reprezentację kobiet w spółkach Skarbu Państwa i zachęcić je do inwestowania na giełdzie
Wśród inwestorów indywidualnych tylko 17 proc. stanowią kobiety, niestety, liczba zainteresowanych inwestowaniem na giełdzie pań rośnie zbyt wolno i w tym tempie dopiero za 20 lat powinna zrównać się z liczbą inwestujących mężczyzn. Resort Skarbu Państwa chce, by stało się to szybciej, dlatego organizuje warsztaty z zakresu inwestowania. Panie już teraz stanowią 30 proc. reprezentantów Skarbu Państwa w radach nadzorczych spółek giełdowych.
2015-06-03 | 09:00
Fundusze inwestycyjne
Rekordowe napływy do TFI ciągną w górę krajowe indeksy. Polskim akcjom sprzyja także hossa na światowych rynkach
Do krajowych funduszy akcji od początku roku napłynęło ponad 3,6 miliarda złotych. Szeroki strumień nowych środków wspiera krajowy parkiet giełdowy. Wysokie poziomy indeksów zawdzięczamy także dobrej koniunkturze na światowych rynkach. Istnieje jednak ryzyko, że wraz ze wzrostem stóp procentowych w USA nastąpi znaczy odpływ kapitału z Polski.
2015-06-03 | 08:00
Obligacje
S.Masalski: Dwucyfrowe oprocentowanie obligacji korporacyjnych powinno być czerwonym światłem dla inwestorów
Wzrost polskiego PKB w I kwartale bieżącego roku wyniósł 3,6 proc. Odczyt sygnalizuje wyraźne ożywienie w krajowej gospodarce, a to stwarza dogodny moment do kupna obligacji korporacyjnych. Korzystna koniunktura zmniejsza bowiem poziom ryzyka transakcyjnego i zwiększa perspektywy firm. Zbyt wysoka rentowność długu powinna jednak być dla inwestorów wyraźnym sygnałem ostrzegawczy.