Mówi: | Piotr Kołodziej |
Firma: | Tauron Polska Energia |
Tauron Polska Energia: zmiany sektora energetycznego wymagają dużych inwestycji w sieci dystrybucyjne
Koncesję na dystrybucję energii elektrycznej ma w Polsce około 300 przedsiębiorstw, ale do większości odbiorców prąd dostarcza jeden z pięciu wielkich koncernów. Modernizacja sektora energetycznego wymagać będzie także inwestycji w tego rodzaju sieci. Nakłady na ich odtworzenie i utrzymanie mogą być wysokie, ale eksperci zaznaczają, że jest to konieczne do tego, by sprostać rosnącym potrzebom klientów.
– Ostatnio krajowa energetyka mocno się zmienia, wyzwania, które przed nią stoją, związane z przesyłem transgranicznym czy inwestycjami w OZE będą wymagały także działań sektora dystrybucyjnego – powiedział Newserii Inwestor podczas debaty „Innowacyjna energetyka" organizowanej przez Executive Club Piotr Kołodziej z firmy Tauron Polska Energia. – Od dłuższego czasu jednak, niestety, nie ma on wystarczających środków na odtworzenie swojego majątku.
podczas debaty „Innowacyjna energetyka" organizowanej przez Executive Club.
Dystrybucja prądu (transport) odbywa się w Polsce po liniach energetycznych wysokiego, średniego oraz niskiego napięcia. Firmy obsługujące sieci, czyli Operatorzy Systemów Dystrybucyjnych (OSD), zajmują się także ich konserwacją i zarządzaniem. Koncesję na dystrybucję energii elektrycznej w Polsce ma przeszło 300, niekiedy zupełnie małych i działających tylko lokalnie podmiotów gospodarczych. Część jednak to duże zakłady przemysłowe, takie jak huty, które mają własną sieć i nadwyżkę energii sprzedają sąsiednim zakładom.
Do zdecydowanej większości firm oraz gospodarstw domowych prąd dostarcza jednak jeden z pięciu największych, działających regionalnie dystrybutorów: Energa Operator SA, PGE Dystrybucja SA, RWE Stoen Operator spółka z o.o., Energa Operator spółka z o.o. oraz Tauron Dystrybucja SA. To przedsiębiorstwa wydzielone z dawnych zakładów energetycznych.
– Inwestycje w majątek sektora dystrybucyjnego u naszych zachodnich sąsiadów są znacznie większe od tych, które są w Polsce, co prowadzi do różnych efektów jakościowych – wyjaśnia Piotr Kołodziej. – Nowa metoda ma wymagać jeszcze lepszych rezultatów, ale bez środków na modernizację sieci nie będziemy w stanie spełnić ani tego, czego oczekuje rynek energii, odnawialne źródła czy ewentualnie klastry energetyczne. Potrzebujemy decyzji dotyczących tego, jak mamy modernizować sieć.
Według Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, dokumentu przygotowanego przez odpowiadającego za gospodarkę wicepremiera Mateusza Morawieckiego, modernizacja sektora energetycznego oraz działania na rzecz dywersyfikacji źródeł to warunki niezbędne do podniesienia konkurencyjności polskiego przemysłu, poprawy jego efektywności oraz zapewnienia bezpieczeństwa dostaw. Osiągnięciu tego celu służyć ma między innymi rozbudowa sieci przesyłu oraz dystrybucji energii elektrycznej i gazu.
– Klient oczekuje dzisiaj od nas inteligentnych sieci, które sprawiałyby jak najmniej kłopotów, ale także przyjaznych – przekonuje Piotr Kołodziej. – Konieczne jest zatem zupełnie inne podejście, bo stoją przed nami nowe wyzwania. Siec powinna nadążać za wymaganiami rynku. Jeżeli konsument będzie chciał mieć własne, domowe źródło, to trzeba to spełniać. My dzisiaj do końca nie jesteśmy w stanie jeszcze tego zapewnić.
Czytaj także
- 2024-11-28: 1 grudnia nowa Komisja Europejska rozpoczyna prace. W składzie pierwszy raz komisarze ds. mieszkalnictwa oraz obronności
- 2024-12-03: W rządowym planie na rzecz energii i klimatu zabrakło konkretów o finansowaniu transformacji. Bez tego trudno będzie ją przeprowadzić
- 2024-11-27: Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie
- 2024-11-18: Sprzedaż kart telemetrycznych M2M mocno przyspieszyła. Dzięki nim internet rzeczy wspiera cyfryzację firm
- 2024-11-22: Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych
- 2024-12-03: Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-11-18: Potrzeba 10 razy większej mocy magazynów energii, niż obecnie mamy. To pomoże odciążyć system
- 2024-10-31: Ruszyła największa elektrownia gazowa w Polsce. Dostarczy energię dla ok. 3 mln gospodarstw
- 2024-11-07: Eksport produktów spożywczych z Polski spowalnia. Producentom coraz trudniej konkurować niższą ceną