Wszystkie newsy
2016-03-01 | 06:50
Inwestycje
Rząd chce wypowiedzenia dwustronnych umów o wspieraniu i ochronie inwestycji z krajami UE. Według MSP to archaiczny mechanizm
Ministerstwo Skarbu Państwa chce zrewidować zawarte z innymi państwami Unii umowy typu BIT (Bilateral Investment Treaty). Zdaniem rządu są one przestarzałe, już niepotrzebne i zakłócają równowagę między polskimi a zagranicznymi inwestorami. Do takiego rozwiązania namawia zresztą sama Unia Europejska, a zobowiązanie do ich wygaszenia Ministerstwo Gospodarki podpisało już w 2011 roku. Pomysł popierają też ekonomiści.
2016-03-01 | 06:40
Konsument
Ponad 30 tys. odbiorców zmieniło sprzedawcę gazu. Liberalizacja rynku będzie postępować, a to oznacza niższe ceny
W latach 2011–2015 sprzedawcę gazu zmieniło 30 749 odbiorców. Tylko w ubiegłym roku odnotowano ok. 23 tys. takich migracji. To oznacza, że liberalizacja rynku postępuje, a wraz z nią pojawiają się bardziej atrakcyjne i elastyczne oferty oraz niższe ceny. Do końca tego roku liczba zmian może sięgnąć nawet 100 tys. – oceniają eksperci Hermes Energy Group SA.
2016-03-01 | 06:30
Fundusze inwestycyjne
Fundusz Erne Ventures będzie się skupiał na sekorze gier komputerowych i komercjalizacji badań naukowych
Mający w swoim portfolio obecnie siedem spółek fundusz kapitałowy Erne Ventures zamierza kontynuować inwestycje w spółki produkujące gry komputerowe. Dwie z nich chce w tym roku wprowadzić na NewConnect. Sam fundusz nie wyklucza przejścia na rynek główny warszawskiej giełdy. Chce też nadal inwestować w projekty naukowe, które znajdują zastosowanie w biznesie.
2016-03-01 | 06:00
Bankowość
Prawdopodobieństwo obniżenia stóp na marcowym posiedzeniu RPP jest niewielkie
Choć przed rozpoczęciem wymiany członków Rady Polityki Pieniężnej rynek spodziewał się obniżki stóp procentowych nawet w I kwartale roku, to perspektywa takiego ruchu oddala się w czasie. Z wypowiedzi nowo wybranych członków RPP trudno wyczytać skłonność do szybkiego luzowania polityki pieniężnej.
2016-02-29 | 07:00
Telekomunikacja
Netia przygotowuje zmianę strategii. Skupi się na dwóch dużych projektach
Telekomunikacyjna Netia, która odnotowała w ubiegłym roku gorsze wyniki od tych z 2014 r., pracuje nad korektą strategii, która ma zostać przedstawiona rynkowi w ciągu kilku tygodni. Jak zapewnia prezes Tomasz Szopa, spółka skupi się na automatyzacji procesów w firmie oraz udoskonaleniu obsługi klientów w tych regionach, w których ma rozbudowaną infrastrukturę.
2016-02-29 | 06:50
Handel
Ameryka Południowa to coraz ważniejszy partner gospodarczy Polski. Handel wzmocnić mogą wsparcie rządu i większa promocja polskich produktów
Rosną obroty handlowe Polski z krajami Ameryki Łacińskiej i Karaibami. Szacuje się, że wynoszą 6,5 mld dol. We współpracy z niektórymi z nich notowany jest dynamiczny wzrost. Co więcej, państwa tego regionu są po krajach byłego ZSRR najczęściej wskazywanym przez polskie firmy kierunkiem ekspansji. Zdaniem ekspertów potrzebne jest jednak wsparcie rządu, które ułatwi polskim przedsiębiorcom wejście na rynek. Region ten jest perspektywiczny także dla importerów. Potrzebne jest jednak ograniczenie obciążeń celnych.
2016-02-29 | 06:50
Konsument
Rośnie udział telefonów na abonament. W Play korzysta z niego już połowa z ponad 14 mln użytkowników sieci
Już co drugi z ponad 14 mln użytkowników sieci Play korzysta z oferty abonamentowej. Prezes firmy przewiduje dalszy wzrost udziału tej grupy klientów. Na koniec ubiegłego roku Play miał już ponad jedną czwartą całego polskiego rynku. W tym roku operator skupi się na inwestycjach związanych z budową stacji LTE.
2016-02-29 | 06:45
Gospodarka
Nieterminowe płatności główną przyczyną upadłości firm. Problemem jest niewłaściwa weryfikacja przyszłych kontrahentów
Główną przyczyną niewypłacalności firm jest nieterminowe spłacanie faktur przez ich klientów. W najlepszym wypadku brak należnych pieniędzy na rachunku ogranicza ich możliwości inwestycyjne, w najgorszym same stają się dłużnikami.
2016-02-29 | 06:45
Waluty
Brytyjska waluta może być dobrą okazją inwestycyjną. Po referendum w sprawie brexitu funt może się umacniać
Brytyjski funt, który od kilku miesięcy osłabia się do głównych walut, a także do złotego, może zacząć zyskiwać na wartości po 23 czerwca, o ile referendum w sprawie pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej zakończy się zwycięstwem zwolenników wspólnoty. Złoty z kolei w najbliższych dniach może trochę stracić na wartości.
2016-02-29 | 06:00
Bankowość
Upadek Deutsche Banku jest mało prawdopodobny
Mimo bardzo złych wyników Deutsche Banku za 2015 rok nie należy się obawiać jego upadku. Na straty złożyły się głównie kary sądowe, a sam bank przechodzi restrukturyzację. By odzyskać zaufanie rynku, zarząd zdecydował się na niewypłacanie sobie premii rocznej i zmniejszenie przeznaczonego na ten cel budżetu dla innych pracowników. Zapowiedział też wcześniejszy wykup obligacji, na co giełdy zareagowały wzrostami.
2016-02-26 | 07:05
Bankowość
Prof. J. Osiatyński: Być może RPP powinna pomyśleć o zmianie nastawienia w polityce pieniężnej. Dalsze obniżanie stóp jest niewskazane
Pomimo przedłużającej się deflacji Rada Polityki Pieniężnej nie powinna dalej obniżać stóp procentowych uważa – prof. Jerzy Osiatyński, członek RPP. Jedną z przyczyn jest fakt, że to nie brak dostępu do kredytów hamuje inwestycje firm. Drugą jest troska o stabilność i tak obciążonego już systemu bankowego.
2016-02-26 | 07:00
Bankowość
Rosnąca niechęć do podejmowania ryzyka wspiera notowania złota. Cena kruszcu jest obecnie najwyższa od 12 miesięcy
Od początku roku złoto zanotowało przeszło 15-procentowy wzrost. Jego cena jest obecnie najwyższa od 12 miesięcy. Inwestorzy za jedną uncję płacą ponad 1237 dol. Notowania złota wspiera wzrost awersji do ryzyka na rynkach finansowych – głównie w sektorze bankowym. Zarząd niemieckiego Deutsche Banku poinformował, że w zeszłym roku jego strata wyniosła prawie 7 mld euro. Rynki boją się, że problemy banku przełożą się na inne instytucje i szukają bezpiecznych przystani. Jedną z nich jest złoto.
2016-02-26 | 06:55
Firma
PZL-Świdnik liczy na unieważnienie przetargu na śmigłowce. Druga rozprawa sądowa w marcu
Liczne błędy proceduralne i naruszenia ustawy offsetowej sprawiają, że przetarg na wielozadaniowe śmigłowce powinien zostać unieważniony – podkreślają przedstawiciele PZL-Świdnik. Na drugą połowę marca zapowiadana jest kolejna rozprawa w tej sprawie, ale polski producent śmigłowców liczy na to, że rozstrzygnięcia dokona sam MON. Tym bardziej że przeciągająca się sprawa może w konsekwencji dużo kosztować budżet państwa.
2016-02-26 | 06:50
Firma
Cyberprzestępcy szukają nowych punktów ataku na firmy. W dużym przedsiębiorstwie może być ich nawet dwieście
Cyberprzestępcy nieustannie doskonaloną swoje umiejętności. Wraz z rozwojem technologicznym przybywa też obszarów, które można wykorzystać do ataku na organizację. W dużym przedsiębiorstwie potencjalnych miejsc jest 150–200 – wynika z wyliczeń Deloitte. Żeby ograniczać zagrożenie, kluczowe jest poznanie tych punktów i rozwój systemów zabezpieczających.
2016-02-26 | 06:45
Przemysł
Zortrax szykuje się do giełdowego debiutu. Przychody spółki wzrosły w ubiegłym roku trzykrotnie
Olsztyńska spółka Zortrax, zajmująca się technologią druku 3D dla biznesu, zamierza zadebiutować na warszawskiej giełdzie w II lub III kwartale 2016 roku. W ubiegłym roku producent sprzedał 5,5 tys. urządzeń, głównie swojego flagowego produktu, czyli drukarki M200. Jak podkreśla prezes spółki, oznacza to potrojenie przychodów.