Mówi: | Dariusz Formela |
Funkcja: | prezes zarządu |
Firma: | Polski Koncern Mięsny Duda |
PKM Duda inwestuje w rozwój. Planów strategicznych spółki nie zmieniają niskie ceny mięsa na rynku
Ceny wieprzowiny są coraz niższe, ale Polski Koncern Mięsny Duda inwestuje w rozwój. W Polsce rośnie bowiem sprzedaż mięsa. Duda szykuje się więc do kolejnych przejęć firm z branży, tworzenia nowych hurtowni oraz zwiększania własnej hodowli trzody chlewnej. Wzrostu cen nie spodziewa się jednak wcześniej niż w drugiej połowie 2016 roku.
Polski Koncern Mięsny Duda, który na początku września poinformował o kupnie za ponad 28 mln zł spółki Agro Provimi z Bieganowa, zapowiada, że dzięki transakcji zamierza m.in. zwiększyć produkcje tucznika i warchlaka o 25 proc.
– Przejęliśmy 670 ha ziemi własnej, 1,5 tys. ziemi dzierżawionej, w związku z tym zwiększamy ten potencjał w dwóch obszarach: po pierwsze ziemia, a po drugie trzoda chlewna – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Dariusz Formela, prezes zarządu Polskiego Koncernu Mięsnego Duda. – Oczywiście niebagatelną rzeczą z naszego punktu widzenia jest kwestia lokalizacji, gdzie możemy się rozwijać, i liczymy, że Bieganów będzie takim miejscem, gdzie będziemy mogli zainwestować i rozwinąć fermy zarodowe.
Prezes PKM Duda zwraca uwagę na to, że firma funkcjonuje w kilku segmentach. Zgodnie z najnowszą strategią na lata 2015–2019 wszystkie one mają być rozwijane równolegle.
– Każdy z tych segmentów musi być rozwijany w sposób zrównoważony, mówimy o polach, trzodzie chlewnej, mówimy o ubojniach, w których zwiększymy uboje o 25 proc., mówimy o rozwoju terytorialnym handlu dystrybucyjnego, czyli budowie hurtowni, których mamy dzisiaj kilka. Musimy w ciągu najbliższych 3–5 lat zwiększyć stan posiadania o kolejne 5 do 6 hurtowni.
Firma trzyma się swej strategii rozwoju, mimo że ceny mięsa w Polsce od kilku lat spadają i nie wydaje się, by ta tendencja miała szybko ulec zmianie. Wskazują na to analizy Komisji Europejskiej.
– Te ceny będą zbliżone do tych z 2015 roku, a przypomnę, że w 2015 roku ma ceny niższe niż 2014, 2013 i 2012 rok – mówi Dariusz Formela. – W związku z tym wydaje się, że jeszcze w 2016 roku, przynajmniej w jego pierwszej połowie, będziemy ten dołek testować. Druga połowa powinna być lepsza, ona na pewno jest lepsza dla warchlaków, gorsza dla tuczników.
Mimo deklaracji o rozwoju wszystkich segmentów działalności Polski Koncern Mięsny Duda bardzo dużą wagę przykłada do kwestii sprzedaży. Gdy ceny spadają, zyski zapewnić może rosnący obrót, a jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w 2014 roku Polacy kupili o 1,4 proc. więcej mięsa niż rok wcześniej. Co więcej, wieprzowina zaczęła odzyskiwać rynek: w 2014 r. jej spożycie wyniosło 38,5 kg na mieszkańca Polski wobec 35,5 kg w 2013 r. W tym roku ma ona osiągnąć poziom 39,5 kg. By na tym skorzystać, PKM Duda zapowiada inwestycje w nowe hurtownie.
– Będą kolejne, prowadzimy rozmowy i na poziomie potencjalnych przejęć, i na poziomie lokalizacji – deklaruje prezes Dariusz Formela z Polskiego Koncernu Mięsnego Duda. – Mamy kilka własnych działek w Polsce i chcielibyśmy wykorzystać je do wybudowania tam hurtowni bądź zmodernizowania istniejących już budynków.
Czytaj także
- 2024-11-20: Średnio co trzy dni zamykana jest w Polsce księgarnia. Branża apeluje o regulacje porządkujące rynek
- 2024-11-08: Spadek sprzedaży detalicznej może się okazać tymczasowy. Konsumenci dalej są skłonni do dużych zakupów
- 2024-11-05: Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
- 2024-11-04: Resort rolnictwa chce uporządkować kwestię dzierżawy rolniczej. Dzierżawcy mają zyskać dostęp do unijnych dopłat
- 2024-11-19: Rozwój rolnictwa kluczowy dla przetrwania Ukrainy. Odpowiada ono za ponad 60 proc. dochodów z eksportu
- 2024-11-07: Eksport produktów spożywczych z Polski spowalnia. Producentom coraz trudniej konkurować niższą ceną
- 2024-11-04: Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat
- 2024-10-29: Technologia wirtualnych bliźniaków rewolucjonizuje produkcję w firmach. Pomaga im też ograniczać ślad węglowy produktów
- 2024-11-13: Dekarbonizacja jest wyzwaniem dla firm przemysłowych. Wymaga zmian w całym łańcuchu dostaw
- 2024-10-21: Druga polska prezydencja w Radzie UE okazją na wzmocnienie głosu polskich przedsiębiorców. Teraz ich aktywność w UE jest niewielka