Mówi: | Jan Wolff |
Funkcja: | dyrektor ds. eksportu |
Firma: | SuperDrob Karczew |
SuperDrob buduje nową ubojnię. Spółka zatrudni 650 osób, ze współpracownikami – 800
Jeszcze przed końcem 2017 roku może powstać nowy zakład produkcyjny spółki SuperDrob. W zlokalizowanym w Koluszkach obiekcie zatrudnienie znajdzie ok. 650 osób. Dzięki inwestycji spółka potroi posiadane moce produkcyjne. Jednocześnie zarząd firmy rozgląda się za nowymi rynkami zbytu. Dziś SuperDrob obecny jest na 19 rynkach zagranicznych, gdzie trafia aż połowa rocznej produkcji spółki.
– Mamy w tej chwili trzy zakłady produkcyjne – jeden w Karczewie, gdzie mieści się główna siedziba firmy, oraz dwa zakłady w Łodzi. Planujemy także nową inwestycję w strefie ekonomicznej w Koluszkach. Wybudowanie nowej ubojni zwiększy nasze możliwości nawet trzykrotnie – mówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Jan Wolff, dyrektor ds. eksportu SuperDrob Karczew.
Ekspert dodaje, że w ślad za zwiększeniem mocy produkcyjnych musi iść także poszukiwanie nowych rynków zbytu. Już dziś sprzedaż zagraniczna spółki SuperDrob odpowiada za około 50 proc. uzyskiwanych przychodów. Firma eksportuje do blisko 20 państw, z czego najważniejszymi rynkami zbytu są Wielka Brytania oraz Francja.
Nowa ubojnia może powstać jeszcze przed końcem 2017 roku. Zatrudnienie w niej znajdzie ok. 650 osób. Dodatkowych 150 osób zostanie zatrudnionych jako współpracownicy czy zleceniobiorcy.
– To jest kwestia mniej więcej 1,5–2 lat. Wstępne prace są tam już dość mocno zaawansowane. W związku z tym przypuszczamy, że pod koniec przyszłego roku lub w pierwszej połowie 2018 roku będziemy już korzystali z surowca z tamtej ubojni – informuje Wolff.
Jan Wolf tłumaczy, że inwestycja w nową ubojnię wymaga znacznych nakładów finansowych, a zarząd spółki SuperDrob obecnie rozgląda się za najlepszymi sposobami jej sfinansowania. Dodaje, że trudno określić, ile dokładnie wyniesie koszt budowy nowej ubojni. Powodem jest wysoki udział kosztów zmiennych.
Łączne wydatki inwestycyjne grupy SuperDrob na najbliższe dwa lata szacowane są na około 200 milionów złotych.
– Nowa ubojnia ma wspomóc również te rynki, na których już jesteśmy obecni. Produkujemy na sto procent naszych możliwości, wszystko się sprzedaje. Natomiast zapotrzebowanie na niektóre produkty jest czasami większe niż nasze możliwości. Stąd też inwestycja, która ma wypełnić tę lukę – wyjaśnia przedstawiciel spółki.
Dodaje, że w najbliższych latach SuperDrob Karczew pozostanie w prywatnych rękach, a sprzedaż akcji na rynku publicznym nie jest na razie planowana.
– Nie ma na razie planów wejścia na giełdę. Jesteśmy spółką akcyjną, ale na razie nie ma takich planów – podkreśla.
Firma SuperDrob została założona w 1993 roku. Dziś jest jednym z największych krajowych producentów drobiu, a w ramach całej grupy kapitałowej pracuje łącznie ok. 2000 pracowników.
Czytaj także
- 2024-11-05: Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
- 2024-10-21: Druga polska prezydencja w Radzie UE okazją na wzmocnienie głosu polskich przedsiębiorców. Teraz ich aktywność w UE jest niewielka
- 2024-10-22: Rząd pracuje nad nowymi przepisami o płacy minimalnej. Zmienią one sposób jej obliczania
- 2024-10-16: UE walczy z kryzysem mieszkaniowym. Problemem jest brak dostępnych mieszkań i wysokie czynsze
- 2024-10-25: Obrót elektroniką z drugiej ręki sprzyja środowisku. Polacy coraz chętniej sięgają po używane i odnowione smartfony
- 2024-09-27: Zmiany klimatu zagrażają produkcji kawy. Susze pogłębiają trudną sytuację rolników
- 2024-08-30: Tylko 2 proc. właścicieli zwierząt płaci za opiekę nad zwierzętami podczas ich nieobecności. Spodziewany szybki wzrost zapotrzebowania na takie usługi
- 2024-08-21: Prawie połowie najemców zdarzyły się opóźnienia w czynszu. Co 10. zwlekał co najmniej miesiąc
- 2024-09-18: Właściciele mieszkań obawiają się nierzetelnych najemców. Rynek najmu profesjonalizuje się bardzo powoli
- 2024-08-05: Polscy producenci papryki mierzą się z silną konkurencją z Hiszpanii czy Holandii. To prowadzi do spadku cen poniżej kosztów produkcji