Newsy

USA o krok od osiągnięcia stanu pełnego zatrudnienia. To oznacza dynamiczny wzrost płac, wyższe stopy procentowe i mocniejszego dolara

2016-01-11  |  07:50

Sytuacja na amerykańskim rynku pracy jest coraz lepsza i zdaniem ekspertów kraj ten jest o krok od osiągnięcia pełnego zatrudnienia. Mateusz Adamkiewicz, analityk HFT Brokers, uważa, że w tym roku możemy oczekiwać od dawna niewidzianego dynamicznego wzrostu wynagrodzeń w USA. Stopa bezrobocia za oceanem w grudniu, podobnie jak w październiku i listopadzie, wyniosła 5 procent i jest to najlepszy wynik od niemal 8 lat. 

 Długoterminowy trend na amerykańskim rynku pracy pozostaje absolutnie bardzo dobry podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Mateusz Adamkiewicz, analityk HFT Brokers.  Tamtejszy rynek pracy jest w bardzo dobrej kondycji. Znajdujemy się o krok od stanu pełnego zatrudnienia. W tej chwili stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych wynosi 5 proc. Natomiast wg Fed pełne zatrudnienie osiągniemy przy stanie 4,9 proc.

5-proc. bezrobocie na amerykańskim rynku utrzymuje się już pełny kwartał. Poprzednim razem na tym poziomie było w kwietniu 2008 roku. Co prawda dane z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych dotyczące liczby osób zgłaszających się po zasiłek dla bezrobotnych w ostatnim tygodniu okazały się być o 5 tys. osób wyższe, niż przewidywali analitycy, ale i tak odnotowano spadek o 10 tys. wobec poprzedniego tygodnia. Poza tym, jak zaznacza analityk HFT Brokers, do tych danych nie należy przywiązywać zbyt dużej wagi. Charakteryzują się one dużą zmiennością i nie pokazują pełnego obrazu sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Znacznie ważniejsze miesięczne dane o nowych zatrudnionych pokazały, że w sektorze pozarolniczym przybyło w grudniu 292 tys. miejsc pracy (oczekiwano 200 tys.). Zrewidowano też w górę dane za listopad z 211 tys. nowych etatów do 252 tys.

To oznacza, że jeszcze w tym roku – oprócz przyrostu miejsc pracy – można się spodziewać w USA bardziej dynamicznego przyrostu wynagrodzeń. To – jak zwraca uwagę Mateusz Adamkiewicz  bardzo ważna kwestia dla amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

– Wielu komentatorów narzekało na ten czynnik, że choć zatrudnienie rośnie, to wynagrodzenie nie chce. Teraz, jeżeli rynek pracy jest w stanie pełnego zatrudnienia, pojawi się być może inflacja płacowa. Co oznacza, że będzie to niewątpliwie jeden z czynników, który powinien wspierać Fed w podjęciu decyzji o podnoszeniu stóp procentowych w dalszej części tego roku.

Większość analityków jest przekonana o tym, że podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych są w tym roku przesądzone. Różni ich tylko ocena, czy Fed będzie podnosił stopy dwukrotnie, czy czterokrotnie i co za tym idzie – jaki będzie stan rynku walutowego w tym roku.

 Jeżeli będą cztery podwyżki stóp procentowych, to parytet na parze euro-dolar wydaje się w zasadzie nieuchronny. Z tym wiąże się fakt, że także my zapłacimy za dolara bardzo dużo i niewykluczone jest, że na koniec roku za amerykańską walutę będziemy płacili nawet 4,3 zł  mówi analityk HFT Brokers.

Jego zdaniem jednak Fed zdecyduje się w tym roku tylko na dwie podwyżki stóp procentowych, co oznacza mniejszą skalę wzmocnienia amerykańskiej waluty.

Jeżeli będą tylko dwie podwyżki stóp procentowych, to jest to scenariusz dosyć łagodny, w którym dolar może zyskiwać łagodnie. Natomiast, jeżeli będą cztery podwyżki stóp procentowych w tym roku, co nie jest scenariuszem bazowym, ale może się wydarzyć, to niewątpliwie będzie to bardzo mocno wspierało amerykańską walutę, która ponownie powinna zostać królem tego roku.

Czytaj także