Mówi: | Maciej Król |
Funkcja: | prezes zarządu |
Firma: | Xcity Investment |
Xcity Investment planuje budowę 18 obiektów handlowych, biurowych i mieszkaniowych. Siedem innych już powstaje
Polskie koleje wraz z inwestorami szykują się do przebudowy kilkunastu nieruchomości PKP w największych polskich miastach. Siedem inwestycji już trwa, a 18 jest na etapie przygotowań. Powstaną tam m.in. zintegrowane z dworcami centra handlowe, biurowce oraz mieszkania.
PKP chce zarobić na posiadanych hektarach gruntów oraz dziesiątkach budynków, które często mają bardzo atrakcyjną lokalizację. Szuka więc partnerów, którzy podejmą współpracę w formule joint venture, gdzie koleje wnoszą nieruchomość, a wspólnicy stawiają na niej dochodowy obiekt. Powołana przez koleje spółka Xcity Investment jest dziś trakcie realizacji siedmiu projektów. Trwa już budowa Warszawy Zachodniej, a na finiszu są przygotowania do innych inwestycji: Gdynia Międzytorze i Kraków Bosacka, projektów handlowych w Koninie i w Mińsku Mazowieckim oraz projektu w Poznaniu.
– Prowadzimy w tej chwili negocjacje na temat trzech projektów – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Maciej Król, prezes zarządu Xcity Investment. – Jest to m.in. Olsztyn Główny, Warszawa Główna oraz Warszawa Zachodnia III etap. W tej chwili uruchamiamy kolejnych 15 projektów inwestycyjnych, które będą zaprezentowane na rynku w najbliższych tygodniach i są to projekty m.in. w Bielsku-Białej, Skarżysku-Kamiennej, Kłodzku, Kutnie oraz kilka projektów w Warszawie i Katowicach.
W sumie PKP zarządza ponad 100 tys. nieruchomości, które może sprzedać lub wynająć. Są wśród nich zarówno miejsca pod billboardy reklamowe, jaki i wielkie działki lub budynki w centrach miast.
– To są bardzo różne miejsca i bardzo różne miasta, w szczególności ze względu na wielkość, bo mamy tu zarówno mniejsze, jak i większe miejscowości. Natomiast kluczową kwestią jest wykorzystanie potencjału wynikającego m.in. z lokalizacji stacji kolejowych w pobliżu i ruchu komunikacyjnego, który jesteśmy w stanie zapewnić w tym miejscu.
PKP ma nieruchomości pod bardzo różne projekty, zarówno o funkcji mieszkaniowej, jak i biurowej, jednak dominującą funkcją tak w wielkich, jak i małych miastach jest funkcja handlowa. Obecnie Xcity Investment skupia się jednak na centrach miast.
– Analizujemy wszystkie lokalizacje we wszystkich miastach bez względu na ich rozmiar – informuje prezes zarządu Xcity Investment. – One wszystkie są bardzo atrakcyjne. Oczywiście w każdym z tych przypadków jest weryfikowany optymalny sposób wykorzystania, ale wszystkie są przedmiotem zainteresowania inwestorów i staramy się wykorzystać tę okazję.
Atutem wielu nieruchomości PKP jest możliwość zintegrowania realizowanych tam projektów z funkcjonującą komunikacją, i miejską, i kolejową, i drogową. W praktyce zapewniających np. możliwość łatwego i naturalnego pozyskiwania klientów dla funkcjonujących tam sklepów, lokali gastronomicznych czy punktów usługowych.
– W niektórych inwestycjach mamy do czynienia z funkcjami dworcowymi, jakkolwiek to nie dotyczy wszystkich inwestycji – zwraca uwagę prezes Maciej Król z Xcity Investment. – Ale mimo tego staramy się w każdej z inwestycji tworzyć tego typu przestrzeń. Nie ukrywam, że mamy za cel wykorzystywanie potencjału lokalizacji, które znajdują się w centrach miast, co naturalnie skutkuje tendencją do tego, by starać się wkomponowywać te projekty w istniejącą tkankę miejską.
Czytaj także
- 2025-01-07: Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
- 2024-12-19: Polska centralna przyciąga coraz więcej inwestycji. W Łodzi powstaje nowe centrum dystrybucyjne dla Della
- 2025-01-03: Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia
- 2024-12-20: Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]
- 2024-12-11: Kobiety nie wierzą w swoje kompetencje dotyczące inwestowania. Niska samoocena często przeszkadza w podjęciu pierwszych kroków
- 2024-12-04: Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
- 2024-12-30: Mija rok obowiązywania ustawy o opiece geriatrycznej. W systemie opieki nad seniorami zmieniło się niewiele
- 2024-11-08: Spadek sprzedaży detalicznej może się okazać tymczasowy. Konsumenci dalej są skłonni do dużych zakupów
- 2024-10-22: Wiarygodność ekonomiczna Polski sukcesywnie się pogarsza. To negatywnie wpływa na postrzeganie Polski przez inwestorów
- 2024-10-22: Coraz więcej inwestycji na Mazurach. Skokowy przyrost zabudowy niszczy jednak krajobraz regionu