Newsy

Złoty jesienią może osłabić się do głównych walut o 20 groszy. Wskazują na to spodziewany wynik wyborów i analiza techniczna

2015-08-28  |  08:00

Na walutowym rynku w Polsce inwestorzy szykują się do wyborów parlamentarnych. Z analiz ekonomistów wynika, że obawa przed rządami Prawa i Sprawiedliwości może znacząco osłabić polską walutę. Jesienią możemy płacić za dolara niemal 4 zł, a za euro nawet 4,4 zł. Przysłuży się temu także sytuacja międzynarodowa, a analiza techniczna potwierdza te poziomy.

Na złotego oczywiście oddziaływać będą takie wydarzenia, jak decyzje głównych banków światowych, przede wszystkim Rezerwy Federalnej mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Sławomir Dębowski, główny analityk Globtrex.com. Natomiast co do polskiej rzeczywistości, to oczywiście znaczenie będą mieć wybory parlamentarne, które odbędą się na jesieni. Oczywiście PiS ma dużą przewagę nad Platformą Obywatelską i wygląda na to, że będziemy mieli na jesieni przejęcie władzy i tego się inwestorzy obawiają. Myślę, że poziom 4,40 na euro/złotym, czy poziom 3,97 na dolarze do złotego mogą być w ciągu tych kilku miesięcy do osiągnięcia.

Jak mówi, z analizy technicznej wynika, że w dłuższej perspektywie dolar może się znacząco wzmocnić w relacji do euro. Można oczekiwać nawet kursu około 1,0450, który był tegorocznym minimum. A to automatycznie będzie sprzyjało osłabianiu się polskiej waluty. Spadki mogą też dotknąć giełdy. Już wydarzenia po wyborach prezydenckich pokazały, że polski rynek jest wrażliwy na tego typu zmiany.

W kwestii korelacji pomiędzy polskim rynkiem a rynkami zagranicznymi, w tym np. DAX-em czy rynkami amerykańskimi, to widać wyraźnie, że sytuacja na krajowym rynku, głównie polityczna, spowodowała w ciągu ostatnich kilku miesięcy właśnie po wyborach prezydenckich bardzo duże spadki na polskim rynku zwraca uwagę Sławomir Dębowski z Globtrex.com. – Wydaje się, że jeżeli mielibyśmy do czynienia ze scenariuszem optymistycznym w Stanach, to jeszcze w 2016 roku indeksy wróciłyby na szczyt z tego roku, a na naszym rynku moglibyśmy zobaczyć jakieś odbicie. Natomiast obawiam się, że jeśli przyjdzie zmiana władzy na jesieni, to przeważą obawy o to, że coś się będzie działo w różnych sektorach gospodarki i to może spowodować spadki. Głównym sektorem, który może oberwać, jest sektor bankowy.

W skali globalnej dla inwestorów walutowych najważniejsze są dwie, częściowo powiązane ze sobą kwestie: przyszłość chińskiej gospodarki i chińskiej giełdy oraz termin decyzji Fed o podwyżce stóp procentowych.

– Sytuacja na rynku walutowym głównie jest postrzegana pod kątem tego, co się może wydarzyć we wrześniu odnośnie do podniesienia stóp procentowych przez Fed mówi Dębowski. – Jeszcze do niedawna szanse na jesienną podwyżkę stóp procentowych były dosyć duże, można powiedzieć 50/50. Natomiast obecnie rynek wycenia jej szanse tylko na około 20 proc. Pogorszenie sytuacji na rynku chińskim skutkuje tym, że Fed będzie bardzo ostrożny na najbliższym posiedzeniu i prawdopodobnie wyśle bardzo czytelny sygnał w stronę rynków, że stopy procentowe mogą zostać podniesione w grudniu, a może nawet dopiero w 2016 roku.

W praktyce oznacza to, że wzajemny kurs dwóch najważniejszych walut świata w dalszej perspektywie czekać mogą spore zmiany.

Euro/dolar dotarł ostatnio do bardzo wysokiego pułapu 1,17 przypomina Sławomir Dębowski. – Około 1,18 jest dosyć ładny, techniczny opór wynikający ze zniesienia silnej fali spadkowej ze szczytu z ubiegłego roku z poziomu 1,40. W dalszej perspektywie spodziewałbym się tego, że na euro/dolarze dojdzie do przesilenia i możemy mieć spadki, co oczywiście będzie miało bardzo duże przełożenie np. na kurs dolara do złotego.  

Czytaj także