Newsy

Fed debatuje, kiedy podnieść stopy. Reakcja inwestorów może być gwałtowna

2015-03-18  |  08:00

Zgodnie z oczekiwaniami inwestorów w lecie Zarząd Rezerwy Federalnej ma po raz pierwszy od siedmiu lat podnieść amerykańskie stopy procentowe. Jeśli stanie się to wcześniej, reakcja rynku może być bardzo gwałtowna.

Rozpoczynające się dziś posiedzenie FOMC, czyli Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku, dawno już nie było z tak wielką uwagą obserwowane przez inwestorów. Decyzja tego gremium będzie bowiem realizowana przez Fed. Obecnie na rynku oczekuje się, że amerykańskie stopy procentowe wzrosną w okolicach sierpnia, a w oczekiwaniu na tę decyzję drożeje dolar.

Jeżeli informacje z Fedu będą sugerowały, że ten termin może być przesunięty, np. na czerwiec, to wtedy prawdopodobna reakcja na rynku będzie niezwykle silna i można się spodziewać gwałtownego umocnienia amerykańskiej waluty, chociaż już od 10 miesięcy trwa bardzo silna aprecjacja mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Andrzej Stefaniak, główny dealer walutowy DMK.Natomiast, jeżeli w komunikacie będą informacje, które będą sugerowały, że ten termin będzie oddalony w czasie, to wtedy reakcja będzie prawdopodobnie odwrotna, czyli dolar powinien się bardzo gwałtownie osłabić.

W praktyce amerykańska waluta wzmocniła się już na tyle, że za jedno euro płaci się zaledwie 1,06 dolara. Przyspieszenie podwyżek stóp może oznaczać osiągnięcie przez obie waluty poziomu parytetu, czyli sytuacji, gdy 1 euro kosztuje 1 dolara.

– Natomiast, jeżeli tak się nie stanie, gwałtowne odbicie o 5, a nawet 10 centów jest jak najbardziej możliwe zwraca uwagę Andrzej Stefaniak. – Proszę pamiętać o tym, że od 10 miesięcy nie było większej korekty na eurodolarze, tak że sprężyna jest bardzo napięta, ludzie się przyzwyczaili do tego, że dolar zyskuje na wartości, perspektywy na odbicie są zdecydowanie większe niż perspektywy na umocnienie amerykańskiego dolara.

W ocenie głównego dealera walutowego DMK taki scenariusz wydaje się dziś najbardziej prawdopodobny.

Osobiście spodziewam się decyzji niekorzystnej dla dolara, czyli odsunięcia tej perspektywy pierwszej podwyżki stóp procentowych, ale w scenariuszach prawdopodobieństwa ten scenariusz określam na około 55 proc.

Amerykańskie stopy procentowe zostały obniżone do rekordowo niskiego poziomu w 2008 roku, po upadku banku Lehman Brothers i rozpoczęciu związanego z nim kryzysu bankowego. By ożywić zagrożoną recesją gospodarkę, Amerykanie zdecydowali się radykalnie obniżyć cenę pieniądza. Od tego czasu podstawowe stopy procentowe wynoszą tam 0-0,25 proc. Ta decyzja pozwoliła ożywić gospodarkę w USA i mimo że podwyżka stóp wydaje się w tej sytuacji uzasadniona, to zmiana polityki monetarnej po tylu latach wymaga ostrożności.

Fed bardzo się będzie bał rynkowej reakcji na tę decyzję, ze względu na to na razie jest badane to, czy reakcja będzie gwałtowna, czy będzie taka bardzo wygładzona uważa Andrzej Stefaniak z DMK. Niestety, i rynki akcji, i rynki dolara od wielu miesięcy kontynuują trendy i nie ma większych korekt, dlatego obawiam się, że jeżeli informacje z Fedu byłyby bardzo jastrzębie, czyli, że podwyżki będą szybciej, to wtedy i dolar może zareagować, i giełda prawdopodobnie też.

Czytaj także