Mówi: | Michał Witkowski |
Funkcja: | dyrektor ds. sprzedaży |
Firma: | Skanska Residential Development Poland |
Grupa Skanska poprawia wyniki i notuje rekordowy popyt. Stawia na ekologiczne osiedla
Grupa Skanska Polska ma za sobą bardzo udany okres. W 2015 roku uzyskała przychody na poziomie 5,5 mld złotych oraz zysk operacyjny w wysokości 470 mln złotych. W segmencie budownictwa mieszkaniowego sprzedała o ponad 25 proc. lokali więcej niż rok wcześniej. Jednocześnie deklaruje, że wszystkie realizowane inwestycje będą budowane zgodnie z wymogami BREEAM. Jest to certyfikat potwierdzający wysokie walory ekologiczne i energetyczne budynku. Powstające Osiedle Mickiewicza na Bielanach będzie pierwszym w Polsce, które spełnia standardy tego typu.
– 2015 rok w części mieszkaniowej był dla nas zdecydowanie udany. Sprzedaliśmy ponad 25 proc. mieszkań więcej niż w roku poprzednim. W Warszawie obserwujemy duże zainteresowanie ze strony klientów. To jest popyt fundamentalny, niespekulacyjny. Warszawiacy potrzebują nowych mieszkań – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Michał Witkowski, dyrektor ds. sprzedaży Skanska Residential Development Poland.
W 2015 roku Skanska osiągnęła w Polsce przychody na poziomie 5,5 mld złotych. To wynik o 7,8 proc. lepszy niż rok wcześniej. Zwiększyła się przy tym rentowność spółki. Grupa w ubiegłym roku osiągnęła zysk operacyjny na poziomie 470 mln złotych. W 2014 roku roku było to o ponad 70 mln zł mniej.
Spółka Skanska Residential Development Poland – podmiot z grupy Skanska odpowiedzialny za segment budownictwa mieszkaniowego – dużą wagę przywiązuje do kwestii ekologicznych. Przykładem tego typu rozwiązań jest zlokalizowane na warszawskim Żoliborzu Osiedle Mickiewicza.
– Na Osiedlu Mickiewicza, które jest obecnie budowane, mamy ponad 80 proc. mieszkań sprzedanych na rok przed zakończeniem inwestycji. Zatem zainteresowanie klientów jest duże. Przekazujemy klientom informacje, w jaki sposób oszczędnie energetycznie eksploatować to mieszkanie. Mamy na osiedlu też m.in. stację do mycia rowerów – informuje Michał Witkowski.
Jest to pierwszy w naszym kraju obiekt mający certyfikat BREEAM. Stanowi on potwierdzenie zastosowania ekologicznych rozwiązań podczas budowy i daje gwarancję wysokiego komfortu użytkowania. Tego typu certyfikację ma zaledwie 450 osiedli w Europie.
– Mamy duże doświadczenia, jeżeli chodzi o budynki biurowe, bo wszystkie budynki Skanska, które są budowane w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej, są certyfikowane w systemie BREEAM bądź w systemie LEED. To są certyfikaty, które poświadczają, że zapotrzebowanie na energię w budynku jest na bardzo niskim poziomie – tłumaczy Witkowski.
Grupa Skanska podjęła przy tym decyzję, że wszystkie kolejne inwestycje mieszkaniowe realizowane na terenie naszego kraju będą budowane w standardzie spełniającym kryteria certyfikatu BREEAM.
Skanska Residential Development Polska jest jedną z czterech spółek grupy Skanska działających na polskim rynku. Celem utworzonej w 2011 roku spółki jest realizacja projektów deweloperskich w obszarze ekologicznego budownictwa mieszkaniowego.
Czytaj także
- 2025-01-07: Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
- 2025-01-07: W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
- 2025-01-08: Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
- 2025-01-03: Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia
- 2024-12-12: 15 proc. Polaków na co dzień korzysta z miejskich rowerów publicznych. To rosnący potencjał dla reklamodawców
- 2024-12-18: Rolnictwo czekają znaczące inwestycje. Bez nich trudno będzie zapewnić żywność 10 mld ludzi
- 2024-11-29: Parlament Europejski zatwierdził unijny budżet na 2025 rok. Wśród priorytetów ochrona granic i konkurencyjność
- 2024-11-27: Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie
- 2024-11-20: Średnio co trzy dni zamykana jest w Polsce księgarnia. Branża apeluje o regulacje porządkujące rynek
- 2024-11-14: Odwożenie dzieci do szkoły samochodem nie bez wpływu na jakość powietrza. Wielu rodziców tylko po to uruchamia auto