Mówi: | Wojciech Krupnik |
Funkcja: | prezes zarządu |
Firma: | TLC Polska |
Otwarcie przez Sumy Frunze przedstawicielstwa w Warszawie ma ułatwić współpracę z Polską
Otwarcie przez ukraińską spółkę Sumy Frunze polskiego przedstawicielstwa ma być krokiem w stronę zacieśniania międzynarodowej współpracy. Firma już prowadzi negocjacje z przedstawicielami polskiego sektora energetycznego i liczy na możliwość zaangażowania się w interesujące projekty biznesowe. Jednocześnie ma nadzieję na dwustronną współpracę i udział polskich firm w przedsięwzięciach realizowanych na Ukrainie.
– To jest kwestia kilku tygodni, maksymalnie miesiąca. Będzie to biuro całej grupy, bo firma Sumy Frunze jest jednym z większych zakładów należących do grupy kapitałowej Energy Standard – mówi Wojciech Krupnik, prezes zarządu spółki TLC Polska, będącej przedstawicielem spółki Sumy Frunze na terenie Polski.
W skład grupy Energy Standard oprócz ukraińskiego dostawcy urządzeń procesowych dla przemysłu naftowego i gazowego wchodzą także przedsiębiorstwa specjalizujące się m.in. w produkcji urządzeń dla elektrowni atomowych. Grupę tworzy ponadto wiele innych podmiotów, takich jak zakład produkujący transformatory czy wytwórca specjalistycznych rur do wydobywania ropy naftowej. Wszystkie podmioty grupy Energy Standard prowadzą działalność skupioną wokół sektora energetycznego.
– Oczywiście trudno traktować Polskę jako jedyny docelowy kraj, aczkolwiek wszyscy sobie zdają sprawę z tego, że w Polsce będzie się najwięcej działo. Tym bardziej że tak, jak potwierdził to premier Piechociński, ta współpraca energetyczna pomiędzy Polską a Ukrainą powinna być dosyć szeroko zakrojona – wyjaśnia Krupnik.
Plany spółki dotyczą także współpracy dwustronnej. Sunny Frunze liczy na to, że partnerzy biznesowi, których spodziewa się pozyskać po polskiej stronie, będą zainteresowani podjęciem współpracy nad projektami realizowanymi na Ukrainie.
– Daje to pewność tego biznesu czy inwestycji na Ukrainie ze strony Polski. Bo jeżeli mamy poważnego partnera, to bezpieczniej czujemy się również za granicą – zaznacza prezes zarządu TLC Polska.
Obecnie spółka prowadzi rozmowy ze wszystkimi największymi przedsiębiorstwami na polskim rynku, takimi jak GAZ-System, PGNiG czy Lotos. Firma Sumy Frunze należy również do organizacji CEEP. Celem tego stowarzyszenia jest wspieranie procesów integracji sektora energetycznego w Europie Środkowej.
– Staramy się nie tylko być aktywni w biznesie, lecz także doradzać, dzielić się naszym doświadczeniem – podsumowuje ekspert.
Założona w 1896 roku spółka Sumy Frunze jest jednym z europejskich liderów w swojej branży. Od 2007 roku stanowi część grupy Energy Standard. Aktualnie w ramach siedmiu spółek zależnych zatrudnia łącznie około 12 tys. osób. Według danych za 2013 roku łączna wartość przychodów firmy wyniosła 3,4 mld hrywien ukraińskich (tj. około 160 mln dolarów).
Czytaj także
- 2025-01-22: T. Bocheński: Współpraca z Donaldem Trumpem może być bardzo trudna. Interes amerykański będzie stawiany na pierwszym miejscu
- 2025-01-17: Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
- 2025-01-08: Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją
- 2024-11-21: Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców
- 2024-11-05: Leczenie okulistyczne coraz skuteczniejsze. Pomagają w tym inwestycje w infrastrukturę i nowe technologie
- 2024-10-31: Ruszyła największa elektrownia gazowa w Polsce. Dostarczy energię dla ok. 3 mln gospodarstw
- 2024-10-28: Polski przemysł nie jest gotowy na większy udział OZE. Potrzebne są inwestycje w magazyny energii
- 2024-11-08: Firmy czują rosnącą presję na inwestycje w dekarbonizację. Do zmian muszą się dostosować także małe przedsiębiorstwa
- 2024-10-21: Polsko-francuski zespół naukowców nagrodzony za opracowanie fluorescencyjnych barwników. W przyszłości mogą m.in. pomóc w leczeniu raka
- 2024-10-14: UE i USA dążą do zażegnania konfliktu między Izraelem a Iranem. Próby te na razie nie przynoszą efektu