Mówi: | Jakub Łączkowski |
Funkcja: | prezes zarządu |
Firma: | Pozamiatane.pl |
Pozamiatane.pl chce rozpocząć ekspansję poza rynek warszawski. Myśli też o zagranicy i rozwinięciu zakresu usług
Uruchomiony rok temu internetowy serwis Pozamiatane.pl, świadczący usługi sprzątania, po 10 miesiącach działalności objął swoim zasięgiem całą Warszawę. Teraz twórcy serwisu przyglądają się innym dużym miastom w Polsce, rozważają także wyjście poza granice kraju. Rynek usług sprzątania rozwija się w tempie dwucyfrowym.
– Analizujemy szczegółowo duże miasta w Polsce. W nich już niedługo chcemy zaznaczyć naszą obecność. Przyglądamy się również innym miastom w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, w których również możemy się już niedługo pojawić – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Jakub Łączkowski, prezes zarządu Pozamiatane.pl. – Rozważamy także rozszerzenie zakresu oferowanych w naszym serwisie usług.
Serwis Pozamiatane.pl, w którym można zamówić usługi sprzątania przez internet, zapłacić przez internet i który oferuje stałą stawkę godzinową (obecnie jest to 30 zł za godzinę sprzątania), powstał w marcu ubiegłego roku. Początkowo oferował usługi tylko w dwóch warszawskich dzielnicach, na Ursynowie i Mokotowie, by stopniowo rozszerzać obszar działalności i pod koniec roku objąć nią wszystkie 18 stołecznych dzielnic. Jak podkreśla prezes serwisu, przez cały czas widać rosnący popyt na usługi firmy.
– Na podstawie ostatnich badań widać, że tempo życia Polaków bardzo wzrasta, czas pracy również. Nie mamy czasu na podstawowe czynności związane z utrzymaniem porządku, co wg badań GUS zajmuje nam około 4 godzin dziennie – tłumaczy prezes Pozamiatane.pl. – W związku z tym wzrasta świadomość tego, że nadchodzi czas na znalezienie kogoś zaufanego do pomocy przy utrzymaniu porządku w domu, a to z kolei powoduje, że rynek takich usług bardzo dynamicznie się rozwija. Obecnie jest to dwucyfrowy wzrost rok do roku i ta tendencja ma zostać utrzymana w kolejnych latach.
GUS analizuje zagospodarowanie czasu ludności raz na dekadę. Ostatnie badanie przeprowadzono w 2013 roku, a opublikowano niecały rok temu. Wynika z niego, że statystycznie kobieta (powyżej 15 roku życia) poświęca na zajęcia i prace domowe 4,5 godziny dziennie, zaś mężczyzna – niespełna 3 godziny. Łącznie zajmują one niemal połowę czasu przeznaczonego na wypełnianie obowiązków, przy czym w przypadku kobiet jest to 60 proc., zaś mężczyzn – 35 proc., co przekłada się na 14 proc. całej doby. Oznacza to, że w ciągu swojego życia po ukończeniu 15 lat 80-latek poświęca tym pracom 9 lat.
Ponieważ zamówienia usług firmy można złożyć tylko przez internet, korzysta ona z możliwości promocji na Grouponie, jest obecna na Facebooku i Twitterze.
– Pozamiatane.pl było pierwszym innowacyjnym serwisem, który wszedł na polski rynek usług sprzątających i zamawiania usług przez internet. Dlatego bardzo mocno zaznaczyliśmy naszą pozycję. Stajemy się coraz bardziej rozpoznawalni w rejonie Warszawy. Natomiast widzimy, że popyt cały czas rośnie – podkreśla.
Rynek usług sprzątania przez wiele lat bazował na klientach firmowych. Osoby prywatne z reguły korzystały z usług indywidualnych pań sprzątających, często pracujących na czarno. Pozamiatane.pl nie narzeka jednak ani na brak klientów, ani na niedobór chętnych do pracy.
– Napływa do nas coraz więcej zgłoszeń osób szukających pracy. To dla nich bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ mają możliwość uzyskania dobrego wynagrodzenia, stałych zleceń i elastycznych godzin pracy. To oznacza, że sami mogą ustalać, kiedy chcą pracować – przekonuje Jakub Łączkowski. – Dbamy o naszych sprzątaczy, wiemy, że w dobie sharing economy musimy wszystkich dobrze wynagradzać, więc osoby sprzątające u nas są też bardzo ważne.
Czytaj także
- 2024-11-18: Sprzedaż kart telemetrycznych M2M mocno przyspieszyła. Dzięki nim internet rzeczy wspiera cyfryzację firm
- 2024-11-05: Leczenie okulistyczne coraz skuteczniejsze. Pomagają w tym inwestycje w infrastrukturę i nowe technologie
- 2024-11-05: Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
- 2024-11-07: Eksport produktów spożywczych z Polski spowalnia. Producentom coraz trudniej konkurować niższą ceną
- 2024-09-30: Warszawa przyspiesza proces termomodernizacji budynków. Stolicę czekają wielomiliardowe wydatki
- 2024-09-25: 94 proc. dzieci ma problem z podstawowymi umiejętnościami ruchowymi. Potrzebne zmiany w lekcjach WF-u
- 2024-08-30: Tylko 2 proc. właścicieli zwierząt płaci za opiekę nad zwierzętami podczas ich nieobecności. Spodziewany szybki wzrost zapotrzebowania na takie usługi
- 2024-08-22: Lato to szczyt sezonu remontowego. Wakacyjne modernizacje znacznie częściej dotyczą mieszkań niż domów
- 2024-08-29: Aplikacja mObywatel zyskuje nowe funkcjonalności. Jeszcze w tym roku pojawi się mStłuczka
- 2024-09-04: Firmy coraz odpowiedzialniej podchodzą do obrotu danymi i e-dokumentami. Rośnie popularność usług, które go zabezpieczają