Mówi: | Maciej Hazubski |
Funkcja: | prezes zarządu |
Firma: | IQ Partners |
IQ Partners wystawia na sprzedaż trzy projekty technologiczne
IQ Partners zamierza sprzedać co najmniej trzy firmy technologiczne, które rozwinęły się z jego udziałem, a uzyskane pieniądze zainwestować w kolejne projekty. Spółka nie wyklucza też skupu własnych akcji, jeżeli ich giełdowa cena nie będzie satysfakcjonująca.
Dla takich firm jak IQ Partners zapowiada się bardzo dobry rok. Spółka wspiera rozwój ciekawych projektów technologicznych, a podobne przedsięwzięcia mogą teraz liczyć na potężne dotacje, m.in. z budżetu Unii Europejskiej.
– W zakresie prowadzenia naszej działalności na poziomie IQ Partners nie widzę jakichś istotnych czynników ryzyka – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Maciej Hazubski, prezes zarządu spółki IQ Partners. – Ryzyko może wynikać z natury w ogóle otoczenia biznesowego, sytuacji gospodarczej, makroekonomicznej. A ta akurat sama się rozstrzyga i idzie ku dobremu. Nowy program Unii Europejskiej w zakresie przyznania Polsce 82 mld euro to odpowiedź na pytanie, co powinno się wydarzyć w ciągu następnych 5 lat w Polsce. Myślę, że o ile będziemy, jako polscy przedsiębiorcy, potrafili się w tym odnaleźć, to mamy dużą szansę na to, żeby tę lukę pomiędzy krajami rozwiniętymi Europy a Polską zniwelować.
Inwestując w obiecujące przedsięwzięcia technologiczne, IQ Partners wspiera wybrany projekt kapitałem oraz umiejętnym zarządzaniem, by zarobić na uzyskanym w ten sposób wzroście wartości przedsiębiorstwa. Specjalizuje się w inwestycjach technologicznych, internetowych, mobilnych oraz e-commerce’owych. Do dziś zaangażowała się w ponad 100 projektów i sprzedała kilkanaście z nich. Obecnie szykuje do sprzedaży kolejne.
– Jesteśmy teraz na etapie bardzo zaawansowanych rozmów w zakresie trzech projektów – informuje Maciej Hazubski. – Dwa projekty dotyczą IT, jeden to serwis internetowy z bardzo wyspecjalizowanym kontentem. Nie chcę wymieniać nazw tych spółek, spodziewamy się tutaj wpływów gotówkowych, które mam nadzieję pojawią się w II kw. tego roku.
Uzyskane ze sprzedaży pieniądze IQ Partners zamierza wydać na kolejne inwestycje. Część jednak może przeznaczyć na wydatki na giełdzie.
– Mamy uchwaloną w roku ubiegłym przez walne zgromadzenie akcjonariuszy uchwałę umożliwiającą skup akcji własnych w przypadku, jeśli ich kurs nie jest dla nas satysfakcjonujący – przypomina prezes IQ Partners. – Może przeznaczymy część pieniędzy na uruchomienie tego procesu. Na pewno będziemy też część środków reinwestowali, szukali nowych pomysłów. Na tych dwóch obszarach będziemy się starali skupić.
Spółka, realizując swe inwestycje, zamierza opierać się na środkach własnych oraz pozyskanych w ramach wsparcia z programów unijnych czy krajowych, z Państwowej Agencji Rozwoju Przemysłu lub Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
– Nie chcemy brać żadnego długu, emitować żadnych obligacji – deklaruje prezes Maciej Hazubski z IQ Partners. – Ponieważ przy inwestowaniu w spółki technologiczne, a w szczególności spółki technologiczne na tak wczesnym etapie, na jakim my te inwestycje przeprowadzamy, bardzo trudno jest zarządzać ryzykiem. Dług ma tę specyfikę, że ma swoją zapadalność i trzeba go oddać. Na pewno będziemy w tym roku koncentrowali się na reinwestowaniu pieniędzy z wyjść z inwestycji oraz będziemy walczyć o środki unijne na realizowanie planu inwestycyjnego.
Czytaj także
- 2024-12-19: Polska centralna przyciąga coraz więcej inwestycji. W Łodzi powstaje nowe centrum dystrybucyjne dla Della
- 2025-01-03: Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia
- 2024-12-20: Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]
- 2024-12-11: Kobiety nie wierzą w swoje kompetencje dotyczące inwestowania. Niska samoocena często przeszkadza w podjęciu pierwszych kroków
- 2024-12-18: Co trzeci nastolatek nie rozmawia o pieniądzach z rodzicami. To ma wpływ na jego zachowania w świecie finansów
- 2024-12-12: Nowe obowiązki dla e-sklepów. Wchodzi w życie rozporządzenie o bezpieczeństwie produktów
- 2024-12-06: Polska nie powołała jeszcze koordynatora ds. usług cyfrowych. Projekt przepisów na etapie prac w rządzie
- 2024-11-28: P. Serafin: Potrzebujemy bardziej elastycznego unijnego budżetu. UE musi ponownie stać się synonimem innowacyjności i konkurencyjności
- 2024-12-04: Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
- 2024-11-27: Fundusze Norweskie wspierają innowacje w polskich firmach. Ponad 200 projektów otrzymało granty o wartości 92 mln euro