Mówi: | Tomasz Lewandowski |
Funkcja: | dyrektor zarządzający aktywów nieruchomościowych |
Firma: | MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych |
MARS Real Estate w przyszłym roku zakończy przebudowę otoczenia giełdy i rozpocznie dużą inwestycję w gdyńskiej stoczni
W przyszłym roku bardzo zmieni się otoczenie warszawskiej giełdy. W czerwcu zostanie otwarty przylegający do niej nowoczesny biurowiec. Budynek starej giełdy przejdzie zaś gruntowną modernizację. Inwestor MARS Fundusz Inwestycyjny Zamknięty zapowiada też budowę kompleksu budynków na terenie gdyńskiej stoczni.
Warszawskie Centrum Bankowo-Finansowe przy skrzyżowaniu Nowego Światu i Alei Jerozolimskich to jeden z najlepszych adresów Warszawy. Zbudowany w połowie ubiegłego stulecia, jako siedziba władającej PRL-em partii komunistycznej, w latach 90. został zamieniony w symbol odradzającego się kapitalizmu. Budynek, który jako pierwszy mieścił Giełdę Papierów Wartościowych, jest jednak wyeksploatowany i przestarzały.
– Budynek tak naprawdę od początku swojego istnienia, więc od kilkudziesięciu, blisko 60 lat nigdy nie został poddany tak gruntownej modernizacji – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Tomasz Lewandowski, dyrektor zarządzający Aktywów Nieruchomościowych w MS Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych. – Chcemy go całkowicie zmodernizować, odświeżyć także dziedziniec, oczywiście przy zachowaniu wymogów konserwatora zabytków. Chcemy po prostu dostosować jego standard techniczny, standard tej powierzchni do standardu lokalizacji, która nawet w najbardziej obiektywnych czy subiektywnych miarach jest najlepszą w Warszawie.
Przebudowa otoczenia polskiej giełdy to jeden z największych projektów deweloperskich grupy MARS Real Estate należącej do MS TFI.
– Realizujemy obecnie cztery projekty deweloperskie, których wartość to mniej więcej 300 mln zł – informuje Tomasz Lewandowski. – Naszym flagowym projektem jest wspomniany Nowy Świat 2.0, czyli ultranowoczesny budynek biurowy zlokalizowany przy samej ulicy Nowy Świat, niedaleko Centrum Bankowo-Finansowego. Budynek, który nawiązuje stylistycznie i architektonicznie do budynku Centrum Bankowo-Finansowego, choć ta stylistyka ma bardzo współczesny wymiar i została przemyślana przez architekta Andrzeja Chołdzyńskiego w sposób zupełnie fenomenalny.
Wśród realizowanych obecnie przez spółki wchodzące w skład MARS Real Estate inwestycji są dwa budynki mieszkaniowe. Stacja Kazimierz realizowana w formule joint venture z Polnordem oraz Miasto Wola realizowane z firmą Dantex. Jest też wśród nich biurowy budynek EQlibrium na warszawskiej Woli. Wszystkie projekty realizowane są przez spółkę Grupa Waryński.
– Lokalizacja, w której my chcemy zaoferować ten budynek, jest bardziej kojarzona z miejscem dla projektów mieszkaniowych – podkreśla dyrektor zarządzający Aktywów Nieruchomościowych w MS TFI. – W związku z tym liczymy na to, że skuszą się na niego klienci, którym będzie zależeć na większej ekspozycji, a nie tak bardzo na zagęszczeniu otoczenia stricte biznesowego.
Spółki należące do Funduszu Inwestycyjnego MARS działają głównie na rynku warszawskim. W przyszłym roku fundusz zamierza jednak rozpocząć inwestycję nad morzem. Na ponadośmiohektarowej działce nad samą wodą zamierza zbudować Gdynia Waterfront, kompleks o całkowitej powierzchni 174 tys. mkw.
– Projekt posadowiony na dawnych terenach Stoczni Remontowej „Nauta” w Gdyni – opowiada Tomasz Lewandowski z MS TFI. – Zakłada on budowę olbrzymiego centrum wielofunkcyjnego uwzględniającego komponent mieszkaniowy, hotelowy, biurowy oraz rekreacyjny. Dopiero niedawno, kilka tygodni temu, uzyskaliśmy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego tej inwestycji. To pozwala przystąpić do tworzenia koncepcji i opracowania projektów, które ostatecznie dostaną pozwolenia na budowę i ich faktyczną realizację w przyszłości.
Czytaj także
- 2024-12-19: Polska centralna przyciąga coraz więcej inwestycji. W Łodzi powstaje nowe centrum dystrybucyjne dla Della
- 2024-12-18: Co trzeci nastolatek nie rozmawia o pieniądzach z rodzicami. To ma wpływ na jego zachowania w świecie finansów
- 2024-12-03: Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
- 2024-11-28: P. Serafin: Potrzebujemy bardziej elastycznego unijnego budżetu. UE musi ponownie stać się synonimem innowacyjności i konkurencyjności
- 2024-11-29: PGE: Na dniach zapadnie decyzja inwestycyjna dla Baltica 2. Ta morska farma wiatrowa ma zacząć działać od 2027 roku
- 2024-11-22: Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
- 2024-11-05: Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
- 2024-10-22: Coraz więcej inwestycji na Mazurach. Skokowy przyrost zabudowy niszczy jednak krajobraz regionu
- 2024-10-28: Ochrona krajobrazu mało istotna w nowych inwestycjach. Mazurskie gminy chcą to zmienić
- 2024-10-10: Niewystarczające finansowanie polskiej nauki. Badacze rezygnują albo wyjeżdżają za granicę