Mówi: | Marek Foryński |
Funkcja: | dyrektor zarządzający dywizji built-to-suit (BTS) |
Firma: | Panattoni Europe |
Panattoni zapowiada zwiększanie skali działalności. Chce poszerzyć ją o obiekty dla małego biznesu
Panattoni Europe, czołowy deweloper powierzchni przemysłowych, zamierza rozwijać dotychczasową działalność i zapowiada powstanie nowych obiektów logistycznych. Jak przekonuje Marek Foryński, dyrektor zarządzający koncernu, istotną częścią biznesu pozostaną obiekty dedykowane, ale firma być może poszerzy działalność o powierzchnie dla małych przedsiębiorstw.
– Nasz rozwój wiążemy z tym, co robimy obecnie, czyli kilku kierunkach, ale priorytetem są nowe lokalizacje – przekonuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Marek Foryński, dyrektor zarządzający dywizji built-to-suit (BTS) w firmie Panattoni Europe. – Chcemy rozwijać również obiekty dedykowane, czyli realizowane na zamówienie klienta, w nieco mniejszych miastach, które potrzebują obiektów logistycznych z nowoczesną powierzchnią. Z jednej strony chcemy więc stabilizować działalność, próbować zwiększać wolumen, z drugiej – szukać nowych obszarów.
Marek Foryński zapowiada, że firma być może uruchomi projekty na rzecz mniejszych przedsiębiorstw obejmujące budowę tzw. Small Business Units (z ang. pomieszczenia małego biznesu, w skrócie SBU).
– Przede wszystkim będziemy zwiększać wolumen tam, gdzie już jesteśmy – prognozuje Marek Foryński. – Powierzchnia obiektów dedykowanych jest bardzo uzależniona od zapotrzebowania. Ściany zachodnia i południowa tradycyjnie są bardziej pozytywnie postrzegane przez klientów. Należy się więc spodziewać naszej obecności w tych miastach, które są wystarczająco duże i zasługują na powierzchnie przemysłowe czy logistyczne. SBU nie wygenerują potencjalnie dużego wolumenu, ale to też ciekawy kierunek.
Obiekty dedykowane, jak przekonuje Marek Foryński, nadal stanowić będą dość istotną część działalności firmy. Ale skali jej zaangażowania w takie inwestycje nie można porównywać z obiektami tradycyjnymi, czyli parkami logistycznymi, czy pod wielu najemców.
– Myślę, że to pozostanie istotną częścią naszej działalności generującą dość duże przychody i profity – wyjaśnia Marek Foryński. – Natomiast bardzo trudno zaplanować ten segment pod kątem wolumenu czy powierzchni i określić, jak będzie wyglądać jego rozwój. Myślę, że co najmniej kilkanaście tego rodzaju projektów, które w tej chwili zapowiadają się dobrze, zrealizujemy w przyszłym roku. Byłby to dosyć solidny kawałek naszego biznesu.
Panattoni Europe jest czołowym deweloperem powierzchni przemysłowych w Polsce. Od uruchomienia w 2005 roku przedsiębiorstwo zrealizowało na terenie kraju projekty o łącznej powierzchni przeszło 2,5 mln mkw. W 2014 roku podpisało ogromną umowę najmu na budowę 246 tys. mkw. na rzecz firmy Amazon w dwóch lokalizacjach: w okolicach Poznania oraz Wrocławia.
Czytaj także
- 2024-12-19: Polska centralna przyciąga coraz więcej inwestycji. W Łodzi powstaje nowe centrum dystrybucyjne dla Della
- 2024-08-28: Polacy decydują się na coraz mniejsze domy i bez garaży. Wzrost kosztów budowy może wkrótce przyspieszyć
- 2024-08-22: Lato to szczyt sezonu remontowego. Wakacyjne modernizacje znacznie częściej dotyczą mieszkań niż domów
- 2024-08-26: Mimo wybudowania ponad miliona mieszkań w ciągu dekady warunki mieszkaniowe Polaków się nie poprawiają. Rządowe programy też nie przynoszą rezultatów
- 2024-08-23: Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany
- 2024-08-01: Budownictwo powoli się zazielenia. Dziś podejmowane wysiłki przyniosą rezultaty ok. 2030 roku
- 2024-07-22: Polskie wybrzeże przyciąga coraz więcej turystów z zagranicy. Apartamenty nad morzem wracają do łask inwestorów
- 2024-07-24: Zielone zamówienia publiczne stanowią dziś zaledwie kilka procent rynku. Rządowy zespół ma opracować specjalne kryteria dla nich
- 2024-06-18: Mimo wysokich cen mieszkań i stóp procentowych zainteresowanie kredytami hipotecznymi rośnie. Banki apelują o uproszczenie i ucyfrowienie procedur
- 2024-05-08: Społeczne agencje najmu w Polsce dopiero raczkują. Część gmin widzi w nich szansę na walkę z wyludnieniem