Mówi: | Andrew Miskin |
Funkcja: | Deputy President |
Firma: | Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA |
Dobre perspektywy dla studentów rachunkowości zarządczej. Coraz więcej ofert pracy i wysokie zarobki
W ciągu ostatnich czterech lat podwoiła się liczba studentów rachunkowości zarządczej w Instytucie CIMA. Zainteresowanie tym kierunkiem rośnie, bo i perspektywy dla tej branży są coraz lepsze. Wzrasta także zapotrzebowanie na specjalistów, którzy dzięki analizie danych z firmy i jej otoczenia potrafią wspierać zarządy w podejmowaniu decyzji. Te zaś doceniają ich pracę, oferując wyższe zarobki.
– Nigdy nie było lepszych czasów niż obecne, jeśli chodzi o pracę w rachunkowości zarządczej – przekonuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Andrew Miskin, Deputy President w Instytucie Rachunkowości Zarządczej CIMA. – Firmy na całym świecie zmagają się z niedoborem materiałów, kadry. Rachunkowość zarządcza właśnie z tym pomaga sobie radzić.
Specjaliści w dziedzinie rachunkowości zarządczej dzięki analizie wyników firmy i jej otoczenia pomagają zarządom podejmować lepsze decyzje oraz rozumieć ich konsekwencje. Wskazują również, jakie decyzje będą wspierać rozwój zarówno całych organizacji, jak i jej pracowników.
– Rozumiemy, w jaki sposób tworzona jest wartość firmy, jakie są koszty i jesteśmy w stanie pogodzić to w taki sposób, by pomóc przedsiębiorstwom osiągnąć sukces – twierdzi Andrew Miskin.
Na skutek coraz większej popularności rachunkowości zarządczej w ciągu ostatnich kilku lat podwoiła się liczba studentów uczących się tego zagadnienia w Instytucie CIMA.
– Mamy teraz ponad 227 tysięcy studentów i członków na całym świecie – twierdzi Andrew Miskin. – Rachunkowość zarządcza wymaga wiedzy w zakresie finansów. To podstawa. Potrzebne są również zdolności przywódcze, umiejętność pracy z ludźmi i komunikatywność. Dzięki takim kompetencjom rachunkowość zarządcza może wywierać wpływ na organizacje i pomagać w podejmowaniu lepszych decyzji.
Specjaliści z dyplomem CIMA pracują w sektorze publicznym, prywatnym oraz non-profit. Instytut współpracuje z pracodawcami, tworząc raporty i badania, a także aktualizując program nauczania tak, aby CIMA była instytucją „pierwszego wyboru” podczas rekrutacji liderów biznesu w dziedzinie finansów.
– Bardzo trudno określić poziom wynagrodzenia takich specjalistów, bo to zależy od poszczególnych organizacji – mówi Andrew Miskin. – Na podstawie ankiet porównawczych wnioskujemy, że w Polsce miesięczna pensja takiego specjalisty to około 10 tys. zł. Badania pokazują również, że otrzymują oni średnio o około 80 proc. większe wynagrodzenie niż osoby bez dyplomu CIMA. Warto więc zdobywać kwalifikacje w tej dziedzinie.
Założony w 1919 roku Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants) jest największą organizacją zrzeszającą specjalistów w zakresie rachunkowości zarządczej, liczącą ponad 227 tys. członków i studentów w 179 krajach.
Czytaj także
- 2025-04-09: Wzrost wydatków na obronność ma być priorytetem nowego wieloletniego budżetu UE. Nie będzie jednak cięć w polityce spójności
- 2025-03-28: Trzy czwarte Zetek chce pracować na etacie. Elastyczny czas pracy nie jest dla nich istotny
- 2025-04-11: Klaudia Zioberczyk: Święta wiążą się z tym, że się kupuje masę ubrań i jedzenia. Ja w tym roku postawię na minimalizm
- 2025-03-26: Patricia Kazadi: To będzie bardzo pracowita wiosna. Pracuję nad własną muzyką
- 2025-04-01: Małgorzata Potocka: Jestem absolutnie oddana mojemu teatrowi. Jak się robi teatr z pasji, to nie trzeba odpoczywać
- 2025-03-11: Konkurencyjność przemysłu priorytetem dla Europy. Konieczne jest zwiększenie poziomu inwestycji firm w innowacje
- 2025-02-27: Malwina Wędzikowska: W dżungli przez miesiąc rewidowałam swoje życie. Przehulałam dużo czasu na toksycznych ludzi
- 2025-03-26: Brak różnorodności szkodzi firmom. Nowa dyrektywa może je skłonić do zmiany podejścia
- 2025-02-10: Dwie trzecie polskich przedsiębiorców znalazło się na celowniku cyberoszustów. Niewielki odsetek zgłasza to do odpowiednich służb
- 2025-02-11: Daniel Olbrychski: Praca mnie konserwuje, gdybym nie grał, tobym się błyskawicznie zestarzał. Walczę, żeby widzowie nie dostrzegali na scenie mojej osiemdziesiątki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Nowe technologie podstawą w reformowaniu administracji. Będą też kluczowe w procesie deregulacji
Nowoczesne technologie są katalizatorem wszelkich zmian, także w zakresie deregulacji. Coraz więcej państw, korzystając z dostępności innowacyjnych rozwiązań, reformuje administrację. W Polsce przejawem rewolucji technologicznej może być wprowadzenie e-Doręczeń czy polski model językowy PLLuM, który zautomatyzuje przetwarzanie dokumentów. Fundamentem we wdrażaniu nowych technologii powinno być cyberbezpieczeństwo.
Konsument
Nawet połowa ekodeklaracji w reklamach może być nieprawdziwa. Wkrótce konsumenci będą lepiej chronieni przed greenwashingiem

Nawet 80 proc. sklepów internetowych, stron internetowych i reklam zawiera informacje o wpływie produktów na środowisko – wynika z danych KE. Jednocześnie, jak pokazują badania UE, ponad połowa deklaracji środowiskowych jest niepełnych albo wprowadzających w błąd, co może stanowić przykład greenwashingu – praktyki polegającej na tworzeniu fałszywego wizerunku ekologicznego. Aby ograniczyć to zjawisko, konieczne jest wprowadzenie i skuteczne egzekwowanie przepisów, nie tylko na poziomie krajowym, ale i unijnym. Takie narzędzia pojawią się najpewniej już w przyszłym roku.
Farmacja
Trwa kontrola szczepień dzieci. Rodzice uchylający się od tego obowiązku muszą się liczyć z karami

Kontrola kart uodpornienia, czyli kontrola szczepień przeciw 13 chorobom zakaźnym, rozpoczęła się 1 kwietnia. Główny Inspektor Sanitarny chce poznać szczegółowe statystyki szczepień dzieci w Polsce, od urodzenia do 19. roku życia. Rodzice, którzy uchylają się od tego obowiązku, muszą się liczyć z postępowaniami i karami.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.