Mówi: | Rafał Orłowski |
Firma: | AutomotiveSuppliers.pl |
Polskie fabryki motoryzacyjne biją eksportowe rekordy. Ich zagraniczna sprzedaż w 2015 roku może być najwyższa w historii
Wartość polskiego eksportu motoryzacyjnego może w tym roku po raz pierwszy w historii przekroczyć 20 mld euro – ocenia firma analityczna i consultingowa AutomotiveSuppliers.pl. Na tak dobre perspektywy wskazują rekordowe wyniki marca, gdy polski fabryki sprzedały za granicą samochody i części warte 1,97 mld euro.
Po trzech miesiącach tego roku eksport polskiego przemysłu motoryzacyjnego przekroczył 5 mld euro i był większy o 14 proc., porównując z analogicznym okresem w 2014 roku. W samym marcu wynik był jeszcze lepszy, bowiem eksport samochodów i części był o 16,8 proc. wyższy niż rok wcześniej.
– Tylko w marcu zanotowaliśmy 2 mld euro wyeksportowanych produktów motoryzacyjnych, co jest najwyższą wartością w historii – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Rafał Orłowski z AutomotiveSuppliers.pl. – Najwięcej eksportujemy części i komponentów, ponad 800 mln euro także w marcu, to nowy rekord w eksporcie samych części i komponentów.
O tak znaczącym wzroście w marcu zdecydowała wyższa o ponad 1/5 dynamika eksportu do krajów Unii Europejskiej. Najbardziej, bo o ponad 56 proc., wzrosła sprzedaż do Wielkiej Brytanii, która odbiera ponad 10 proc. polskich wyrobów motoryzacyjnych. Eksport do Niemiec wzrósł o ponad 12,6 proc.
– Dla nas największym rynkiem nadal pozostaje rynek niemiecki – zaznacza Rafał Orłowski – O ile w tym rynku ogólnym, łączonym spośród kilku grup, jest to około 30 proc., o tyle w przypadku części i komponentów mówimy tutaj o wartości aż 40 proc.
Od początku 2015 roku eksport polskiego przemysłu motoryzacyjnego systematycznie rośnie. W styczniu o blisko 12 proc., w lutym o 13 proc. a w marcu o prawie 17 proc. W zeszłym roku polskie fabryki motoryzacyjne sprzedały za granicą samochody i części warte ok. 19 mld euro. W tym wynik powinien być jeszcze lepszy.
– Na pewno będziemy ustanawiali nowe rekordy w każdej wartości, zarówno pod względem obrotu, sprzedaży, zatrudnienia, jak i eksportu – ocenia ekspert AutomotiveSuppliers.pl. – Zakładamy m.in. to, że po raz pierwszy wartość eksportu przemysłu motoryzacyjnego z naszego kraju przekroczy 20 mld euro w skali całego roku.
Czytaj także
- 2024-11-14: Dane satelitarne wspomagają leśników. Pomagają przeciwdziałać pożarom oraz kradzieżom drewna
- 2024-11-19: Rozwój rolnictwa kluczowy dla przetrwania Ukrainy. Odpowiada ono za ponad 60 proc. dochodów z eksportu
- 2024-11-07: Eksport produktów spożywczych z Polski spowalnia. Producentom coraz trudniej konkurować niższą ceną
- 2024-10-28: Polski przemysł nie jest gotowy na większy udział OZE. Potrzebne są inwestycje w magazyny energii
- 2024-11-13: Dekarbonizacja jest wyzwaniem dla firm przemysłowych. Wymaga zmian w całym łańcuchu dostaw
- 2024-10-09: Zakaz silników spalinowych od 2035 roku nierealny. Rewizja przepisów ma być ratunkiem dla sektora motoryzacyjnego w UE
- 2024-10-11: D. Obajtek: UE nie dorosła technologicznie do rezygnacji z samochodów spalinowych. Europejski rynek motoryzacyjny upada
- 2024-10-14: Wyniki sprzedaży elektryków w Polsce jedne z najniższych w Europie. Eksperci widzą jednak duży potencjał
- 2024-10-17: Mała liczba punktów ładowania spowalnia rozwój elektromobilności. Powodem długi czas oczekiwania na przyłącza prądowe
- 2024-11-06: Rośnie zapotrzebowanie na szkolenia z gaszenia elektryków. Wiedza na ten temat jest coraz szersza