Mówi: | Artur Tarnowski |
Funkcja: | dyrektor naczelny ds. relacji inwestorskich |
Firma: | KGHM Polska Miedź SA |
Inwestorzy zagraniczni bardziej niż krajowi zainteresowani działaniami CSR spółek, w które inwestują
Poszerza się zakres informacji o spółkach giełdowych, jakimi zainteresowane są fundusze inwestycyjne. Szczególnie fundusze zagraniczne, bardziej niż krajowe, zwracają uwagę na odpowiedzialność społeczną biznesu i ład korporacyjny w spółkach. Są też bardziej zainteresowane strategią długofalową, co wynika z dłuższego czasu inwestycji i początkowo mniejszej znajomości spółek, w które inwestują.
‒ Ogólnie wachlarz pojęć czy tematów, które interesują inwestorów, ciągle się poszerza. To nie są już tylko kwestie finansowe. Ład korporacyjny czy działalność CSR, czyli to, co robimy dla społeczeństwa, w którym funkcjonujemy, oraz to, w jaki sposób budujemy zaplecza kadrowego, to tematy istotne dla każdego długoterminowego inwestora – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Artur Tarnowski, dyrektor naczelny ds. relacji inwestorskich w KGHM Polska Miedź.
Tarnowski zauważa jednak, że zagraniczne fundusze inwestycyjne zwykle inwestują na dłuższy okres niż krajowe, stąd ich większe zainteresowanie strategią i CSR-em, czyli społeczną odpowiedzialnością biznesu.
W pewnej mierze strategia i obszary zainteresowania funduszy z zagranicy wynikają również z mniejszej znajomości polskich spółek oraz ich branż. O ile polskiemu inwestorowi duże spółki, takie jak KGHM, są znane, to zagraniczne fundusze potrzebują więcej informacji od samego początku procesu inwestycyjnego. Tarnowski zauważa, że zagraniczne fundusze inwestycyjne w początkowej fazie inwestowania w papiery danej spółki przez pierwszy rok lub dwa lata sprawdzają model finansowy, w czym nie różnią się istotnie od inwestorów krajowych.
Potem przychodzi jednak etap współpracy opartej na wymianie informacji. Zagraniczni inwestorzy, nastawieni bardziej długoterminowo niż polscy, przyglądają się wtedy elementom pozafinansowym.
‒ Niezwykle istotne jest to, jak nimi zarządzamy, jaką mamy strategię. Ład korporacyjny wydaje się być bardzo istotnym elementem dla globalnych funduszy – ocenia Tarnowski. Dodaje, że to szczególnie ważne w sektorze gospodarki, gdzie działa KGHM: ‒ W branży wydobywczej zainteresowanie postępowaniem spółki wobec środowiska naturalnego czy CSR-em jest bardzo duże.
KGHM jest obecny na Giełdzie Papierów Wartościowych od 1997 r. 31,79 proc. akcji spółki ma Skarb Państwa. Pozostałe udziały są w akcjonariacie rozproszonym, żaden pojedynczy inwestor nie posiada więcej niż 5 proc. udziałów.
Czytaj także
- 2024-11-07: Eksport produktów spożywczych z Polski spowalnia. Producentom coraz trudniej konkurować niższą ceną
- 2024-10-21: Druga polska prezydencja w Radzie UE okazją na wzmocnienie głosu polskich przedsiębiorców. Teraz ich aktywność w UE jest niewielka
- 2024-10-18: Polska unijnym liderem w pracach nad Społecznym Planem Klimatycznym. Ma pomóc w walce z ubóstwem energetycznym
- 2024-10-28: Ochrona krajobrazu mało istotna w nowych inwestycjach. Mazurskie gminy chcą to zmienić
- 2024-10-29: Polska pracuje nad propozycjami dotyczącymi konkurencyjności UE. To element przygotowań do prezydencji
- 2024-10-23: Prezydencja Węgier w UE za półmetkiem. Jej ocena dzieli europarlamentarzystów
- 2024-10-07: Dystans między UE a gospodarkami USA czy Chin rośnie. Spada konkurencyjność unijnych firm
- 2024-10-18: Firmy energetyczne cierpią na niedostatek kadr. Niepewność w branży zniechęca do edukacji w tym kierunku
- 2024-08-06: Nowa Komisja Europejska utrzyma „zielony” kurs. Jednak większy nacisk chce położyć na konkurencyjność gospodarki i dialog ze społeczeństwem
- 2024-07-17: Sektor MŚP wyczekuje cofnięcia Polskiego Ładu. W 2025 roku mały biznes może liczyć na więcej korzystnych zmian