Mówi: | Ilona Olsztyńska |
Funkcja: | kierownik ds. rozwoju produktów |
Firma: | SGS Polska |
SGS Polska zwiększa zatrudnienie i wychodzi z usługami na rynki Europy Wschodniej
Spółka SGS Polska, zajmująca się kontrolowaniem jakości, testowaniem i certyfikowaniem szerokiej gamy produktów, zwiększyła liczbę pracowników w Polsce do 500 osób. Firma jest częścią globalnej grupy, a z Polski zamierza obsługiwać także inne rynki Europy Wschodniej. W naszym kraju największe zapotrzebowanie jest na certyfikację producentów biomasy.
– Wzrost naszego zatrudnienia do 500 osób wynika z tego, że pozyskaliśmy nowe laboratoria i otwieramy nowe biura obsługi naszych klientów w różnych częściach Polski – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Ilona Olsztyńska, kierownik obszaru regulowanego prawnie obszaru certyfikacji w firmie SGS Polska. – Wychodzimy poza granice kraju, świadczymy usługi certyfikujące dla Europy Wschodniej. Jesteśmy jednostką globalną, więc jesteśmy też uzależnieni od różnych globalnych działań politycznych i nie tylko. Sądzimy, że jesteśmy na tyle dobrze rozpoznawalną jednostką, że cały czas będziemy widoczni zarówno na rynku polskim, jak i na rynku globalnym.
SGS ma na całym świecie ponad 1800 oddziałów i laboratoriów zatrudniających 85 tys. pracowników. W Polsce dysponuje 31 biurami, laboratoriami i magazynami logistycznymi rozsianymi po całym kraju. Laboratoria znajdują się m.in. w Pszczynie, Poznaniu, Gdańsku, Gdyni, Działdowie czy Krakowie. Specjalizują się w różnych rodzajach audytów i certyfikacji, m.in. w branży rolniczej, przemysłowej, motoryzacyjnej, budowlanej czy logistycznej. Firma organizuje też kursy i seminaria.
Najnowszą inwestycją grupy jest restrukturyzacja laboratorium w Pszczynie.
– Laboratorium w Pszczynie w tej chwili przechodzi restrukturyzację. Inwestujemy w sprzęt, rozszerzamy gamę oferowanych usług w zakresie laboratoryjnym – podkreśla Olsztyńska. – Jesteśmy firmą globalną, więc oferujemy na rynku polskim produkty, które są oferowane także na całym świecie. Są to zarówno audyty, certyfikacje obszarów zarządzania, zarządzania jakością, certyfikaty i audyty w zakresie różnych obszarów typu rolnych, spożywczych, jakości w branżach przemysłowych.
Jak zaznacza ekspertka, w ostatnich latach w Polsce widać zwiększone zapotrzebowanie na kontrolę i certyfikację inwestycji związanych z produkcją biomasy.
– Polski rynek w tej chwili jest liczącym się graczem jeżeli chodzi o certyfikację producentów biomasy na cele energetyczne. Korzystają z naszych usług energetyki zawodowe, wdrażanie standardu certyfikacji systemu należytej staranności w obszarze zakupu oraz sprzedaży biomasy na cele energetyczne – to dzisiaj najbardziej topowy produkt – podkreśla.
SGS Polska wystawia zarówno certyfikaty ogólnoeuropejskie, globalne, jak i określane przez krajowe regulacje, jak to jest właśnie w przypadku biomasy. Jak mówi Ilona Olsztyńska, poszczególne spółki grupy nie konkurują między sobą w zależności od rynków, natomiast te ostatnie różnią się zapotrzebowaniem na poszczególne rodzaje świadectw jakości.
– Zajmujemy się także pomocą przy wdrażaniu systemów nadzorujących legalność pozyskania drewna i sprowadzenia drewna z obszarów spoza Unii Europejskiej. Zasięg naszych działań szeroki – mówi przedstawicielka SGS Polska. – Jako branża certyfikująco-audytorska w tej chwili skupiamy się również na branży odnawialnych źródeł, czyli przede wszystkim biomasy stałej. Działamy również w zakresie certyfikacji ISO 5001, która mówi o efektywności energetycznej i te tematy są dzisiaj najbardziej poszukiwane przez odbiorców z rynku polskiego.
Czytaj także
- 2024-12-27: Polscy producenci drobiu liczą na ponowne otwarcie chińskiego rynku. Kraje azjatyckie coraz ważniejszym importerem
- 2024-12-19: Polska centralna przyciąga coraz więcej inwestycji. W Łodzi powstaje nowe centrum dystrybucyjne dla Della
- 2025-01-03: Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia
- 2025-01-16: Rośnie znaczenie zielonych certyfikatów w nieruchomościach. Przybywa ich również w mieszkaniówce
- 2024-12-20: Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]
- 2024-12-11: Kobiety nie wierzą w swoje kompetencje dotyczące inwestowania. Niska samoocena często przeszkadza w podjęciu pierwszych kroków
- 2024-12-10: 95 proc. urządzeń do wapowania ma zniknąć z rynku. Tysiąc firm w Polsce będzie się musiało przebranżowić
- 2024-12-04: Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
- 2024-11-08: Spadek sprzedaży detalicznej może się okazać tymczasowy. Konsumenci dalej są skłonni do dużych zakupów
- 2024-11-07: Eksport produktów spożywczych z Polski spowalnia. Producentom coraz trudniej konkurować niższą ceną