Mówi: | Michał Rabiej |
Funkcja: | zarządzający funduszami |
Firma: | Ipopema Asset Management |
Słaby wzrost gospodarczy w Europie. Rządy państw strefy euro powinny wesprzeć działania EBC
Europejski Bank Centralny stara się pobudzić gospodarkę strefy euro, efekty są jednak niewystarczające. Oczekuje więc wsparcia ze strony rządów poszczególnych państw. Szef EBC Mario Draghi zasugerował luzowanie polityki fiskalnej.
Na swym październikowym posiedzeniu unijny bank centralny utrzymał minimalną wysokość stóp procentowych i zapowiedział kolejne kroki mające na celu zwiększenie ilości pieniędzy krążących w gospodarce.
W praktyce EBC pożyczając innym bankom pieniądze, bierze za to symboliczne 0,05 proc. Stopa depozytowa jest natomiast ujemna, co oznacza, że jeżeli jakiś bank deponuje środki w EBC, musi dopłacić do nich 0,2 proc.
– EBC podjął już szereg działań, by pobudzić gospodarkę – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Michał Rabiej, zarządzający funduszami Ipopema Asset Management. – Rzeczywiście, mieliśmy dużo niestandardowych działań. Mamy ujemną stopę depozytową EBC w Europie, mamy skup obligacji zabezpieczonych aktywami, mamy cały kolejny program pożyczek dla przedsiębiorstw małych i średnich niefinansowych na 400 mld euro.
Mimo tych działań szef EBC ocenia, że wzrost gospodarczy w Unii jest rachityczny i nietrwały, a dodatkowo zagraża mu deflacja. Ceny w Europie rosną ostatnio tak wolno, że ekonomiści zaczynają się obawiać ich spadku. We wrześniu inflacja konsumencka w strefie euro wyniosła 0,3 proc. w ujęciu rocznym.
Dlatego zapewne Mario Draghi podczas spotkania Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie zaapelował do rządów o łagodzenie polityki fiskalnej. Europejski Bank Centralny nie ma już bowiem wielkiego pola manewru.
– Tych działań zostało niewiele – ocenia Michał Rabiej. – Mario Draghi mówiąc te słowa, miał na myśli to, że kolejne narzędzia stymulujące gospodarkę będą nieefektywne, jeżeli nie dołoży się do tego jakichś realnych zmian fiskalnych oraz prowzrostowych reform w konkretnych krajach.
Stymulujące wzrost gospodarczy zmiany fiskalne można rozumieć dwojako. Gospodarkę zawsze ożywia obniżanie podatków. W kasach firm czy kieszeniach podatników zostaje więcej pieniędzy, wydawanych później na inwestycje lub konsumpcję. Można też zwiększyć wydatki państwowe, zwiększając deficyt i wydając więcej budżetowych pieniędzy na cele publiczne.
– Jeżeli chodzi o działania fiskalne, domyślam się, że tutaj chodziło o wydatki rządowe – uważa zarządzający funduszami Ipopema Asset Management. – Chodzi o to, by państwa czy rządy też pobudzały gospodarkę z perspektywy lokalnej. Chociażby wydatkami na inwestycje i infrastrukturę można pobudzić ten realny wzrost gospodarczy.
Czytaj także
- 2024-12-16: L. Kotecki (RPP): Dyskusje o obniżkach stóp procentowych mogą się rozpocząć w marcu 2025 roku. Pierwsze cięcia powinny być ostrożne
- 2024-12-10: Europosłowie PiS: Europa traci na konkurencyjności. Potrzeba redefinicji polityki klimatycznej
- 2024-12-30: Mija rok obowiązywania ustawy o opiece geriatrycznej. W systemie opieki nad seniorami zmieniło się niewiele
- 2024-10-31: Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację. W pierwszej połowie przyszłego roku będzie się utrzymywać około 5-proc. wzrost cen
- 2024-11-21: Akcesja Ukrainy będzie dużym wyzwaniem dla unijnego rolnictwa. Obie strony czeka kilka lat przygotowań
- 2025-01-16: Systemy żywnościowe będą się zmieniać w kierunku bardziej zrównoważonym. Transformacja czeka nie tylko rolników
- 2024-10-30: Wydatkowanie funduszy europejskich przez samorządy. Polska chce promować ten model w UE
- 2024-11-07: Nowe otwarcie unijnej polityki gospodarczej. Polska prezydencja w Unii szansą na korzystne zmiany dla przedsiębiorców
- 2024-10-25: Gruzini wybierają nowy parlament. Sobotnie wybory mogą przesądzić o kursie kraju na dekady
- 2024-10-10: Decyzja Niemiec o wprowadzeniu kontroli granicznej w ogniu krytyki. Polscy europosłowie mówią o kryzysie strefy Schengen