Giełda
2016-08-19 | 06:50
Giełda
Trudno liczyć na jesienny wysyp debiutów na GPW. Na koniec lipca liczba wycofań przewyższała liczbę nowych spółek
Główny rynek GPW ulega dalszej marginalizacji zapoczątkowanej przez reformę OFE z lat 2011–2014 i wspartej przez zawieruchę polityczną ostatnich kilkunastu miesięcy. Do końca lipca z głównego parkietu polskiej giełdy zniknęło 14 spółek, debiutów było zaś 9. Zdaniem Bartosza Krzesiaka z DM Navigator oprócz ogólnej koniunktury i minorowych nastrojów kroplą, która przelała czarę goryczy, było wprowadzenie nowych obowiązków informacyjnych.
2016-08-19 | 06:40
Rynki zagraniczne
Najbliższy tydzień powinien przynieść dalsze rekordy na Wall Street
Amerykańskie indeksy powróciły do wzrostów, w kilka tygodni uzyskując wysokie jednocyfrowe bądź nawet dwucyfrowe wyniki. Druga po tej z grudnia ub.r. podwyżka stóp uważana jest za mało prawdopodobną już we wrześniu, a przed wystąpieniem szefowej Fed w Jackson Hole i danymi o PKB za II kwartał , które oczekiwane są w przyszły piątek, nie widać na horyzoncie wydarzeń, które mogłyby zagrozić bykom podczas kolejnych kilku sesji. Nowe rekordy za oceanem są więc prawdopodobne.
2016-08-18 | 06:50
Fundusze inwestycyjne
J. Janecki: propozycja w sprawie OFE to za mało by zachęcić inwestorów do powrotu na GPW
Zaproponowane przez wicepremiera Morawieckiego rozwiązanie problemu emerytalnego przez większość ekonomistów przyjmowane jest pozytywnie i z nadzieją na impuls dla polskiej giełdy. Byłoby bowiem zachętą do gromadzenia i inwestowania oszczędności. Jak jednak podkreśla Jarosław Janecki, główny ekonomista Société Générale, na optymizm jest jeszcze za wcześnie, bo nie wiadomo czy, kiedy i w jakiej ostatecznej postaci pomysł ministra rozwoju miałby wejść w życie.
2016-08-17 | 06:52
Fundusze inwestycyjne
DM BOŚ: pracownicze plany kapitałowe dadzą pokaźny zastrzyk polskiemu rynkowi kapitałowemu
Zaproponowany przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego plan reformy emerytalnej polegający na utworzeniu pracowniczych lub indywidualnych planów kapitałowych mógłby wesprzeć polską giełdę – uważa Łukasz Bugaj z Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Reforma miałaby wejść w życie w 2018 r.
2016-08-17 | 06:45
Inwestycje
Wezwanie na akcje Kredyt Inkaso szansą na rozwiązanie konfliktu w spółce. Przyspieszą inwestycje i ekspansja zagraniczna
Liczymy, że poprzez wezwanie funduszu Waterland do sprzedaży akcji Kredyt Inkaso uda się rozwiązać istniejący konflikt w akcjonariacie – ocenia Paweł Szewczyk, prezes spółki. Stabilny inwestor wesprze firmę w realizacji strategii, a większe emisje obligacji pozwolą na zwiększenie inwestycji. Kredyt Inkaso chce również wejść do Serbii i innych krajów bałkańskich i docelowo stać się liderem Europy Środkowo-Wschodniej w zarządzaniu wierzytelnościami.
2016-08-17 | 06:00
Rynki zagraniczne
P. Szulec: uwagę rynków skupia obecnie sytuacja w Turcji, referendum we Włoszech oraz kampania wyborcza w USA
Referendum w Wielkiej Brytanii dotyczące wystąpienia tego kraju z Unii Europejskiej zostało już przyswojone przez rynki. Zdaniem Piotra Szuleca z Pioneer Pekao Investments obecnie uwagę inwestorów skupia sytuacja w Turcji, referendum we Włoszech oraz kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych. Wydarzenia takie trudno przed faktem wycenić, dlatego na parkietach króluje niepewność.
2016-08-12 | 07:10
Waluty
P. Szulec (Pioneer Pekao): Coraz większy wpływ na GPW i złotego będą mieć wydarzenia zagraniczne
Nowa prezydencka propozycja dotycząca kredytów frankowych, oceniany raczej pozytywnie pomysł wicepremiera Morawieckiego na rozwiązanie problemu emerytalnego czy rozstrzygnięcie kwestii podatku od sprzedaży powodują, że inwestorzy przywykli do nowej sytuacji na polskim rynku. Dlatego rola wydarzeń wewnętrznych w podejściu polskich inwestorów powinna maleć, zaś rosnąć powinien wpływ zewnętrznych – uważa Piotr Szulec z Pioneer Pekao Investments. Jednym ze skutków może być dalsze umocnienie złotego.
2016-08-10 | 06:50
Giełda
B. Krzesiak (Navigator CG): W sprawie nowych obowiązków informacyjnych spółek panuje dualizm prawny
3 lipca zaczęły być stosowane nowe przepisy dotyczące obowiązków informacyjnych spółek, określone przez unijne rozporządzenie MAR oraz dyrektywę MAD II. Polski ustawodawca nie przygotował jednak na czas przepisów prawa wdrażających tę ostatnią. MAR, jako rozporządzenie, nie wymaga wdrażania poprzez ustawy i teoretycznie powinno obowiązywać jako prawo nadrzędne, co potwierdził w komunikacie KNF. Jednak zdaniem Bartosza Krzesiaka z Navigator Capital Group, niektóre wciąż obowiązujące zapisy są z rozporządzeniem sprzeczne, a wykładnia może się miejscami zmienić wraz ze zmianą przewodniczącego KNF.
2016-08-09 | 07:00
Fundusze inwestycyjne
Bugaj: Odejście z OFE jako obowiązkowego systemu jest dobrym posunięciem. Nie wpłynie jednak na zwiększenie chęci Polaków do oszczędzania na emeryturę
Odejście od OFE jako obowiązującego systemu byłoby dobrym rozwiązaniem. Jednak pomysł, żeby każdy sam decydował o kierunkach inwestowania swojej składki jest utopijny – ocenia prof. Ryszard Bugaj. Zdaniem eksperta proponowane rozwiązanie przekazania części środków z OFE do III filaru nie wpłynie na zwiększenie chęci oszczędzania Polaków. Zniknięcie z rynku otwartych funduszy w krótkim terminie może doprowadzić do spadku kursów giełdowych.
2016-08-08 | 07:10
Giełda
Wzrosty na WIG20 mogą potrwać nawet do października
Tylko w ciągu ostatniego tygodnia WIG20 wzrósł o 3,7 proc. Oznacza to, że odbił się od poziomu wsparcia, do którego zbliżał się w poprzednim tygodniu, i ma szanse na dalsze wzrosty. Zdaniem głównego analityka Globtrex.com do października indeks może dojść nawet do 2000 pkt. Wiele zależeć będzie od inwestorów w Nowym Jorku.
2016-08-04 | 07:00
Fundusze inwestycyjne
Ł. Bugaj (DM BOŚ): reforma OFE w przedstawionej przez Mateusza Morawieckiego formie byłaby korzystna dla rynku kapitałowego
Przedstawiony przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego projekt reformy Otwartych Funduszy Emerytalnych przewiduje likwidację drugiego filara oszczędzania na emeryturę i zakłada przekazanie większości środków do pierwszego oraz trzeciego. Zdaniem Łukasza Bugaja z DM BOŚ jego realizacja w takiej formie byłaby korzystna dla rynku kapitałowego.
2016-08-02 | 06:55
Obligacje
Wprowadzenie przez Ministerstwo Rozwoju zmian dotyczących OFE może dać polskiej giełdzie impuls do wzrostów
Zaproponowane przez ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego zastąpienie OFE przez konta emerytalne oraz Fundusz Rezerwy Demograficznej teoretycznie mogą dać impuls do wzrostów polskiej giełdzie. Mają bowiem oznaczać inwestycje w akcje i obligacje korporacyjne. Plan wicepremiera obarczony jest jednak ryzykiem, czy kolejne miliardy złotych nie znikną w dziurze budżetowej.
2016-08-02 | 06:40
Przemysł
GoTFI: do inwestycji w akcje i obligacje spółek trzeba podchodzić selektywnie
Na obligacjach spółek można zarobić, ale trzeba starannie dobierać spółki do portfela i czuwać nad przebiegiem inwestycji. Jeszcze bardziej ryzykownym wyborem są akcje. Zdaniem prezes GoTFI w każdym przypadku należy unikać walorów banków, dobrym wyborem mogą natomiast być papiery firm budowlanych lub eksportowych, pod warunkiem że nie są już bardzo drogie.
2016-07-25 | 07:00
Giełda
Polska giełda nie najgorzej wypada na tle europejskich indeksów. Problemem są duże spółki
Choć rekordy na Wall Street padają niemal codziennie, a WIG20 od swoich szczytów sprzed 9 lat odległy jest o ponad połowę, polscy inwestorzy wcale nie są skazani na straty. Jak przekonuje Łukasz Bugaj z DM BOŚ, europejskie indeksy również daleko odeszły od swoich najlepszych osiągnięć, a niektóre indeksy na GPW radzą sobie całkiem nieźle. Problemem są blue chipy.
2016-07-25 | 06:20
Obligacje
Archicom w dobrej kondycji finansowej. W przyszłym roku spółka przekaże klientom o 20 proc. więcej mieszkań niż w roku bieżącym
Sytuacja Grupy Archicom, największej spółki deweloperskiej w stolicy Dolnego Śląska, jest bardzo dobra. Przedsiębiorstwo nie ma prawie zadłużenia, a ubiegłoroczny zysk był o około 14 proc. wyższy niż w 2014 roku. W przyszłym roku firma planuje oddanie do użytku od 750 do 800 mieszkań, to o przeszło jedną piątą więcej niż w br.