Wszystkie newsy
2014-09-02 | 06:35
Bankowość
Niskie stopy odbierają zyski z lokat. Bardziej opłacalne inwestycje w akcje
Inwestorzy, którzy przez ostatnie lata trzymali oszczędności w bezpiecznych inwestycjach, zaczynają na nich tracić. Dlatego eksperci radzą, by przenieść części kapitału w akcje. Zbyt duże zaangażowanie na giełdzie może jednak sporo kosztować – w warunkach długotrwałej deflacji zyski firm spadają, a co za tym idzie, ich giełdowa wycena również nie jest pewna. Zdaniem prezesa Noble Funds TFI sensowny udział akcji w portfelu to 40-50 proc.
2014-09-01 | 09:58
Rynki zagraniczne
S&P 500 balansuje na granicy 2000 pkt. Agresja Rosji na Ukrainę wstrzymuje wyraźniejsze wzrosty
Od apogeum kryzysu na początku 2009 r. amerykański indeks 500 największych spółek urósł blisko trzykrotnie. Kupujący akcje zdołali utrzymać jego kurs powyżej 2000 pkt. jedynie przez 2 dni i dopiero w piątek ponownie dźwignęli notowania powyżej tej granicy. Choć fundamenty gospodarki USA są dobre, to sygnałem do wyprzedaży było wkroczenie rosyjskiej armii na Ukrainę. Ponadto część analityków uważa, że spółki z S&P 500 są już zbyt drogie, a ich wycena została podbita przez luźną politykę monetarną Fed.
2014-09-01 | 09:00
Rynki zagraniczne
Coraz niższe notowania spółek informatycznych na GPW
Spółki IT na polskiej giełdzie są tańsze niż największe firmy, które grupuje WIG30 oraz WIG50. W stosunku do listopada 2013 r. WIG-informatyka stracił blisko 13 proc., przede wszystkim z powodu marginalizacji OFE oraz konfliktu na Ukrainie – ocenia Marcin Majewski z Augeo Ventures.
2014-09-01 | 08:39:59
Energetyka
Lotos stawia węglowodory i rozwój rafinerii w Gdańsku
W najbliższych latach Grupa Lotos skupi się na poszukiwaniu węglowodorów, jednocześnie będzie zwiększać moce przerobowe rafinerii w Gdańsku. Dzięki pełnemu wykorzystaniu instalacji opóźnionego koksowania firma chce zintensyfikować efektywność przetwórczą. Ma to przynieść dodatkowe 10 proc. produkcji oleju napędowego i ograniczyć ilość produktu ubocznego rafinacji, jakim jest olej opałowy, sprzedawany z marżą ujemną.
2014-09-01 | 07:10
Bankowość
M. Klimczak (prezes BOŚ): Skupiamy się na tworzeniu produktów bankowych związanych z rynkiem odnawialnych źródeł energii. Ma on duży potencjał wzrostu
Bank Ochrony Środowiska zwiększa sprzedaż proekologicznych kredytów, które stanowią już niemal jedną czwartą wszystkich udzielonych. W ostatnim roku ich saldo wzrosło o 23 proc., ale duże publiczne wsparcie inwestycji w OZE i efektywność energetyczną ma mieć miejsce dopiero od początku 2016 r.
2014-09-01 | 06:50
Energetyka
Trwają prace nad polityką energetyczną kraju do 2050 roku. Polska wciąż będzie bazować na węglu
Do dziś można zgłaszać uwagi w ramach wstępnych konsultacji społecznych „Polityki energetycznej Polski do 2050 roku”. Przygotowany przez zespół ekspertów na zlecenie resortu gospodarki dokument zakłada, że miks energetyczny będzie w dalszym ciągu w większości oparty na węglu.
2014-09-01 | 06:40
Budownictwo
Echo Investment: Dobra passa na rynku mieszkań. Cenami rządzi program Mieszkanie dla Młodych
Mieszkania dobrze sprzedają się już od ponad roku. Poprawę na rynku odczuwają deweloperzy, którzy oddają do sprzedaży coraz więcej lokali. Na poziom cen popularnych mniejszych mieszkań widoczny wpływ mają poziomy ustalone w programie Mieszkanie dla Młodych, chociaż są miasta, gdzie z jego powodu ceny wręcz wzrosły. Dużym zainteresowaniem cieszą się też najdroższe apartamenty, czyli ten segment, który najmniej cierpi w czasie kryzysu i pozwala najlepiej zarobić podczas dobrej koniunktury.
2014-08-29 | 10:20
Handel
Przejęte przez należącą do Grupy Pelion firmę CEPD N.V. drogerie Natura wymagają restrukturyzacji, ale akwizycja może przynieść obu stronom korzyści
Największym wyzwaniem dla CEPD po przejęciu właściciela drogerii Natura będzie zwiększenie sprzedaży – ocenia analityczka DM BOŚ, Sylwia Jaśkiewicz. Efekty będzie widać dopiero za 2-3 lata, choć już teraz można podsumować, że dzięki przejęciu Pelion dywersyfikuje działalność poza regulowany rynek apteczny.
2014-08-29 | 10:00
Przemysł
P. Tokarczuk (KGHM): Zarządzanie długiem z centrali obniży jego koszty o 250 mln zł w ciągu 5 lat
KGHM centralizuje odpowiedzialność za finansowanie zewnętrzne na poziomie spółki matki. Celem jest obniżka kosztów zadłużenia oraz poprawa kontroli przepływów w całej grupie kapitałowej. Dzięki tej zmianie inwestorzy będą mogli łatwiej śledzić wskaźniki zadłużenia KGHM na poziomie skonsolidowanym.
2014-08-29 | 09:20
Przemysł
D. Mańko (Grupa Kęty): Nie dostrzegamy sygnałów spowolnienia w polskiej gospodarce. Przybywa nowych zamówień
Grupa Kęty prognozuje, że ewentualne spowolnienie w polskiej gospodarce będzie niewielkie i nie zaszkodzi wynikom spółki w drugim półroczu. W sierpniu spółka podwyższyła prognozy i obecnie pracuje nad strategią, w której jednym z założeń będzie regularne wypłacanie dywidendy i rozwój organiczny.
2014-08-29 | 06:50
Giełda
A. Klesyk (PZU): W listopadzie nowa strategia. Spółka będzie rozwijać biznes medyczny
W listopadzie PZU przedstawi nową strategię do 2020 r. Już teraz wiadomo, że spółka będzie w dalszym ciągu szukała okazji do przejęć na polskim rynku ochrony zdrowia, w tym kupna szpitali. Według prezesa PZU Andrzeja Klesyka wysokie zyski w pierwszym półroczu dają duży komfort w planowaniu rozwoju, problemem są jednak regulacje, które hamują rozwój prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych.
2014-08-29 | 06:40
Handel
G. Maliszewski (Bank Millennium): Polska gospodarka urośnie w 2014 r. o 3,4 proc. Na razie nie ma powodów do zmiany prognoz
Główny Urząd Statystyczny podał, że wzrost PKB w II kwartale wyniósł 3,3 proc. Pojawiają się obawy dotyczące koniunktury w III i IV kwartale, kiedy będzie już widoczny negatywny wpływ sankcji ze strony Rosji. Ekonomiści Banku Millennium spodziewają się jednak niezmiennie wzrostu PKB na poziomie 3,4 proc. w całym 2014 r.
2014-08-29 | 06:35
Gospodarka
Rośnie konsumpcja w Chinach. To szansa dla europejskich eksporterów, także z Polski
W II kwartale wzrost gospodarczy Chin wyniósł 7,5 proc. Tak szybko rosnąca gospodarka to ogromna szansa dla krajowych eksporterów na nowy, gigantyczny rynek zbytu. Na sukces w Chinach nie mają jednak co liczyć firmy, których właściciele zlekceważą zagrożenia wynikające z odmienności kulturowej i stylu prowadzenia biznesu.
2014-08-28 | 10:00
Handel
Debiut Alibaby może być największy na świecie. Spółka jest bardziej atrakcyjna niż Facebook
16 września na Wall Street ma zadebiutować Alibaba, czyli chiński odpowiednik eBaya. Analitycy szacują, że może to być największe IPO w historii, gdyż spółka ma szansę zebrać nawet 26 mld dolarów. Alibaba chce przyciągnąć kapitał 80-proc. udziałem w szybko rosnącym rynku e-handlu, który korzysta na bogacącej się klasie średniej w Chinach. Równocześnie to znacznie mniej ryzykowna inwestycja niż ostatnie głośne i tej miary IPO za oceanem, czyli Facebook.
2014-08-28 | 09:00
Energetyka
Dzięki restrukturyzacji Enea do końca roku zaoszczędzi 189 mln zł
Skonsolidowany zysk netto Enei w drugim kwartale 2014 r. był niemal o połowę wyższy, niż prognozowali analitycy. Energetyczna Grupa tworzy teraz centrum usług wspólnych i koncentruje się na działalności podstawowej, co łącznie ma przynieść 189 mln zł oszczędności do końca roku. Kontrola kosztów jest potrzebna, ponieważ realizacja strategii inwestycyjnej do 2020 r. spowoduje wzrost zadłużenia do 3-krotności zysku EBITDA.