Mówi: | Marek Girek |
Funkcja: | prezes zarządu |
Firma: | Data Techno Park |
Obowiązek prowadzenia cyfrowej dokumentacji medycznej szansą dla Data Techno Parku. Spółka liczy na otwarcie rynku wartego nawet 50 mld zł
AKTUALIZACJA 11.02.2016 G. 12.35
Od 1 stycznia 2018 roku wszystkie placówki medyczne będą miały obowiązek prowadzenia dokumentacji wyłącznie w postaci cyfrowej. Data Techno Park liczy, że dzięki temu otworzy się ogromny rynek związany z bezpieczeństwem danych osobowych. Spółka ma już doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach. Kilkanaście miesięcy temu za kwotę blisko 200 mln złotych z unijnym dofinansowaniem przekraczającym 130 mln zł uruchomiła Medyczne Centrum Przetwarzania Danych. Jest to jedna z najnowocześniejszych serwerowni w Europie.
– Medyczne Centrum Przetwarzania Danych funkcjonuje już od blisko 12 miesięcy. Świadczymy usługi dla branży medycznej związane z udostępnianiem przestrzeni obliczeniowych, aplikacji mobilnych oraz wszelkich innych aplikacji, z których korzystają dziś placówki medyczne czy lekarze – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Marek Girek, prezes zarządu Data Techno Park.
Dzięki Medycznemu Centrum Przetwarzania Danych lekarze mają szybki dostęp do historii leczenia danej osoby, a sami chorzy mają gwarancję, że dane na ich temat są dobrze chronione. Z usług centrum korzystają zarówno państwowe, jak i prywatne placówki medyczne.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia od 1 stycznia 2018 roku w każdej placówce dokumentacja medyczna będzie mogła być prowadzona jedynie w postaci cyfrowej. Zdaniem Marka Girka zmiana przepisów stwarza ogromną szansę na rozwoju usług oferowanych przez spółkę Data Techno Park.
– Potencjał publicznego rynku, który dziś finansowany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia, to blisko 50 mld zł. Potencjał pacjentów to właściwie wszyscy mieszkańcy Polski. Potencjał szpitali to ponad tysiąc placówek publicznych i ogromny rynek niepublicznych usług zdrowotnych – wylicza.
Dodaje, że na zmianach skorzystają także sami pacjenci. Dzięki nim za pośrednictwem drogi elektronicznej zyskają dostęp do informacji na temat procesu leczenia czy historii choroby. Obowiązek cyfryzacji to również niewątpliwe ułatwienie w kontaktach z lekarzami. Nie będzie bowiem konieczności przynoszenia ze sobą książeczki zdrowia czy wydruków z wynikami badań.
– Korzyści jest znacznie więcej – są one związane z programowaniem i planowaniem opieki zdrowotnej oraz analizą danych z punktu widzenia płatnika czy Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia – zauważa.
Medyczne Centrum Przetwarzania Danych stanowi integralną część projektu ITQ Data Center, jednego z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Inwestycja została sfinansowana dzięki unijnym funduszom, a wsparcie wyniosło 131 mln ze 198 mln złotych. Prezes Marek Girek podkreśla, że zabezpieczenia wykorzystywane w centrum są identyczne jak m.in. w przypadku giełdy w Nowym Jorku.
– To obiekt, który dziś certyfikowany jest przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i instytucje, które nadają uprawnienia do przechowywania informacji wrażliwych i tajnych, ponadto takich, które stanowią informacje związane z obronnością kraju – tłumaczy.
Przedstawiciel Data Techno Park dodaje, że w centrum przetrzymywane są nie tylko dane o charakterze medycznym. Wrocławska serwerownia przechowuje również dane związane z sektorem publicznym, a także należące do prywatnych firm i przedsiębiorstw.
– Przechowujemy dane, które znajdują się w obrocie gospodarczym w przedsiębiorstwach. Takie, które wymagają większego stopnia zaangażowania bezpieczeństwa niż tylko to, które nam dzisiaj gwarantują lokalnie stosowane technologie w serwerowniach czy firmach – stwierdza.
Czytaj także
- 2025-01-10: Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
- 2024-12-13: Agencja Badań Medycznych walczy z czasem przy obsłudze konkursów z KPO. Największym problemem są braki kadrowe
- 2024-12-27: Dwa konkursy w Agencji Badań Medycznych w 2025 roku. Do wzięcia 275 mln zł
- 2024-12-18: Rolnictwo czekają znaczące inwestycje. Bez nich trudno będzie zapewnić żywność 10 mld ludzi
- 2024-12-12: Nowe obowiązki dla e-sklepów. Wchodzi w życie rozporządzenie o bezpieczeństwie produktów
- 2025-01-10: Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
- 2024-12-06: Polska nie powołała jeszcze koordynatora ds. usług cyfrowych. Projekt przepisów na etapie prac w rządzie
- 2024-12-02: Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
- 2024-12-16: Pierwsze lasy społeczne wokół sześciu dużych miast. Trwają prace nad ustaleniem zasad ich funkcjonowania
- 2024-12-13: Do lutego 2025 roku państwa ONZ muszą przedstawić swoje nowe zobowiązania klimatyczne. Na razie emisje gazów cieplarnianych wciąż rosną